Pogłębianie toru wodnego za drogie

50
14.02.2022
Pogłębianie toru wodnego za drogie
Prace nad modernizacją nabrzeży rzeki Elbląg (fot. mat. prasowe Budimex)
Urząd Morski w Gdyni unieważnił przetarg na pogłębianie toru wodnego od powstającego kanału przez Mierzeję w stronę Elbląga. Chińska oferta nie została uwzględniona, a polska okazała się za droga.

Przypomnijmy, że w przetargu na prace podczyszczeniowe i refulacyjne na odcinku ok. 10 km od przekopu w stronę Elbląga wystartowało dwóch oferentów. Konsorcjum NDI i NDI Sopot, które realizuje już razem z belgijskim Besix budowę kanału żeglugowego oraz China Harbour Engineering Company z Pekinu. Pierwsza z firm zaoferowała za swoje usługi 134,3 mln zł brutto, druga – 55 mln złotych.

Komisja przetargowa nie uwzględniła chińskiej oferty, a ofertę polskiego konsorcjum co prawda uznała za najkorzystniejszą, ale przetarg unieważniła, bo... „zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 70 000 000 zł, a zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty”.

- W unieważnionym przetargu zamawiający odrzucił ofertę China Harbour Engineering Company Ltd., które nie wykazało, iż cena jego oferty nie jest rażąco niska. Wykonawca nie odwołał się od tej decyzji zamawiającego - poinformowała nas Anna Schroeder z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Przypomnijmy, że wspomniane prace to ostatni etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga. Mają potrwać 11 miesięcy od daty podpisania umowy i zakończyć się w lutym 2023 roku. Obejmują m.in. roboty czerpalne - transport i refulację urobku z wbudowaniem w nowo projektowaną wyspę na Zalewie Wiślanym, zakup, dostarczenie i ustawienie oznakowania nawigacyjnego

Unieważnienie przetargu może oznaczać, że termin zakończenia pogłębiania toru wodnego zostanie wydłużony. Nowy przetarg ma być ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku.

Przypomnijmy, że nowa droga wodna ma być gotowa do końca 2023 roku. Całość prac może kosztować nawet dwa miliardy złotych.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wkrótce będą łapanki na ulicach i wtedy tania siła robocza się znajdzie - za miskę ryżu. .. starczy?
(2022.02.14)

info

27  
  24
Dlaczego Chińska oferta nie została uwzględniona? Chodzi mi o rzetelność artykułu. Takie pisanie aby pisać,
LucynaŁupina (2022.02.14)
bo Polacy wycenili jak to jest warte a chinole po swojemu bo tam z niektórymi kosztami się nie liczą w ogóle w państwie totalitarnym. Potem po latach okaże się że wzięli chinoli kasę pod stołem przewalili na prawo i lewo a toru wodnego ni widu ni słychu jak to inne podobne tematy.
(2022.02.14)

info

5  
  19
Statek pogłębiarka za droga. Pogłębianie za drogie. Przekop za 880 melonów wybudowany kosztem 2 miliardów za drogi nie jest. Logika rodem z Misia Barei. Witamy w ekonomii Państwa PiS omyłkowo nazywaną Polską. ..
(2022.02.14)
jak będzie taka potrzeba, to Rosjanie niedługo sami go sobie pogłębią.
(2022.02.14)
Sam przekop nigdy nie będzie za drogi.
LucynaŁupina (2022.02.14)
@LucynaŁupina - Jasne, nawet jak z 20 miliardów będzie kosztował, toż to pomnik prezesa, a tu pieniądze znaczenia nie mają. Ma być i tyle. Gorzej z szarymi Polakami, a Ci będą dymani nadal tylko jeszcze mocniej. Brawo PIS
(2022.02.14)
Czekamy na wiążącą opinię tego cudaka od kanału Sueskiego.
(2022.02.14)

info

11  
  8
@LucynaŁupina - No możemy zacząć program kosmiczny i loty na Marsa. Nigdy nie będzie za drogo sky is the limit!!! Takie pisanie aby pisać. U zbiegu kanału i wód Zalewu Wiślanego kończy się magia przekopu i zaczyna się woda po kolana. Wszystko dla UM za drogie; )
(2022.02.14)
ludzie nie chcą pracować, bo państwo wszystko daje. zamknęłam działalność bo opłaca się bardziej pracować niż być pracodawcą. szukajcie sobie frajerów, do placenia podatków, zus, itp bzdur.
(2022.02.14)