Budżet Elbląga. O co pytają radni

24
14.12.2021
Budżet Elbląga. O co pytają radni
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)
29 grudnia radni będą głosować nad projektem budżetu Elbląga na 2022 rok. Dziś o założeniach budżetowych dyskutowali podczas posiedzenia komisji finansowej-budżetowej.

- Jaki wpływ na dochody bieżące mają decyzje dotyczące podwyższenia lokalnych podatków i opłat - pytała radna Krystyna Urbaniak (KWW prezydencki).

- Jeżeli chodzi o podatek od środków transportu, ma on mniejsze znaczenie. Skutek to wzrost ok. 200 tys. zł. Z tytułu podniesienia stawki podatku od nieruchomości planujemy wzrost ok. 4,5 mln zł. Razem ok. 4,7 mln zł - wyjaśniała Rozalia Grynis, skarbnik miasta. - Nadmieniam, że nasze stawki nie są stawkami maksymalnymi.

- Prognozowane wykonanie z tytułu PIT na rok 2021 będziemy mieli na poziomie 161 mln zł, projekt budżetu na rok 2022 przewiduje dochód z tego tytułu na poziomie 150 mln zł. Proszę o wyjaśnienie mieszkańcom, skąd taka różnica in minus - dopytywała Krystyna Urbaniak.

- To skutek zmian w sposobie naliczania podatku PIT i CIT, które mają obowiązywać od pierwszego stycznia 2022 r. Różnica w PIT to ok 10 mln zł; wg naszych wyliczeń, które są podobne do wyliczeń Związku Miast Polskich, ta różnica powinna być wyższa - ok. 43 mln zł. Jakie będzie wykonanie? Zobaczymy. Szkopuł w rozliczaniu tego podatku jest następujący: kalkulacja PIT i CIT była wyłącznie na danych historycznych z lat 2018 - 2020. Kwotę wolną od podatku, ulgi, zmiany będą wprowadzone od roku 2022. W razie czego ubytki mają być zrekompensowane poprzez subwencję rozwojową, czyli w nakłady inwestycyjne. Podstawą naliczenia tej subwencji są tylko i wyłącznie wydatki majątkowe: na inwestycje, dokapitalizowanie spółek etc., a nie wydatki bieżące. Tracimy dochody bieżące, a rekompensata ma nastąpić poprzez wydatki majątkowe - tłumaczyła Rozalia Grynis.

Radny Paweł Fedorczyk (niezrzeszony, wcześniej PiS) zwrócił uwagę na zmiany podatkowe wprowadzane w roku ubiegłym i Polski Ład oraz ich skutki dla budżetu.

- W samej radzie są bardzo dziwne postawy również dotyczące finansów miasta. We własnym gronie nie możemy się dogadać co do skutków reform podatkowych sprzed roku i skutków Polskiego Ładu, który dopiero ma wejść. Zrozumiałbym, gdyby różniło nas podejście do tego, że tak musi być i samorząd też się musi na to złożyć. Kompletnie nie rozumiem kwestionowania tego, że w budżecie na 2021 r. zniknęło nam 50 parę milionów zł nadwyżki. Nie zgadzają mi się ustalenia ministerstwa z danymi podstawionymi przez ministerstwo do wzoru. Nie wiem jak radni, czy osoby związane z miastem mogą się wypowiadać na ten temat. Czy u pani skarbnik był ktokolwiek, kto się zapytał szczegółowo o te wyliczenia, żebyśmy się przynajmniej w faktach zgadzali - mówił radny.

Radni klubu radnych PiS nie zabierali głosu w dyskusji. Sesja budżetowa zapowiada się interesująco. Przed sesją zaplanowano jeszcze jedno posiedzenie Komisji Finansowo - Budżetowej - 27 grudnia.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
jak Wpłatomat wpłacający kasę na kandydata partyjnego bezpartyjnego, chcę się dowiedzieć ile tej kasy mam przygotować bo nie wiem, żadnych informacji nie było, żadnych
Wpłatomat (2021.12.14)

info

8  
  2
Radni głosują za swoimi podwyżkami. Resztę mają w tyleWizji.
(2021.12.14)

info

22  
  1
To jest akurat Niema Rada i nie są od pytań bo zgadzają się na wszystko zanim padnie pytanie, maja wyjatkowo służebną rolę, są naprawdę wyjatkowi
(2021.12.14)

info

14  
  1
No ba. .. wszystkim kasy brakuje na horyzoncie fala bankructw i tylko gigantyczne koncerny farmaceutyczne z każdym rokiem coraz potężniejsze. Fundusz vanguard i black rock są w posiadaniu 80% zasobów tej planety. Polecam dokument "Monopoly - follow the money"tutaj youtube com/watch?v=D2t4u_tEefM
(2021.12.14)

info

6  
  3
I CYK! Parking na terenie miasta dla wspólnoty mieszkaniowej z funduszy BO!
(2021.12.14)

info

6  
  2
Duda podpisał podwyżkę wódki i tytoniu. Sam sobie podwyższył pensje o 70%. To jest hipokryta i drań. Ojczyznę dojną doją na potęgę.
(2021.12.14)
Nadchodzi reset. .. Polecam zobaczyc na YT: "RE:SET 3 BaldTV"albo inne odcinki na kanale BaldTV np. o likwidacji gotówki na rzecz cyfrowego CBDC albo o celowym ograniczaniu produkcji żywności. Pięknie pokazany również kontekst obecnej pandemii: youtube com/watch?v=RNi0DHqNPJc
Reset (2021.12.14)

info

1  
  2
I bardzo dobrze. Niech wezmie 100% podwyżki. Jestem za!
PiesekLeszek (2021.12.14)
Jak odswieżą ekonomistów na miarę czasów to moze kiedyś coś drgnie w kasie, poki co stoimy mentalnie w miejscu lub cofamy
(2021.12.14)

info

3  
  0
@PiesekLeszek - Możesz być przeciw i tak mają to gdzieś. W rzeczywistości wezmą 200%.
(2021.12.14)