– Dzisiejsze zgromadzenie ma na celu propagowanie turystyki rowerowej i miejskiej. Chcemy z udziaÅ‚em pana prezydenta pokazać elblążanom, że po ElblÄ…gu można jechać rowerem, można to robić w sposób bezpieczny. Być może sÄ… pewne niedoskonaÅ‚oÅ›ci w infrastrukturze Å›cieżek rowerowych, ale to wszystko zmienia siÄ™ – mówiÅ‚ Andrzej Korpacki, zastÄ™pca dyrektora Departamentu Sportu UrzÄ™du Miejskiego w ElblÄ…gu.
Trasa przejazdu rowerzystów miała około 17 kilometrów, zaczynała się na parkingu pod biurowcem Elbląskiego Parku Technologicznego, wiodła przez główne ulice Elbląga, a kończyła się w Bażantarni.
– Przygotowania do tej inauguracji zajęły okoÅ‚o dwóch tygodni. Samo uzgodnienie trasy trochÄ™ trwaÅ‚o, bo jak wiemy ElblÄ…g jest „rozkopany” i musieliÅ›my tak jÄ… poprowadzić, żeby nie „zakorkować” caÅ‚kowicie miasta – wyjaÅ›niaÅ‚ Marek Kamm, ElblÄ…ski Oficer Rowerowy. – Inauguracji w tym roku rowerzyÅ›ci mieli kilka wiÄ™c ta generalnie dobrze wpisuje siÄ™ w ten trend. Pierwsze rozpoczÄ™cie sezonu dla tych co jeżdżą caÅ‚y rok byÅ‚o 1 stycznia. Dzisiaj jest inauguracja dla tych, którzy caÅ‚kowicie odwlekali moment wyciÄ…gniÄ™cia roweru z piwnicy. Chcemy zachÄ™cić elblążan do rozpoczÄ™cia sezonu rowerowego, żeby już nie czekali. To sÄ… najlepsze miesiÄ…ce, żeby uprawiać aktywność rowerowÄ… – dodaÅ‚ z uÅ›miechem Marek Kamm.
[fotoc]
Pomimo deszczowego początku trasy w inauguracji sezonu rowerowego wzięło udział około stu osób.
– PrzyjechaÅ‚am na rozpoczÄ™cie sezonu głównie po to, żeby uwypuklić problem dotyczÄ…cy Å›cieżek rowerowych w ElblÄ…gu. Chodzi głównie o to, żeby byÅ‚a wiÄ™ksza ich ilość. Poza tym chciaÅ‚abym, żeby ten rajd pokazaÅ‚ ilu mamy rowerzystów w mieÅ›cie, choć jest on bardzo symboliczny, bo trasa wynosi siedemnaÅ›cie kilometrów. DziÅ› bÄ™dÄ™ po raz pierwszy jechać nowym rowerem, mam zamiar dojeżdżać nim do pracy – mówiÅ‚a pani Joanna.
– Jeżdżę wyczynowo od siedmiu lat, to znaczy, że przejeżdżam wiele tysiÄ™cy kilometrów w sezonie. Dzisiaj jest bardzo dużo imprez rowerowych, na przykÅ‚ad w Nadbrzeżu, ale jestem po chorobie, dlatego musiaÅ‚em wybrać krótszÄ… trasÄ™ – opowiadaÅ‚ pan Henryk.
- InformacjÄ™ o inauguracji znaleźliÅ›my w Internecie. WÅ‚aÅ›ciwie nie jeździmy tak bardzo dużo, ale skoro to otwarcie sezonu i pierwszy chyba taki ciepÅ‚y weekend w tym roku, warto w ten sposób także zadbać o formÄ™. Syn jeździ wiÄ™cej ode mnie, tak ogólnie staramy siÄ™ jeździć rowerami razem w weekend, wtedy też wybieramy siÄ™ na przykÅ‚ad na ModrzewinÄ™, ogólnie tam, gdzie jest przyroda – wyjaÅ›niaÅ‚ pan Marcin, który na inauguracjÄ™ wybraÅ‚ siÄ™ z synem Amadeuszem.
– Przede wszystkim jest dziÅ› caÅ‚kiem Å‚adna pogoda, wiÄ™c pomyÅ›laÅ‚am, że warto skorzystać z okazji. Zdarza mi siÄ™ jeździć w ciÄ…gu tygodnia, ale z racji tego, że w ciÄ…gu tygodnia pracujÄ™ nie zawsze mam na to czas. Jestem pierwszy raz na takim rajdzie, pomyÅ›laÅ‚am, że warto skorzystać z takiej formy wypoczynku – mówiÅ‚a pani Marzena.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter