Z Fromborka w kosmos
Elblążanom i mieszkańcom regionu elbląskiego najbliżej będzie do dwóch ostatnich rzeczy, które mają wyruszyć na orbitę, mowa o bursztynie z sobieszewskiej plaży i wspomnianym kopernikańskim diagramie, to wierna kopia pracy uczonego wykonana przez fromborskie muzeum.
- Znaczenie polskiej myśli naukowej zostanie podkreślone poprzez udostępniony przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku diagram wiernie skopiowany z wiekopomnego dzieła, prezentujący heliocentryczny model świata, który zmienił postrzeganie miejsca Ziemi w kosmosie. Będzie to nawiązanie do dziedzictwa polskiego astronoma i jego rewolucyjnych odkryć, które zapoczątkowały nową erę w astronomii - czytamy na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.
Po zakończeniu misji przedmioty wrócą do Polski, gdzie trafią do muzeów i instytucji, które je udostępniły.
Na koniec przypomnijmy, że Kopernik na Warmii spędził niemalże połowę swojego życia. Przez 29 lat mieszkał we Fromborku (tam zmarł w 1543 roku, tam również powstawało jego słynne dzieło "O obrotach..."), przez 7 lat w Lidzbarku Warmińskim, przez 4 lata w Olsztynie. Kilkakrotnie odwiedzał także Elbląg.
- Źródła historyczne mówią o tym, że Mikołaj Kopernik przebywał na pewno w Elblągu w 1504 roku. Pierwszy raz w styczniu, gdy brał udział w naradzie w sprawie wysłania posłów do polskiego króla, aby ten przybył do Prus. Narada odbywała się w Ratuszu przy Starym Rynku. Drugi raz Mikołaj Kopernik odwiedził Elbląg w dniach 18-20 maja podczas składania przez elblążan hołdu królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi. 20 maja astronom był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów - pisaliśmy w portElu.