"Kacper" wpłacił 200 tys. zł, sąd uchylił areszt

89
19.05.2015
Kacper wpłacił 200 tys. zł, sąd uchylił areszt
Marcin K. ps. "Kacper" jest jednym z oskarżonych w procesie Jana R. ps. "Kulawy" (fot. arch. portEl)
Marcin K. ps. "Kacper", jeden z głównych oskarżonych w procesie tzw. grupy "Kulawego" deklaruje, że chce uczestniczyć w postępowaniu, ale potrzebuje czasu na powrót do Polski. Przebywa bowiem w ... Meksyku. Przynajmniej tak przypuszcza jego adwokat. Oskarżony wpłacił na konto sądu 200 tys. zł poręczenia majątkowego w zamian za uchylenie wobec niego decyzji o tymczasowym aresztowaniu. Sąd na to przystał, proces ma ruszyć na początku lipca.
Marcin K. jest oskarżony o współudział w zabójstwie biznesmenów ze Szczecina. Z kraju zniknął, gdy został zwolniony z aresztu ze względu na stan zdrowia (przebywał tam w związku z inną sprawą). W listopadzie 2014 r. za mężczyzną został wydany Europejski Nakaz Aresztowania, ale nie udało się go zatrzymać.
   W tym czasie w Elblągu trwały przygotowania do ponownego rozpoczęcia procesu tzw. grupy "Kulawego". Była rozważana kwestia wyłączenia sprawy Marcina K. do odrębnego postępowania, jednak ostatecznie sędzia prowadzący zdecydował, że mimo wszystko "Kacper", podobnie, jak Jan R. ps. "Kulawy" i reszta grupy zasiądzie na jednej ławie oskarżonych. Proces miał ruszyć w maju, ale już na pierwszym posiedzeniu adwokat Marcina K. zaskoczył skład orzekający informacją, że jego klient ... odnalazł się. Marcin K. deklaruje, że przyjedzie do Elbląga i stawi się w sądzie, ale wnioskuje o uchylenie wobec niego tymczasowego aresztowania w zamian za poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł. Sąd i prokurator przychylili się do wniosku obrońcy "Kacpra" tłumacząc swoją decyzję względami ekonomiki procesu. - Gdyby nie złożoność całej sytuacji procesowej to można by powiedzieć, że sąd został postawiony pod ścianą, ale biorąc pod uwagę względy ekonomiki ten wniosek wydaje się racjonalny – przyznał prokurator Andrzej Litwińczuk z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku. - Wyłączanie do odrębnego postępowania tego oskarżonego, w takim procesie, rodziłoby spore komplikacje.
   Poręczenie wpływało na raty. Ostatecznie jednak na koncie sądu pojawiło się zadeklarowane 200 tys. zł.
   - Sąd wydał decyzję o uchyleniu wobec Marcina K. decyzji o tymczasowym aresztowaniu, proces z jego udziałem ma rozpocząć się 2 lipca - informuje Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Nie ma natomiast jeszcze decyzji ws. uchylenia Europejskiego Nakazu Aresztowania.
   
   
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
hańba
(2015.05.19)

info

26  
  2
Pracuję całe życie. Gdybym wydał na cokolwiek 200 tys. złotych to już bym się musiał tłumaczyć urzędowi skarbowemu skąd mam pieniądze. Gdybym nie potrafił udowodnić skąd mam pieniądze, ewentualnie nie pokazał, że zapłaciłem podatek od darowizny lub pożyczki to już by było po mnie
(2015.05.19)
idę o zakład, że się nie stawi
(2015.05.19)
Znam setki osób ciężko i uczciwie pracujących przez 45 lat i w chwili przejśćia na emeryturę nie mają zaoszczędzone choćby 2 tys zł a tu proszę 10 lat nic nie robienia siedzenie w pudle na koszt podatników ma kasę 200 tys na kaucje, prawników i loty do Ameryki? Czy zastanawiacie się jak to możliwe, że on i jego wspólnicy tak długo działali w Elblągu a teraz od 10 lat są nietykalni przez prawo?
c.ieciorka (2015.05.19)

info

38  
  0
Borzdynski mu pożyczył
Wiadomoooo (2015.05.19)

info

18  
  1
To dopiero szwindel - gangster za kasę zostaje wypuszczony z aresztu - wstyd dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.
lukaszka1989 (2015.05.19)

info

28  
  1
Masz duuuuuzo kasy. Placisz i areszt z glowy. BRAVO
(2015.05.19)

info

21  
  0
Wpłacił i przysłał kartkę z pozdrowieniami, to chyba może liczyć min na zawiasy.
(2015.05.19)

info

14  
  0
To dowód na to, że elbląska prokuratura jest SKORUMPOWANA! wzięli kasę i bandyte wypuścili. Dalej chcecie głosować na PO i Bronka?
POntondziurawytonieBULBUL (2015.05.19)

info

19  
  9
Dlaczegoś biedny? Boś głupi!
kac..per (2015.05.19)

info

9  
  6