Solidarność uczci ofiary Grudnia 70
ElblÄ…g – miasto pamiÄ™ci i odwagi
Zginęło trzech mÅ‚odych mężczyzn – Elblążan, którzy na zawsze wpisali siÄ™ w historiÄ™ miasta oraz narodowÄ… pamięć o Grudniu 1970. To wÅ‚aÅ›nie ich Å›mierć – symbol niesprawiedliwoÅ›ci i brutalnoÅ›ci reżimu – przypominamy każdego roku, aby prawda o tamtych dniach nie zaginęła.
Waldemar Rebinin († 15 grudnia 1970)
Pierwsza z elbląskich ofiar. Zginął 15 grudnia w wyniku ran postrzałowych zadanych przez służby bezpieczeństwa podczas tłumienia protestów. Miał zaledwie 18 lat. Jego śmierć stała się jednym z pierwszych dramatycznych sygnałów eskalacji wydarzeń Grudnia 1970.
Zbyszek Godlewski – „Janek WiÅ›niewski” († 17 grudnia 1970)
Najbardziej symboliczna postać Grudnia 1970. Zastrzelony w Gdyni 17 grudnia, pochodziÅ‚ z ElblÄ…ga. To wÅ‚aÅ›nie jego ciaÅ‚o niesiono na drzwiach przez miasto, co staÅ‚o siÄ™ inspiracjÄ… do powstania sÅ‚ynnej „Ballady o Janku WiÅ›niewskim” – pieÅ›ni, która staÅ‚a siÄ™ symbolem sprzeciwu wobec komunistycznej przemocy. DziÅ› Zbyszek Godlewski uważany jest za ikonÄ™ tych tragicznych wydarzeÅ„, a pamięć o nim pozostaje żywa dziÄ™ki kulturze, edukacji i corocznym obchodom.
Marian Sawicz († 18 grudnia 1970)
Zginął dzień później, 18 grudnia, również w wyniku użycia broni. Miał 23 lata. Jego śmierć dopełniła tragicznego bilansu wydarzeń w Elblągu, pozostawiając rodziny i całe miasto w bólu i żałobie. Jego postać jest dziś jednym z filarów lokalnej pamięci historycznej.
To wÅ‚aÅ›nie tym trzem mÅ‚odym elblążanom – Waldemarowi Rebininowi, Zbyszkowi Godlewskiemu i Marianowi Sawiczowi – dedykowane sÄ… elblÄ…skie obchody rocznicy Grudnia 1970. To dziÄ™ki nim możemy przypominać, że historia wolnoÅ›ci ma również elblÄ…skie imiÄ™.
Program obchodów – 18 grudnia w ElblÄ…gu
Tegoroczne uroczystości mają charakter szczególny. Składają się na nie zarówno wydarzenia organizacyjne, jak i duchowe oraz patriotyczne, wszystkie poświęcone pamięci Ofiar.
18:00 – Msza ÅšwiÄ™ta w Katedrze pw. Å›w. MikoÅ‚aja
Uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona w intencji Ofiar Grudnia 1970, ich rodzin oraz wszystkich walczących o prawdę i godność człowieka
Po Mszy – przemarsz pod Pomnik „Ofiar Grudnia 1970”
Po zakoÅ„czeniu liturgii okoÅ‚o godz 19:00 wszyscy uczestnicy przejdÄ… pod elblÄ…ski Pomnik „Ofiar Grudnia 1970” na Placu SolidarnoÅ›ci. Tam odbÄ™dzie siÄ™ Apel pamiÄ™ci, zÅ‚ożenie kwiatów i oddanie hoÅ‚du Bohaterom.
To szczególny moment, w którym ElblÄ…g jednoczy siÄ™, aby upamiÄ™tnić Ofiary Grudnia w szczególnoÅ›ci Waldemara Rebinina, Zbyszka Godlewskiego i Mariana Sawicza – mÅ‚odych elblążan, którzy zginÄ™li za OjczyznÄ™
Zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci
Region ElblÄ…ski NSZZ „Solidarność” gorÄ…co zaprasza wszystkich mieszkaÅ„ców, delegacje, instytucje oraz osoby, którym bliska jest pamięć o Grudniu 1970, do udziaÅ‚u w obchodach 18 grudnia.
Nasza obecność to świadectwo szacunku, wdzięczności oraz troski o zachowanie prawdy historycznej.
Niech ElblÄ…g – miasto trzech Bohaterów Grudnia 1970 – pokaże, że pamięć o nich jest wciąż żywa.
Spotkajmy się 18 grudnia, aby razem oddać hołd tym, którzy zginęli za wolność.