UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Elblag nalezal do Polski, jako port, nieprzerwanie od roku 1466 do 1772,kiedy to w wyniku pierwszego rozbioru zostal sila wcielony do Prus. Zalozyli go Krzyiacy w poblizu staropruskiego grodu Truso, budujac zamek i miasto w XIII wieku. Poczatkowo byl on jedynym portem morskim Krzyzakow, do ktorego przybijaly liczne statki z Europy Zachodniej, a zwlaszcza z Niemiec. Jego znaczenie dla Zakonu bylo oczywiste. Miasto rozwijalo sie, naplywali nowi osadnicy - z Niemiec, z Polski. Dominikanie z Krakowa przybyli tu juz w 1238 roku, czyli w rok po budowie zamku. Krzyzakom jednakze w Elblagu szczegolnie nie sprzyjalo. W 1454 roku mieszkancy Elblaga zdobyli ich zamek i zburzyli go, oddajac sie pod zwierzchnictwo krola polskiego, tak jak Torun, Gdansk i pozostale miasta Zwiazku Pruskiego. Ale fakt najważniejszy jest taki, że Elbląg o wiele dłużej należał do Polski niż do Niemiec.
Polonia viva