Miasto gotowe na siedem tysięcy gości
15 sióstr katarzynek z Prus Wschodnich, które zginęły w 1945 r. zostanie beatyfikowanych podczas mszy św. 31 maja. Uroczystości odbędą się w Braniewie. Miasto przygotowuje się na przyjęcie nawet siedmiu tysięcy pielgrzymów.
– W kontekście religijnym i w kontekście duchowym wydarzenie to ma ważne znaczenie dla mieszkańców Warmii i dla mieszkańców Braniewa. Jesteśmy już dzisiaj gotowi na przyjęcie pielgrzymów. Staramy się również wypromować tę beatyfikację i dotrzeć do jakich najszerszych liczby gości – mówił Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kurii Archidiecezji Warmińskiej.
Chęć udziału w uroczystościach do tej pory zgłosiło poprzez formularz internetowy ponad 4,5 tysiąca osób. Miejsca w sektorach będą zajmowane według kolejności przybycia.
- Ale spodziewamy się zdecydowanie większej liczby wiernych, gdyż nie wszyscy zgłaszają się poprzez ten formularz. Jesteśmy w stanie przyjąć 7 tys. gości. Przygotowaliśmy 6 tys. miejsc siedzących, 4 tys. przed bazyliką i prawie 2 tys. w braniewskim amfiteatrze - mówił ks. Michał Tunkiewicz, koordynator sekretariatu beatyfikacji.
Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii archidiecezji warmińskiej.
- Oczywiście radość nasza jest wielka, dlatego że jak to wielokrotnie podkreślamy, uroczystość beatyfikacji odbędzie się po raz pierwszy w historii naszej archidiecezji. I ona ma właśnie tę cechę lokalności i wiąże się z życiem kościoła lokalnego - podkreślił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
Arcybiskup przypomniał, że siostry męczenniczki związane są z braniewskim klasztorem katarzynek, tu się formowały i stąd udały się na placówki, gdzie pracowały i poniosły śmierć męczeńską.
Program
piątek, 30 maja, kościół św. Antoniego w Braniewie
sobota, 31 maja, plac przy bazylice św. Katarzyny w Braniewie: