Nowy pawilon handlowy

5
19.01.2007
Przy ul. 21 Października, róg Parkowej, już w najbliższym czasie powstanie wielki pawilon handlowy, który buduje Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 19 stycznia 1957 r.
Pawilon pomieści około 20 stoisk różnych branż. Oprócz tego planuje się uruchomienie, od strony kina „Stoczniowiec”, kawiarni z tarasem, akwarium, kwiaciarni i baru mlecznego. Budynek ten połączony będzie z biurami i świetlicą Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług. Budowę pawilonu organizuje ZPHiU, ale wkłady pochodzą od właścicieli prywatnych. Budynek zbudowany zostanie z prefabrykatów, mamy więc nadzieję, że jego budowa nie potrwa długo i już na wiosnę Elbląg otrzyma nowy, potrzebny obiekt handlowy.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Ale nie powstał do dnia dzisiajeszego. Powstały natomiast tandentne budy - pawilony, gdzie można było kupić koszmarnej jakości buty (ale wg. zachodnich wzorów), winylowe płyty, ozdoby ala cygańska elegancja i różne ciuchy. Te budy - pawilony były później długo symbolem "handlowego Elblkąga", czyli koszmarnej, jarczmarcznej tandety, kiczu i bezguścia. Resztki tych bud straszą dzisiaj przechodniów obok restauracji "Figaro". A parę lat wcześniej (tj. przed 1956 r.) rozebrano "na odbudowę stolicy" częściowo spalony, wielki dom handlowy na rzeką Elbląg (Kaufhaus am Elbing), który był najnowocześniejszym w regionie, miał m.in. ruchome schody i obrotowe drzwi. Ot, komuchowata polityka.
erg. (2007.01.19)

info

0  
  0
Kaufhaus am Elbing nazwa troszkę jak Kaufland
(2007.01.19)

info

0  
  0
Tak, ale wcześniej nazywał się "Loewenthal" i należał do pewnej rodziny żydowskiej.
[#] (2007.01.19)

info

0  
  0
Do " erg"Nie wiem czy wiek Twój pamięta tamtą budowlę Ale przesadziłeś czy przesadziłaś Do erg Tamtego czsu to było jedyne miejsce w mieście gdzie można było kupić modne ubrania . a krytykowanie tych pawilonów w ocenie dnia dzisiejszego w porównaniu z tamtymi czasami świadczy o młokosim wieku autora wypowiedzi z
(2007.01.19)

info

0  
  0
erg. - tamta zabudowa była symbolem ówczesnej przedsiebiorczości, na inną nie pozwalano; z tamtych sklepów korzystali wszyscy, w pozostałych prawie nic nie było - ot, przaśna prl-owska rzeczywistość, tak to wyglądało - Z.
(2007.01.20)

info

0  
  0