Rowerowo z prezydentem

64
21.04.2012
Rowerowo z prezydentem
Na rowerową wycieczkę z prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem wybrało się ok. 100 osób (fot. AD)
– 21 kwietnia to dobra data na rozpoczÄ™cie sezonu rowerowego w ElblÄ…gu. ZebraÅ‚o siÄ™ bardzo dużo rowerzystów, co mnie cieszy, bo to znaczy, że elblążanie chcÄ… uprawiać sport, chcÄ… siÄ™ odznaczać tężyznÄ… nie tylko umysÅ‚owÄ…, ale także fizycznÄ…. Oznacza to także, że to, co jest modne na Å›wiecie wkroczyÅ‚o również do naszego miasta – mówiÅ‚ prezydent ElblÄ…ga Grzegorz Nowaczyk - dziÅ› także na rowerze. Zobacz fotoreportaż.
– Dzisiejsze zgromadzenie ma na celu propagowanie turystyki rowerowej i miejskiej. Chcemy z udziaÅ‚em pana prezydenta pokazać elblążanom, że po ElblÄ…gu można jechać rowerem, można to robić w sposób bezpieczny. Być może sÄ… pewne niedoskonaÅ‚oÅ›ci w infrastrukturze Å›cieżek rowerowych, ale to wszystko zmienia siÄ™ – mówiÅ‚ Andrzej Korpacki, zastÄ™pca dyrektora Departamentu Sportu UrzÄ™du Miejskiego w ElblÄ…gu.
   Trasa przejazdu rowerzystów miaÅ‚a okoÅ‚o 17 kilometrów, zaczynaÅ‚a siÄ™ na parkingu pod biurowcem ElblÄ…skiego Parku Technologicznego, wiodÅ‚a przez główne ulice ElblÄ…ga, a koÅ„czyÅ‚a siÄ™ w Bażantarni.
   – Przygotowania do tej inauguracji zajęły okoÅ‚o dwóch tygodni. Samo uzgodnienie trasy trochÄ™ trwaÅ‚o, bo jak wiemy ElblÄ…g jest „rozkopany” i musieliÅ›my tak jÄ… poprowadzić, żeby nie „zakorkować” caÅ‚kowicie miasta – wyjaÅ›niaÅ‚ Marek Kamm, ElblÄ…ski Oficer Rowerowy. – Inauguracji w tym roku rowerzyÅ›ci mieli kilka wiÄ™c ta generalnie dobrze wpisuje siÄ™ w ten trend. Pierwsze rozpoczÄ™cie sezonu dla tych co jeżdżą caÅ‚y rok byÅ‚o 1 stycznia. Dzisiaj jest inauguracja dla tych, którzy caÅ‚kowicie odwlekali moment wyciÄ…gniÄ™cia roweru z piwnicy. Chcemy zachÄ™cić elblążan do rozpoczÄ™cia sezonu rowerowego, żeby już nie czekali. To sÄ… najlepsze miesiÄ…ce, żeby uprawiać aktywność rowerowÄ… – dodaÅ‚ z uÅ›miechem Marek Kamm.
   [fotoc]
   Pomimo deszczowego poczÄ…tku trasy w inauguracji sezonu rowerowego wzięło udziaÅ‚ okoÅ‚o stu osób.
   – PrzyjechaÅ‚am na rozpoczÄ™cie sezonu głównie po to, żeby uwypuklić problem dotyczÄ…cy Å›cieżek rowerowych w ElblÄ…gu. Chodzi głównie o to, żeby byÅ‚a wiÄ™ksza ich ilość. Poza tym chciaÅ‚abym, żeby ten rajd pokazaÅ‚ ilu mamy rowerzystów w mieÅ›cie, choć jest on bardzo symboliczny, bo trasa wynosi siedemnaÅ›cie kilometrów. DziÅ› bÄ™dÄ™ po raz pierwszy jechać nowym rowerem, mam zamiar dojeżdżać nim do pracy – mówiÅ‚a pani Joanna.
   – Jeżdżę wyczynowo od siedmiu lat, to znaczy, że przejeżdżam wiele tysiÄ™cy kilometrów w sezonie. Dzisiaj jest bardzo dużo imprez rowerowych, na przykÅ‚ad w Nadbrzeżu, ale jestem po chorobie, dlatego musiaÅ‚em wybrać krótszÄ… trasÄ™ – opowiadaÅ‚ pan Henryk.
   - InformacjÄ™ o inauguracji znaleźliÅ›my w Internecie. WÅ‚aÅ›ciwie nie jeździmy tak bardzo dużo, ale skoro to otwarcie sezonu i pierwszy chyba taki ciepÅ‚y weekend w tym roku, warto w ten sposób także zadbać o formÄ™. Syn jeździ wiÄ™cej ode mnie, tak ogólnie staramy siÄ™ jeździć rowerami razem w weekend, wtedy też wybieramy siÄ™ na przykÅ‚ad na ModrzewinÄ™, ogólnie tam, gdzie jest przyroda – wyjaÅ›niaÅ‚ pan Marcin, który na inauguracjÄ™ wybraÅ‚ siÄ™ z synem Amadeuszem.
   – Przede wszystkim jest dziÅ› caÅ‚kiem Å‚adna pogoda, wiÄ™c pomyÅ›laÅ‚am, że warto skorzystać z okazji. Zdarza mi siÄ™ jeździć w ciÄ…gu tygodnia, ale z racji tego, że w ciÄ…gu tygodnia pracujÄ™ nie zawsze mam na to czas. Jestem pierwszy raz na takim rajdzie, pomyÅ›laÅ‚am, że warto skorzystać z takiej formy wypoczynku – mówiÅ‚a pani Marzena.
   
Marta Wiloch

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Szkoda tylko, że nasz prezydent daje zły przykład m. in. dzieciom, jak nie powinno się jeździć na rowerze - bez kasku. ..
sag (2012.04.21)

info

0  
  0
niezle jeszcze na tym zarobil; p poobklejal sie reklamami fim
(2012.04.21)

info

0  
  0
a na koszulce widzÄ™ herb ElblÄ…ga a nie logo ? A gdzie ta promocja ElblAg przyspiesza ? Aha, nie przyspiesza bo jechali wolno.
us (2012.04.21)

info

0  
  0
Fajnie, nowoczesny Prezydent i o to chodzi !!!!
(2012.04.21)

info

0  
  0
kolejny sportowiec który w politykę, dlatego, jest jak jest, w tym mieście i w tym kraju. Najpierw Pracy- potem Sportu ! Rządzić nie bawić się naszym kosztem, zdjęcia artykuły bzdury.
(2012.04.21)

info

0  
  0
-a gdzie "obstawa"strazy miejskiej???-.
(2012.04.21)

info

0  
  0
Mr. Bean & bicycle.
(2012.04.21)

info

0  
  0
do roboty cyrkowcy
ij (2012.04.21)

info

0  
  0
wydarzenie ważne - jakoś nie miałem okazji widzieć uzupełniania strony w sobotę -- no- ale mylić się mogę
NIKER (2012.04.21)

info

0  
  0
młodzieżówka prawych i sprawiedliwych również jechała bez obowiązkowych kasków, specjalnie opóźniała przejazd i ciągle narzekała na stan dróg a że jest to młodzieżówka powinna przykładem świecić !
omnadren (2012.04.21)

info

0  
  0