Chciał wyłudzić pieniądze od kurii elbląskiej

13
03.11.2016
Chciał wyłudzić pieniądze od kurii elbląskiej
fot. policja
Policjanci z Elbląga pod nadzorem prokuratury badają sprawę oszustwa, którego ofiarą miała paść diecezja elbląska. Oszust podszywał się pod legalnie działające firmy przewozowe i wysyłał do kurii faktury za przewóz kleryków do Rzymu. Faktury opiewały na sumę ponad 100 tysięcy złotych, co wzbudziło podejrzenie duchownych.
Powiadomili oni policjantów w Elblągu. Ci z kolei już po kilku dniach od zawiadomienia zatrzymali podejrzanego. Zameldowany w Gdańsku i zamieszkały w Warszawie 24-letek podróżował po całej Polsce. Próbował wyłudzać pieniądze od różnych instytucji, w tym instytucji kościelnych. Okazało się, że na swoim koncie miał już podobne oszustwa. Sąd Rejonowy w Elblągu zastosował wobec niego areszt tymczasowy.
   Podejrzane faktury zaczęły napływać do elbląskiej kurii od czerwca do października. Najpierw próbowano wyjaśnić nieporozumienie i uznano je za pomyłkę. Usługi transportowe, które figurowały w dokumentach, wskazywały na liczne wycieczki kleryków do Rzymu. Wzbudziło to podejrzenie duchownych, którzy w tym czasie nie korzystali z takich usług, świadczonych przez wskazane w fakturach firmy przewozowe. Opłaty za transport były nieprawdopodobnie duże. Opiewały na kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Oprócz faktur księża odbierali także telefony z ponagleniami dokonywania natychmiastowych przelewów. Każdorazowo dzwonił mężczyzna, który podawał się za właściciela lub pracownika, jak się później okazało legalnie działających firm transportowych z terenu całego kraju.
   Kryminalni szybko ustalili podejrzanego, który został zatrzymany w centrum Warszawy. Był bardzo zaskoczony, ale nie stawiał oporu. Śledczy ustalili, że 24-latek podróżował po całej Polsce i próbował wyłudzać pieniądze od różnych instytucji, w tym od instytucji kościelnych. Skala działania oszusta miała zasięg ogólnopolski. W tej sprawie policja i prokuratora wnioskowała do sądu o areszt tymczasowy dla mężczyzny. Sąd Rejonowy w Elblągu przychylił się do wniosku i podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w celi. Grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.
   Funkcjonariusze ustalają teraz, jak wiele podobnych przestępstw podejrzany 24-latek mógł się dopuścić, i co ważne, jak wielu ludzi mógł oszukać. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci z Elbląga nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
   
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Na wnuczka
HeHe (2016.11.03)

info

3  
  3
ksiądz halberda mi się przypomina, nie wiem dlaczego??
zsspt (2016.11.03)

info

7  
  4
Ja takich faktur dostaje kilka w tygodniu. Sumy od tysiąca +/- Energia, kurierzy wszystko lewe. Na poziomie internetowego abc nie trzeba wiedzy tajemnej żeby to rozpoznać. Na przypał wysyłał wiedząc, że takie faktury krążą po diecezjach.
(2016.11.03)

info

2  
  2
złodziej musi mierzyć siły na zamiary. Próbował okantować największych złodziei więc to musiało skończyć się klapą.
imponderabilia (2016.11.03)

info

26  
  6
Chciał orżnąć na kasę kler, ludzie co za de...
(2016.11.03)

info

6  
  3
Kuria kurii łba nie urwi
ujk (2016.11.03)

info

7  
  4
Pomysl "na fakture" niezly, tylko niedopracowany. Jakby dawal rachunki z bajzli to by trudniej bylo sie I'm kapnac, ze to nie prawda a i kwoty moglby podac wyzsze.
Kazik.2000 (2016.11.03)

info

10  
  3
No i dobrze - taki nasz elbląski Janosik a że na biednych nie trafiło - swoją drogą kler to zaprzeczenie podstawowych praw biologii w ktorej wszystko musi mieć swój obieg zamknięty - no jakoś kasa płynie w jedną stronę i od mocherków i od rządu i gdzieś tam po drodze się zatrzymuje - jakież to ludzkie
NefrytowyAlex (2016.11.03)

info

9  
  6
No jak chłop chciał orżnąć KLER ?? !! ;) - przecież to niemożliwe - ale gratulacje za odwagę - apropo w Portugalii rząd wezwał kościół do złożenia raportów finansowych i zapłacenia należnych podatków - gdzie nam do nich ......niebawem narodowa ściepa jak co roku znowu zaczną łazić po domach - a ja daję na WOŚP :)
MiętkiLolo (2016.11.03)

info

13  
  8
siła katotalibów minusuje wypowiedzi internautów na forum
olel (2016.11.03)

info

5  
  6