Z Fromborka w kosmos

22
17.04.2025
Z Fromborka w kosmos
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl
"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, w kosmos wyślą jego mienie (intelektualne)" - chciałoby się napisać o planach Polskiej Agencji Kosmicznej. W tym roku odbędzie się pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jak podaje POLSA, celem jest przetestowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie firmy i uczelnie, a przy tej okazji na orbicie ma znaleźć się między innymi... heliocentryczny model świata z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Z Fromborka w kosmos
Graf. POLSA
Jak podaje POLSA, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który weźmie udział w misji, zabierze na orbitę naukowy dorobek kraju i symboliczne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Ma to podkreślić narodowy wymiar wyprawy. Na orbitę zostaną zabrane flaga Polski, oryginalna naszywka z misji gen. Hermaszewskiego, pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie, sól z Wieliczki, rękopis Mazurka-As-Dur Chopina twórczość Wisławy Szymborskiej, krajka z Państwowego Muzeum Etnograficznego, polskie litery (ą, ć, ę itd.), plakat misji IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego.

Elblążanom i mieszkańcom regionu elbląskiego najbliżej będzie do dwóch ostatnich rzeczy, które mają wyruszyć na orbitę, mowa o bursztynie z sobieszewskiej plaży i wspomnianym kopernikańskim diagramie, to wierna kopia pracy uczonego wykonana przez fromborskie muzeum.

- Znaczenie polskiej myśli naukowej zostanie podkreślone poprzez udostępniony przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku diagram wiernie skopiowany z wiekopomnego dzieła, prezentujący heliocentryczny model świata, który zmienił postrzeganie miejsca Ziemi w kosmosie. Będzie to nawiązanie do dziedzictwa polskiego astronoma i jego rewolucyjnych odkryć, które zapoczątkowały nową erę w astronomii - czytamy na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Po zakończeniu misji przedmioty wrócą do Polski, gdzie trafią do muzeów i instytucji, które je udostępniły.

Na koniec przypomnijmy, że Kopernik na Warmii spędził niemalże połowę swojego życia. Przez 29 lat mieszkał we Fromborku (tam zmarł w 1543 roku, tam również powstawało jego słynne dzieło "O obrotach..."), przez 7 lat w Lidzbarku Warmińskim, przez 4 lata w Olsztynie. Kilkakrotnie odwiedzał także Elbląg.

- Źródła historyczne mówią o tym, że Mikołaj Kopernik przebywał na pewno w Elblągu w 1504 roku. Pierwszy raz w styczniu, gdy brał udział w naradzie w sprawie wysłania posłów do polskiego króla, aby ten przybył do Prus. Narada odbywała się w Ratuszu przy Starym Rynku. Drugi raz Mikołaj Kopernik odwiedził Elbląg w dniach 18-20 maja podczas składania przez elblążan hołdu królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi. 20 maja astronom był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów - pisaliśmy w portElu.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
kosmos, to miejsce, dla zlodziei z sekty katoprawicowej...
(2025.04.17)
daj sie leczyc
(2025.04.17)
Kopernik był Niemcem z pochodzenia.
(2025.04.17)
Co ciekawe pan Sławosz czyli Slavo jak mogą mawiać niepolskojęzyczni, jako jedyny nie ma rezerwowej osoby lotu na Zarie (potoczna nazwa). Wprawdzie większa załoga to byłyby dłuższe treningi astronautyczne, ale po powrocie na Ziemie POLSA mogłaby pomyśleć by w kosmos mogła polecieć i kobieta. No chyba, że stwierdzi lepszą opłacalność pierwszej polskiej rakietki, która nie tylko poleci ponad barierę nieba 100km, ale też osiągnie zdolność wypuszczania mniejszych satelitów pomiarowych ponad 200km
Plateau d'Elblag (2025.04.17)
A Konrad Zuse konstruktor procesora nie z półprzewodników, pochodził z wysoczyzny - polskich ziem
:P (2025.04.17)
@:P - Konrad Zuse urodził się w Berlinie, gdy miał 2 lata lata jego rodzina przeprowadziła się do Braniewa.
(2025.04.17)
W Elblągu są fontanny jak we Fromborku, a upamiętnienia wizyty Fromborczanina tudzież Fromborczyka w mieście nie ma. Choćby jedna płasko rzeźba nieopodal Zdroju to więcej chyba dla Regionu niż masa Piekarczyków na całej starówce
przestrzenne formy (2025.04.17)
@:P - Wysoczyzna Elbląska jest polska od 1945.
(2025.04.17)
wiadomo coś którędy przybył do Elbląga Mikołaj Kopernik? Przez Bażantarnie raczej nie
interesuje (2025.04.17)
@Plateau d'Elblag - Proponuję naukę języka polskiego.
(2025.04.17)