Muzeum z nową radą, a biblioteka bez rady

12
20.06.2025
Muzeum z nową radą, a biblioteka bez rady
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)
Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur - to jedyny członek poprzedniej Rady Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu, który został zgłoszony na nową kadencję. W czwartek (26 czerwca) elbląscy radni podejmą uchwałę dotyczącą nowego składu Rady Muzeum oraz zlikwidują Radę Naukową Biblioteki Elbląskiej.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni powołają nową Radę Muzeum. Przypomnijmy: w radzie powołanej w marciu 2021 r. znaleźli się: dr hab. Maciej Trzciński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, dr Henryk P. Dąbrowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie; dr hab. Waldemar Ossowski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Gdańska; dr Robert Domżał, wówczas dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku; dr Jarosław Sobieraj, wówczas kustosz działu archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie; dr Mirosław Marcinkowski, wówczas kustosz dyplomowany w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu; Piotr Żuchowski – dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz elbląscy radni: Wojciech Karpiński i Marek Osik. Dyrektorem Muzeum Archeologiczno - Historycznego w 2021 r. był Lech Trawicki.

Kadencja Rady się skończyła, zmienił się dyrektor. Nowym został Mirosław Siedler, wcześniej wieloletni dyrektor elbląskiego teatru.

Nowa Rada ma mieć charakter bardziej lokalny: Kandydatami do niej są: Elżbieta Mieczkowska, dyrektorka Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu; Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie; Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku; Mirosław Jonakowski - Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków; Joanna Fonferek-Grajek, kierowniczka Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu oraz Robert Turlej, członek zarządu województwa warmińsko- mazurskiego, a także elbląscy radni Małgorzata Adamowicz oraz Elżbieta Banasiewicz.

Komisja kultury, sportu, turystyki i promocji miasta jednogłośnie zagłosowali za pozytywną opinią dotyczącą uchwały. Nie byli zainteresowani dyskusją na temat poszczególnych osób mających znaleźć się w Radzie.

„Głównym zadaniem Rady Muzeum, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2012 r. o muzeach, jest sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad realizacją celów statutowych a także ocenianie działalności instytucji, sprawozdań z tej działalności oraz opiniowanie rocznych programów działania, przedłożonych przez dyrektora muzeum.“ - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

 

Biblioteka bez Rady

Na tej samej sesji będzie rozpatrywany projekt uchwały likwidującej Radę Naukową przy Bibliotece Elbląskiej. „Działanie rady naukowej nie ma charakteru obligatoryjnego, dlatego też zgodnie z decyzją Biblioteki Elbląskiej wykreśla się przepisy dotyczące działania ciała opinio- doradczego“ - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

I w tym przypadku elbląscy radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt. Dyskusji nie było.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Czemu w tych gremiach nie pojawia się nazwisko dr Marka Jagodzińskiego od lat zwiazanego z Muzeum, odkrywcy osady Truso. ?
(2025.06.20)

info

18  
  2
Arcy ważne fuchy...
(2025.06.20)
buahahaha
arcyłotr (2025.06.20)
ależ miz tego powodu bardzo smutno hłe hłe
(2025.06.20)

info

0  
  2
to wk ońcu jest muzuem czy teatr? albo dwa w jednym :) najważniejsze że Karol Nawrocki wygrał a POKO-nani jątrza buhahaha
(2025.06.20)

info

9  
  11
Czyli znów ZSL w natarciu + specjalista od wszystkiego Turlej - piłki nożnej, muzealnictwa, ruchu drogowego, szkolnictwa wyższego i administracji publicznej, dramat
Psycholoszka (2025.06.20)

info

14  
  4
dodatkowo sjesty w marku modrzewia i nowe ławeczki w tym parku, rzeczywiście, "sukeces" na skalę światoa buhahaha zaranyd buhahahaha
(2025.06.20)

info

5  
  2
Buhahaha - nie ma co się śmiać, ten pan Karol N. to największe wsparcie otrzymał od rolników- 81 %, pracowników fizycznych (nazwanych robotnikami) - 69 %, bezrobotnych 63%, ale już emeryci i renciści wsparli go "tylko" w 51 %. Także gorzkie to zwycięstwo, bo jakoś poparcia nie posiadał wśród właścicieli firm tylko -31%, środowisk artystycznych - 29%, a wśród studentów 34 %. Dziwne, że tylko 40 % kobiet udzieliło mu poparcia.
Jam jest sumus (2025.06.20)
@Jam jest sumus - co masz kompleksy i je leczysz próbując innych poniżyć ? Ale za to osadzeni w ośrodkach penitencjarnych zdecydowanie poparli Rafała - znaczące co.
(2025.06.20)
Rada powinna się składać z osób spoza muzeum. Inaczej jest bezstronność będzie ograniczona. Jeśli w radzie będzie pracownik muzeum to wówczas będzie się starał się przypodobać dyrektorowi lub przynajmniej nie konfliktować się z nim.
(2025.06.20)

info

2  
  0