Święto Konstytucji 3 Maja

15
03.05.2012
Święto Konstytucji 3 Maja
Świadkowie historii: Poniatowski, Małachowski i Kołłątaj, czyli aktorzy Teatru im. A. Sewruka (fot. WS)
3 maja 1791 roku uchwalona została ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna, spisana konstytucja. Dziś w Elblągu odbyły się uroczystości rocznicowe. Zobacz fotoreportaż.
O godzinie 13 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej udział przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych, kombatanci, żołnierze, młodzież.
   Następnie na Starym Rynku aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka przeprowadzili skróconą lekcję historii. Na scenie pojawiły się postaci związane z wydarzeniami, które miały miejsce w 1791 r.: Król Stanisław August Poniatowski (Tomasz Czajka), Hugo Kołłątaj (Wojciech Rydzio), ambasador Rosji Jakow Bułhakow (Leszek Andrzej Czerwiński), Stanisław Małachowski (Krzysztof Grabowski). Mówiły o wielkim znaczeniu Konstytucji 3 Maja (tu rosyjski ambasador nie krył złości), o zjednoczeniu i obronie Rzeczypospolitej: Wiwat Konstytucja! Wiwat Wszystkie Stany!
   I choć Konstytucja 3 Maja przetrwała zaledwie 14 miesięcy, zapisała się na kartach historii jako pierwsza w Europie nowoczesna, spisana ustawa, która regulowała ustrój prawny w naszym kraju.
   - To konstytucja nowoczesna i postępowa – podkreślał prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – Kamień milowy naszej państwowości. To także dowód na to, że w obliczu klęski i walki o niepodległość potrafimy się zjednoczyć. Powód do tego, byśmy dziś byli razem, w pracy, w codziennym życiu – kontynuował prezydent. – Dziś żyjemy w wolnej Polsce i możemy świętować majowe rocznice. Zachęcam do świętowania polskich tradycji.
   Zebrani na Starym Rynku otrzymali egzemplarze Konstytucji z roku 1997 r. Prezydent Nowaczyk zachęcał, by zapoznać się z tą najważniejszą dla naszego kraju ustawą.
   [fotoc]
   Po historycznej prezentacji krótki koncert dała Orkiestra Wojsk Lądowych, było też solo na saksofonie. Niby święto radosne i wzniosłe, a jednak obchodzone krótko i bez pompy. W jego obchodach uczestniczyła garstka elblążan, która po kilkudziesięciominutowej uroczystości rozeszła się do domów…
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Telewizja Elbląska śpi , ja byłem szybszy. Film jest tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=qGeOiscFq24
Alojzy (2012.05.03)

info

0  
  0
Florek szału nie ma!
(2012.05.03)

info

0  
  0
Złodzieje patriotyzmu Autor tekstu: Andrzej Koraszewski 3 maja, od świtu państwowe rozgłośnie radiowe nadają homilie z okazji święta konstytucji. Interesujące. Nikt nie przypomina listu nuncjusza papieskiego, biskupa Ferdinando Maria Saluzzo do papieża, informującego o zamachu stanu, który — jak pisał - przy udziale aprobującego tłumu przybrał pozór rewolucji. Stanowisko kurii rzymskiej i większości polskich hierarchów było jednoznaczne, ta konstytucja to zagrożenie dla przywilejów kleru i pozycji Kościoła. Pius VI nie ukrywał, że Rosja powinna zrobić porządek, a 2 lutego 1792 roku papież wysłał do carycy Katarzyny list dziękczynny chwalący za bohaterską działalność. [ 1 ] W tych dzisiejszych homiliach jakoś nie słychać nazwisk ówczesnych biskupów: Józefa Kossakowskiego, Ignacego Massalskiego, Wojciecha Skarszewskiego czy Michała Romana Sierakowskiego. Uczciwie mówiąc niezbyty chętnie wspominają dzisiejsi biskupi Staszica i Kołłątaja, księży zaangażowanych w stworzenie Konstytucji, których Pius VI określił jako jakobinów. cd http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8005
racjona lista (2012.05.03)

info

0  
  0
I znowu jakiś kardiolog od ulic zaaplikował nam ARTERIOSKLEROZĘ ! Tym razem na ul. Grunwaldzkiej. Jakieś pasy, wysepki i inne zebry tak utrudnią jazdę że zwykły ciagnik, rower czy inna riksza zakorkują na amen tą arterię w godzinach porannych i popołudniowych. Gratuluję pomysłu temu doktorowi od ulic. Zaaplikował im tłustą golonkę z tłustymi frytkami i do tego duża pajdę chleba ze smalcem i skwarami. Wyłączenie szerokości ok. 2 m środka jezdni z użytku = zmniejszenie przepustowości i tak zapchanej ulicy o 30 procent.
kardio (2012.05.03)

info

0  
  0
Alojzy vel. FLOREK - nagrywałeś to chyba kalkulatorem
(2012.05.03)

info

0  
  0
Przecież Pan Nowaczyk pieniądze za to bierze, On miał dzisiaj dzień pracy; )
(2012.05.03)

info

0  
  0
Nagrywałem to. .. pralka Franią :)
Alojzy (2012.05.03)

info

0  
  0
A kardio słyszał o uspokojeniu ruchu? Jak nie to niech kardio spyta sie wujka google. to nie boli :-)
ekonom (2012.05.03)

info

0  
  0
W Elblążkowie to już spokojniej się jechać nie da. ja tez próbuje zastępczym tramwajem - autobusem dojechać rano do roboty i co ? O piatej muszę wstawać przez te cholerne objazdy zwężenia i remonty. Nie da się jechać po tej wsi no nie da. w Gdańsku się leci tu się człowiek czołga że nerwy puszczają. Co tu jeszcze spowolnić ? Może samoloty nad elblążkowem ?!!
kickdown (2012.05.03)

info

0  
  0
zenada-dobre dla 3 latkow
(2012.05.03)

info

0  
  0