Woda w rzece opada (tekst aktualizowany)

84
31.12.2025
Woda w rzece opada (tekst aktualizowany)
fot. Anna Dembińska
Sila wiatru osłabła, poziom wody w rzece Elbląg spada. W środę o godz. 6 wynosi 601 cm, więc jest już poniżej stanu alarmowego. Tak relacjonowaliśmy przebieg wydarzeń związanych z cofką. Zobacz zdjęcia.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem stan wody był poniżej stanu ostrzegawczego, ale niesprzyjające warunki pogodowe, szczególnie silny wiatr północno-zachodni spowodowały, że do Elbląga szybko powróciła cofka - wiatr wpycha wodę do rzeki Elbląg od strony Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej.

Synoptycy zapowiadają do środy silny wiatr, zamiecie śnieżne i intensywne opady śniegu.

 

Aktualizacja wtorek po godz. 9:

W związku z sytuacją pogodową miasto wydało komunikat:

W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Elbląg (610 cm), dalszym trendem wzrostowym i niekorzystnymi prognozami związanymi z silnym północno – zachodnim wiatrem, Prezydent Michał Missan wprowadził 30.12.2025 od godz. 08.00 na terenie miasta alarm przeciwpowodziowy.

Aktualna sytuacja, prognozy i zagrożenia, a także stan przygotowania służb do ewentualnych działań przeciwpowodziowych oraz zasoby sprzętowe i kadrowe omówione zostały podczas porannego posiedzenia Miejskiego Zespołu Kryzysowego, które odbyło się w Urzędzie Miejskim.

Oprócz rękawów przeciwpowodziowych, które już w sobotę zostały rozłożone w najbardziej newralgicznych punktach, przygotowywane są worki z piaskiem. Będą one dostępne również dla mieszkańców terenów położonych w sąsiedztwie rzeki. O godzinie i miejscach odbioru worków poinformujemy w kolejnym komunikacie.

Do mieszkańców apelujemy o ostrożność i niezbliżanie się do rzeki. Prosimy również o śledzenie informacji na temat sytuacji pogodowej. Przypominamy, aby w sytuacjach zagrożenia dzwonić na numer alarmowy – 112. W Elblągu działa również całodobowe Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem tel. 55 239-30-40, 55 239-30-41.

 

Aktualizacja wtorek godz. 15. Poziom wody w rzece Elbląg wynosi już 617 cm, o 7 cm przekroczył stan alarmowy. W ratuszu odbyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego. - Sytuacja jest stabilna, służby zmobilizowane i gotowe do zapobiegania skutkom pogodowych zjawisk - uspokajał wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer. Wkrótce więcej szczegółów.

 

Aktualizacja z godz. 16:50. Urzędnicy poinformowali, że w związku z obowiązującym alarmem przeciwpowodziowym i działaniami prowadzonymi przez służby zamknięto do odwołania fragment ul. Bulwar Zygmunta Augusta od skrzyżowania z ul. Wapienną do ul. Panieńskiej na wysokości Mostu Kardynała Wyszyńskiego.

 

Aktualizacja z godz. 20:45.

W związku z wysokim poziomem wody w rzece Elbląg, spowodowanym cofką i niepewnymi prognozami, w najbardziej newralgicznym fragmencie nabrzeża montowane są kolejne zabezpieczenia. To przeciwpowodziowe szandory, które uchronić mają przed ewentualnym wylaniem rzeki. Ruchome zapory stanęły przy moście w okolicy ulicy Panieńskiej.

Wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta rozłożone zostały również kolejne rękawy przeciwpowodziowe. Urzędnicy przypominają także, że już w ciągu dnia przygotowane zostały punkty z workami z piaskiem. Są one dostępne dla instytucji oraz mieszkańców terenów położonych w sąsiedztwie rzeki do zabezpieczenia mienia.

 

Aktualizacja godz. 23. Poziom wody powoli opada, choć nadal jest wysoki. Na godz. 23 wynosi 624 cm, czyli 14 cm powyżej stanu alarmowego.

 

Środa godz. 6. Woda w rzece Elbląg nadal opada. Obecnie to poziom 601 cm, a więc poniżej stanu alarmowego.

 

Godz. 9. Stan rzeki spadł do 588 cm, a więc poniżej stanu ostrzegawczego.

 

red.

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Byle do wiosny. Póki co zostają zabobony i gusła. Za mało dajecie na tacę że on zsyła na was plagi?
Taki mamy klimat (2025.12.30)
Gdzieś oglądałem, że w USA mają systemy śluz, które zamykają się podczas cofki uniemożliwiając wodzie "cofanie" się w głąb lądu. To są ogromne inwestycje... my tu mamy wojnę PiS vs KO. My wolimy ze sobą walczyć zamiast budować...
(2025.12.30)
Cofka to jest jak ktoś na kacu walnie lufe.
(2025.12.30)
Gdzie są kłamcy z ocieplenia klimatu i ruskiego sabotażu ?
(2025.12.30)
Gdzie ten co twierdzil, ze juz po powodzi?
MyMieszkancy (2025.12.30)
Stan alarmowy to chyba jest na elbląskich ulicach i chodnikach. Trochę śniegu poprószyło a nic nie odśnieżone... DRAMAT!!!!
(2025.12.30)
Nie " MY WOLIMY WALCZYĆ " My bronimy. PiS okradł Elbląg i przekazał pieniądze Watykanowi. Teraz lament że zabezpieczenia powinny być dawno wykonane ? Przecież pół Elbląga uważa że remonty kościołów z budżetu państwa są bardziej potrzebne niż infrastruktura bo to przecież " zabytki". Jak wybierasz tak masz
Pisowcy zgotowali ten los (2025.12.30)
Tak to jest jak się bierze pieniądze a nic się nie robi, a nie mieszkamy w górach
Arek 14 (2025.12.30)

info

19  
  14
System śluz jest też i w Polsce. U nas najbliżej Elbląga na Kanale Jagiellońskim, w Białej Górze oraz na Wiśle śluza Gdańska Głowa. Tego typu urządzenia oraz tzw wrota przeciwpowodziowe nie mogą funkcjonować na niektórych obszarach, a w rejonie Żuław oraz rzek dopływowych do Bałtyku jest to praktycznie niemożliwe. O fatalnych skutkach niewłaściwie zainstalowanych takich obiektów przeciwpowodziowych przekonali się Brytyjczycy.
Takim (2025.12.30)
Gdzie są pieniądze na zabezpieczenie Elbląga? Poszły na pokusy. Kochamy jarka
Kto nie ma pokus? (2025.12.30)