A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
co tu za "elity" pseudohistoryczne sie wypowiadaja! hahahahah! a kwiatuszek przechodzi wszystkich - "oprzernie" bredzi! a waclaw jest kobietopodobny!
Kwiatuszek123.Czy ty k. .. a jesteś normalna?
no i jak zwykle poeta od 11 litery alfabetu, ,dekoruje, ,dyskurs!
ciekawe jak nasze zapiski po latach odczytywać będą ?????
tak jak my odczytujemy "smaczki" sprzed stu lat - piszac tez tworzymy historie, czasem pieknie sie rozniac czasem mniej, w zaleznosci od IQ. .. ..
kwiatuszek!!! ty najpierw duzo duzo poczytaj potem pisz bo nie o takie "kwiatuszki" tu chodzi!
Elblag nalezal do Polski, jako port, nieprzerwanie od roku 1466 do 1772,kiedy to w wyniku pierwszego rozbioru zostal sila wcielony do Prus. Zalozyli go Krzyiacy w poblizu staropruskiego grodu Truso, budujac zamek i miasto w XIII wieku. Poczatkowo byl on jedynym portem morskim Krzyzakow, do ktorego przybijaly liczne statki z Europy Zachodniej, a zwlaszcza z Niemiec. Jego znaczenie dla Zakonu bylo oczywiste.
Miasto rozwijalo sie, naplywali nowi osadnicy - z Niemiec, z Polski. Dominikanie z Krakowa przybyli tu juz w 1238 roku, czyli w rok po budowie zamku.
Krzyzakom jednakze w Elblagu szczegolnie nie sprzyjalo. W 1454 roku mieszkancy Elblaga zdobyli ich zamek i zburzyli go, oddajac sie pod zwierzchnictwo krola polskiego, tak jak Torun, Gdansk i pozostale miasta Zwiazku Pruskiego. Ale fakt najważniejszy jest taki, że Elbląg o wiele dłużej należał do Polski niż do Niemiec.
Viva trochę przynudzasz. A wiesz że nim niemieccy mieszczanie z Elbląga znaleźli się pod protektoratem króla Polski (1454) - szukali najpierw tego protektoratu w Królestwie Danii i u króla Węgier?
nieważne gdzie szukali protektoratu, ważne, że wypięli się na oprawców niemieckich, którzy podbili Prusy przelewając krew miejscowej ludności.
do bezimiennego : dokument na kwaterunek francuskiego oficera poszedł na Allegro za 164 zł. I rzeczywiście nie poszedł do naszego muzeum. Kupił go Allegrowicz z Czech.