Ciepło z biomasy to podstawa

13
23.12.2021
Ciepło z biomasy to podstawa
Blok na biomasę w Energi Kogeneracja (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
To blok na biomasę przy ul. Elektrycznej jest obecnie podstawowym źródłem ciepła w elektrociepłowni Energi Kogeneracja. Spółka, która produkuje około 80 procent energii cieplnej, potrzebnej mieszkańcom Elbląga, szuka obecnie dostawców biomasy na najbliższe trzy lata.

Blok na biomasę wytwarza energię cieplną przesyłaną do miejskiego systemu zarządzanego przez EPEC, dostarcza parę technologiczną dla browaru, produkuje też energię elektryczną.

- Dla niezagrożonej realizacji prowadzonej działalności Energa Kogeneracja poszukuje dostawców biomasy, z którymi zamierza zawrzeć kontrakty na okres 3 lat. Zakłada się, że dostawy biomasy będą realizowane głównie z obszaru Polski, jak również z Litwy i Ukrainy, Niemiec czy z Austrii. Firmy, z którymi EKO podpisze umowy będą miały dostarczyć łącznie 100 tys. ton pelletu rocznie. Dłuższe niż dotąd umowy mają z jednej strony przyciągnąć dostawców zainteresowanych stabilną współpracą z pewnym partnerem, z drugiej zaś zabezpieczą stabilną pracę bloku biomasowego BB20 na dłuższy okres – informuje Energa Kogeneracja w komunikacie do mediów.

Firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 10 stycznia przyszłego roku. Wykonawca ma być wybrany do końca stycznia, bo umowa ma obowiązywać od 1 lutego 2022 roku do końca 2024 roku i dotyczyć dostaw pelletu ze słomy i drzewnego.

Jak już informowaliśmy, w EKO trwa budowa nowego systemu produkcji ciepła, zasilanego gazem, który będzie funkcjonował razem z kotłownią na biomasę.

- W końcowej fazie realizacji jest już kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy cieplnej 114 MWt. Nowy obiekt przechodzi obecnie próby funkcjonalne, w trakcie których dostarcza także ciepło na potrzeby elbląskiego systemu ciepłowniczego. W początkowej fazie przygotowań jest układ kogeneracyjnych silników gazowych o mocy cieplnej 30 MWt i elektrycznej 30 MWe. Zakończenie realizacji całego programu inwestycyjnego w Elblągu planowane jest na koniec 2025 roku – informuje Energa Kogeneracja.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
to jednak biomasa wróciła jak ludzie pokasowali pantacje bo nikt nie chciał tego kupować zanim zasadza nowe znowu minie 3 lata
(2021.12.23)

info

24  
  2
Bio masa jak sama nazwa wskazuje to nie jakaś masa biopochodna, ale konkretie uprawy szybko rosnącej, drzewiastej roślinności. W Elblągu nie czarujmy się technicznie nie najgorzej, ale ekonomicznie gaz+50%. No, ale jak w minionych latach zarządzali studenci filozofii to lepiej to tylko może być
magi sterujący (2021.12.23)

info

16  
  3
Biomasa. A gdzie macie te pola z biomasą sprzed kilku lat co wystawiliście rolników na straty ? Zapomnieliście o kontraktach ? "Pies wam morde lizał"
(2021.12.23)

info

35  
  2
Najbardziej opłacałoby się spalanie ciemnej masy, bo tej w PiSlandii nie brakuje.
Deng (2021.12.23)
Nie ma co sami specjaliści w tej spalarni wpierwej blok biomasowy drogi jak cholera uruchomiony po kilku latach bo zamiast spalać podgrzewał pelet. Tera wymyślili gaz którego ceny nie zatrzyma nikt. Brawo brawo rwę papę z dachu jak czytam o waszych osiągnięciach
(2021.12.23)

info

16  
  6
@Deng - aty jesteś jednym z nich
(2021.12.23)
Który tam dzisiaj jest prezesiną ? Bo jak zmienili się w przeciągu kilku lat to tyle wie ile zje
(2021.12.23)

info

5  
  3
Biomasa z Niemiec z Austrii ?? Drożyzna. W Polsce ceny peletu poszły w kosmos. Gaz też już tani nie będzie. Ktoś tu wdepnął w niezłe gów. .. .za które zapłacą srogo mieszczanie i gdzie tu wróbelka obiecane 20 % zniżki za ciepło ?? Czynsze w górę.
ATUTY Kryśki . (2021.12.23)

info

14  
  2
weźcie nie p. .. .. głupot z tą biomasą
(2021.12.28)

info

1  
  0
ćmoków pisioków można łatwo urobić
(2021.12.28)

info

1  
  0