A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
Czy Związek Gmin. .. jest ciałem mało znaczącym? Nie bronię go na siłę i nie bronię struktur ani związanych z nim ludzi. Przewodniczącym Zgromadzenia jest senator S. Gorczyca, a w składzie są m. in. burmistrzowie i wójtowie wcześniej wymienionych miast i gmin. To znacząca siła lobbująca. W znacznej mierze dzięki działaniom Związku nakładem 115 mln złotych dokonuje się aktualnie trwającego "sypiącego" się Kanału. Związek prowadzi także o dużym zasięgu akcję promocyjną, stąd także wspomniane albumy, prezentacja w mediach, opracowanie programów rozwoju turystyki. To bardzo leży w interesie Elbląga. Z każdej strony podkreśla się nasz główny towar turystyczny( 60 tys. wsiadających w ub. roku). Uprzejmie przypominam, że turyści wsiadają tutaj, ale płyną jeszcze kilkadziesiąt kilometrów. Czy ogłosimy aneksję "naszego" odcinka rzeki Elbląg( do jez. Drużno) nazywając go umownie Kanałem i pobierając cło za płynięcie dalej? Czy więc warto występować ze Związku? Też jestem patriotą lokalnym, ale uważam, że nie. Kanał wymaga całościowego potraktowania. Można wypominać różnego rodzaju decyzje administracyjne, one funkcjonują, i będą chyba dalej. Dlaczego Gdańsk ? Panie Heronimie, trochę sie dziwię; kochamy Gdańsk, nie Olsztyn. Chcemy do Gdańska, no to mamy namiastkę. Pozdrawiam.
A Hero też bezustannie szczeka szczeka, jak to pan upodabnia się do swojego psa; )
Moja wiedza o Związku Gmin Kanału opiera się głównie na wiedzy o bliźniaczym niejako Związku Gmin Nadzalewowych chociaż ten pierwszy jest podobno dużo, dużo bardziej aktywny. To że wojewodowie elbląscy nie przejęli kontroli administracyjnej nad unikatowym w Europie kanałem poprzez Rejonowe Związki Gospodarki Wodnej z województwa elbląskiego pozostawiam bez komentarza. To trzeba zmienić moim zdaniem a nie komentować. Hero.
mała poprawka: nie Rejonowe Związki Gospodarki Wodnej tylko Rejonowe Zarządy Gospodarki Wodnej (o ile znam się na administracji państwowej to Rejonowe Zarządy Gospodarki Wodnej pozyskują finanse, zawierają umowy, zatrudniają personel techniczny itd. Hero.
a pro po szczekania. .. czyż nie kulturniej zapisać adwersarza do, ,klubu przerzżuwaczy starych szmat, ,?????
?. .. .szczekanie????
Popatrzmy na zdjęcie w artykule i na to co pozostanie po zabytku. CHCĄ wstawić nowe szersze wózki i poszerzyć miejsce napływu statku tzw bramę z kołem. Wybudowali w Ostródzie szersze statki i chcą zdemolować zabytek KANAŁ ELBLĄSKI -POCHYLNIE. I co Elbląga na to pozwala. GDZIE JEST PREZYDENT ELBLĄGA?????
Szkoda, że panowie referenci przekazali dzisiaj wiedzę, która jest na ogół znana i powielana aż do znudzenia. Dobrze, że nie przekoślawili niemieckiego pochodzenia budowniczego Kanału Oberlandzkiego (Elbląskiego) - wybitnego inżyniera Georga Jakuba Steenke, który był studentem berlińskiej Akademii Budowlanej u prof. Karla F. Schinkela - tego ostatniego chyba nie trzeba przedstawiać? A inż. Steenke dostał od niego nawet pochwałę. Nie zaznaczono dużego udziału w budowie kanału inż. Carla Lentze - zob. Kanał Iny, most żelazny przez Wisłę w Tczewie - tam był nawet relief z inż. Lentze, a przecież był on również czynny przy budowie Kanału Suezkiego. Ale skąd ustalenie, że inż. Steenke mieszkał przy Lustgarten 3 ? Przecież był Große Lustgarten i Kleine Lustgarten pierwszy to dzisiaj Plac Wolności a drugi to skwer przed I LO. Z materiałów "Truso Vereiningung" w Münster wynika bowiem, że młody inż. Steenke zamieszkał jako "Deichinspektor" w 1836 r. przy Spieringstraße 10 (Bednarska) - w okazały "Haus des Handwerks" (Domu Rzemiosła) i więcej - był w tym czasie przewodniczącym elbląskiego Gewerbevereins. Pod koniec życia zamieszkał w Zölp (Czulpa) nad jez. Ruda Woda, i była tam nawet Steenkebucht. Zmarł w Elblągu i został prawdopodobnie pochowany na cmentarzu przy ul. Traugutta. Ale czas kawiarenki "Clio" nie był zmarnowany - znowu przyszli jej Stammgäste - i ukłony im za to.
Szanowny Panie
Proszę wybaczyć, ale nie da się powiedzieć WSZYSTKIEGO w ciągu godzinnej prelekcji.
Proszę zajrzeć do książki, a tam większość pańskich informacji oraz zgłaszanych zastrzeżeń - o których równie dobrze także można powiedzieć, że ogólnie i powszechnie znanych i do znudzenia powtarzanych - została omówiona.