29
05.11.2025

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Nie ma żadnej nagonki, myśliwi to za mało polują, bo wilków jest za dużo i wywołują straty, zagryzają zwierzęta, w Szwecji większej od Polski jest poniżej 400 wilków i planują tam ich redukcję. Wiedzę fachową co zrobić z nadmiarem wilków to mają myśliwi i rolnicy i ich można posłuchać, albo innych ludzi, którzy doznali strat przez wilki, a nie tych bzdur, głoszonych przez obrońców wilków, innej zwierzyny z resztą też nie brakuje, np. cała masa łosi, których populacja szybko się rozrasta, pełno dzików, saren, bobrów.
(2025.11.05)
Według danych zakładów ubezpieczycielskich w 2024 roku w Polsce zgłoszono około 5,5 tysiąca zagryzionych zwierząt gospodarskich przez wilki. Wysokość odszkodowań z tego tytułu w tym czasie wyniosła około 4,2 mln złotych. W sektorze rolniczym wysokość odszkodowań za straty wyniosła łącznie 634 mln złotych. Średnio rocznie wilki zagryzają od 4 tys. do 6 tys. zwierząt. W bieżącym roku jak dotąd odnotowano około 2300 przypadków takich zdarzeń. Jeśli chodzi o straty wśród zwierząt gospodarskich to znacznie wyższe są one z uwagi na zachorowania ASF (afrykański pomór świń). Z tego tytułu wypłacono w 2024 roku odszkodowania w wysokości około 86 mln zł. W Polsce od 1922 roku, w którym wprowadzono taki oficjalny rejestr nie odnotowano przypadków ataków wilków na ludzi. Kwestionowane są takie przypadki z lat wcześniejszych, bo według badań nie ma ich potwierdzenia.
Canis lupus vet (2025.11.05)
@Canis lupus vet - Podaj lepiej jakie te odszkodowania wypłacają na konkretne sztuki, jakiś czas temu pisali o tym, że rolnik dostał za cielaka 350 zł odszkodowania to jest śmiech na sali. Chciałbym się dowiedzieć, gdzie można za taką cenę kupić drugiego cielaka, aby szkody naprawić? Jakbym mógł za tyle kupić to na 2 dzień już mógłbym takiego sprzedać za 700 zł i to nie docelowemu hodowcy, ale pośrednikowi, który by jeszcze drożej go sprzedał jakiemuś rolnikowi, więc co to za odszkodowania? Wystarczy sobie obejrzeć Agrobiznes, albo poczytać jakieś media fachowe rolnicze czy ogłoszenia sprzedażowe, żeby wiedzieć ile cielaki realnie kosztują.
(2025.11.05)
zwierzyna wychodzi z lasu, bo szyszko i partia ziobry uwłaszczyli się na lasach państwowych.
(2025.11.05)

info

8  
  7
Były widziane też na Bielanach, na ogrodach działkowych.
(2025.11.05)

info

1  
  1
Zabezpieczcie odpowiednio swoje zagrody a będą mogły jedynie oblizać się smakiem, a nie zaraz wystrzelać!!! Już zacierają ręce na odszkodowania!!! Wilki były, są i być powinny w naszym ekosystemie, proste!!!
(2025.11.05)

info

9  
  12
A czy to wina PZU państwa że wilk owce zjadł ? Za co kasa podatnika ?
(2025.11.05)

info

0  
  2
Na szczęście rolnik nie taki głupi i da se radę z matołami i z wilkami...
(2025.11.05)

info

3  
  2
Homo Homini Lupus!!!
(2025.11.05)

info

1  
  0
Proszę pisać prawidłową nazwę miejscowości!!!
Zantyr (2025.11.06)