Najlepszy przyjaciel człowieka

40
26.09.2010
Najlepszy przyjaciel człowieka
Pies- najlepszy przyjaciel człowieka (fot. Witold Sadowski)
Pies jest bez wątpienia najbardziej wiernym i oddanym przyjacielem człowieka. Jednak nie wszyscy ludzie potrafią tę ślepą miłość czworonogów odwzajemnić. Istnieją bowiem tacy, którzy bez większego żalu porzucają swojego (do niedawna) pupila, pozostawiając go samemu sobie. Zorganizowany dziś (26 września) na Placu Kazimierza Jagiellończyka festyn miał na celu uświadomić ludziom, jak wszechstronnym stworzeniem potrafi być pies i jak ważną rolę odgrywa w życiu człowieka. Zobacz fotoreportaż.
Pies jest nie tylko naszym przyjacielem i towarzyszem w trudach i znojach dnia codziennego. Służy nam także w celach leczniczych. O tym, jak ważną funkcję w naszym życiu spełnia pies i jak wszechstronnym jest stworzeniem, mogliśmy przekonać się podczas obchodów Elbląskiego Dnia Psa. Jego organizatorami byli: CSE Światowid, Fundacja Psy Dzieciom oraz firma Husse.
   - Dzisiejszy festyn ma pokazać, jak ważnym stworzeniem w życiu człowieka jest pies. Jak bardzo wszechstronnym jest stworzeniem i na jak różne sposoby towarzyszy w życiu człowieka. Towarzyszy bowiem człowiekowi nie tylko podczas odpoczynku, ale także w pracy i służy celom terapeutycznym - powiedziała prowadząca festyn Marta Osowska-Utrysko.
   Podczas Elbląskiego Dnia Psa można było m. in. podjąć się adopcji zwierzaka ze schroniska oraz porozmawiać z pracownikami tej placówki:
   - Ogólnopolskie Schronisko Ochrony Zwierząt Animals jest to organizacja, która prowadzi obecnie sześć schronisk - mówi Barbara Zarudzka, inspektor OSOZ Animals. -  Do naszych zadań należy interweniowanie wszędzie tam, gdzie zwierzęciu dzieje się krzywda. Organizujemy także pogadanki w szkołach, uświadamiamy młodzież i dzieci, że zwierzę jest żywą istotą, która wymaga naszej opieki. Trafiają do nas porzucone psy, koty, bociany, zwierzęta dzikie. Naszą główną bolączką jest przepełnienie naszego schroniska. Przebywa obecnie u nas ok. 250 psów i ok. 120 kotów. Ludzie przyczyniają się do nadmiernego rozmnażania się swoich zwierząt, nie sterylizują ich i coraz  częściej zdarza się, że podrzucają bezbronne kociaki, czy szczeniaki w reklamówkach lub zostawiają je w parkach czy w lasach. Znajdujemy często te zwierzęta nieżywe, zamrożone. Jest to bardzo okrutne. Zapraszamy wszystkich miłośników zwierząt i osoby, które noszą się z zamiarem nabycia zwierzęcia do naszego schroniska. Wiele bezbronnych i bezpańskich zwierząt czeka na swój dom - apeluje. -  Nasze zwierzęta są bardzo nieszczęśliwe, gdyż żyją w izolacji, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Schronisko nie jest ich naturalnym środowiskiem. Zachęcamy więc bardzo gorąco ludzi, by adoptowali zwierzęta z naszego schroniska. Apelujemy także do młodych ludzi, którzy kochają zwierzęta o to, by zgłaszali się do nas do pracy w charakterze wolontariusza. Uważam, że każdy człowiek powinien zobaczyć, jak wygląda praca w schronisku. Pracując w schronisku i stykając się z ogromną tragedią zwierząt, człowiek zmienia często spojrzenie na świat i widzi go inaczej.
   Podczas festynu obecna była grupa Husse Baltic Agility Team z Sopotu, która pokazała, że również psy potrafią uprawiać sporty. [Agility - jest to sport psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód - DK]. W ramach festynu odbył się więc pokaz psów pokonujących specjalny tor przeszkód. [fotoc]
   Na festynie obecni byli również przedstawiciele firmy Husse, która zajmuje się dystrybucją wysokiej jakości karmy dla psów. Można było również zasięgnąć rady ekspertów w dziedzinie kynologii oraz porozmawiać z lekarzem weterynarii.
   - Kynoterapia jest to metoda, która polega na wspomaganiu edukacji i rehabilitacji dzieci, młodzieży i dorosłych z udziałem psa - wyjaśnia Anna Hatle-Tafelska, fundator Fundacji Psy Dzieciom i kynoterapeuta - Kynoterapeuta i pies to zespół. Bez współudziału człowieka pies nie osiągnąłby właściwie żadnych celów. Pies nie leczy, nie czyni cudów. Terapia jest więc ciężką i mozolną pracą zespołu. To kynoterapeuta ustala, jakie są cele zajęć, jakie są potrzeby dziecka, które podlega terapii. Pies w terapii jest przede wszystkim motywatorem do tego, by dziecko wykonało dane ćwiczenie. Terapia może być prowadzona w trzech aspektach. Mogą być to po pierwsze spotkania z psem w ramach zajęć w szkołach czy przedszkolach. Drugim celem naszej działalności jest edukacja z psem, która jest realizowana w ramach podstawy programowej zatwierdzonej przez MEN. Pies staje się wtedy atrakcyjnym elementem zajęć lekcyjnych. Można bowiem prowadzić zajęcia z psem, np. na języku polskim w ramach omawiania lektury "Lessie wróć". Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci chorych jak i zdrowych. Trzecim obszarem naszej działalności jest terapia z psem. Jest to ukierunkowany zestaw ćwiczeń z zakresu kompleksowej rehabilitacji, ukierunkowany na realizację zaplanowanych celów. Terapia z psem odnosi się przede wszystkim do dzieci chorych, do dzieci z zaburzeniami, autyzmem, upośledzeniem czy niepełnosprawnością ruchową. My jako kynoterapeuci założyłyśmy niedawno fundację "Psy Dzieciom" i w ramach tej fundacji prowadzimy terapię i edukujemy dzieci.
   Na festynie obecna była również treserka psów, do której można było zwrócić się z zapytaniem o zachowanie swojego psa oraz poprosić o radę odnośnie jego tresury.
   - Jestem treserem i zajmuję się głównie złymi zachowaniami psów i wychowywaniem psów - mówi Dagmara Kierul - Do mnie może zwrócić się każdy, kto ma problemy z okiełznaniem swojego zwierzęcia. Poza tym prowadzę szkołę "Psijazna Szkoła" i w ramach jej działalności organizuję dwa razy w roku szkolenia w Elblągu.
   Podczas festynu odbył się również pokaz profesjonalnego strzyżenia i pielęgnacji sierści psa.
   
dk

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
PROŚBA O POMOC !!!Wkurzające jest to, że w tak dużym miescie jak ELBLĄG NIE MA POGOTOWIA WETERYNARYJNEGO CAŁODOBOWEGO. Dziś jest niedziela wieczór, pies mi umiera i znikad pomocy. .. Pies warpie by wytrzymal do rana. Moze sie odezwie jakis weterynarz ?Zostawiam swój numer telefonu :0663882552 Miroslaw Florynski
florek (2010.09.26)

info

0  
  0
Super impreza!!! Wiele pięknych psów. Te ze schroniska były najsłodsze!
(2010.09.26)

info

0  
  0
ek wet. Marek Bether 0603-662-771 lek wet. Magdalena Luks 0601-098-021 lek wet. Michał Maciejewski 0605-834-304 tech. wet. Bogdan Stryjewski 0603-431-434
199999 (2010.09.26)

info

0  
  0
Piękna impreza, serdeczne podziękowania dla organizatorów!Czekam wraz z rodziną na kolejny festyn tego typu.
(2010.09.26)

info

0  
  0
Florek, moja weterynarka pełni dyżur całodobowy. Jest to Magdalena Podlasz, jej nr to 606615580,umawia sie telefonicznie na taki przyjazd do jej gabinetu, nawet po godzinach. Spróbuj dzwonić.
Ewa M. (2010.09.26)

info

0  
  0
mieszkam w Dąbrowie i codziennie jakieś psy luzem ze schroniska wyskakuja mi prawie pod koła. Pod brama jest olbrzymia dziura, tzn. przestrzen bez prętów, bez siatki, i wszystkie psy sobie tamtędy wyskakują. Nie mozna tego jakoś zabezpeiczyc? Czy schronisko w ogóle policzyło ilość przejechanych swoich psów?
(2010.09.26)

info

0  
  0
Zgłoś to do Urzędu Miasta, to jest właściciel schroniska, niech wreszcie zrobi tą bramę!
(2010.09.26)

info

0  
  0
Jutro idziemy do schroniska po psa!!!!! Mama się przekonała i była zdziwiona, że takie piękne psy są w schronisku!!! Dziękuję Wam za tą imprezę!!!!!
szcześliwa psiara (2010.09.26)

info

0  
  0
No to moze niech schronisko przestanie puszczac luzem psy, póki miasto tego nie zrobi?
(2010.09.26)

info

0  
  0
Szczęślwa Psiara- a którego pieska chcesz przygarnąć? :)
wolontariuszka (2010.09.26)

info

0  
  0