Gdzie w Elblągu był zamek?

33
07.06.2020
Gdzie w Elblągu był zamek?
Prof. Fabian Welc za pomoca georadaru szuka elbląskiego zamku (fot. Michał Skroboszewski)
To jedna z najbardziej fascynujących zagadek historii Elbląga: gdzie był, jak wyglądał i jaki teren zajmował zamek krzyżacki? W pobliżu Muzeum Archeologiczno – Historycznego rozpoczęły się badania mające odsłonić tajemnice elbląskiej warowni. Zobacz zdjęcia.

W czasach krzyżackich Elbląg był siedzibą komtura i wielkiego szpitalnika. Przed przeniesieniem stolicy państwa krzyżackiego do Malborka w naszym mieści rezydował też krzyżacki mistrz krajowy. Tylko gdzie był zamek i jak wyglądał? Na to pytanie jeszcze nie znamy pełnej odpowiedzi. Z krzyżackiej warowni zachowały się tylko zabudowania, w których dziś mieści się Muzeum Archeologiczno – Historyczne. Ale to tylko niewielka część zamku.
   - O zamku w Elblągu wiemy tyle, że był jednym z najważniejszych zamków w państwie krzyżackim, który przestał istnieć. Naszym celem będzie odnalezienie pozostałości, które zostały w ziemi oraz określenie jego zasięgu. Skupiamy się na szukaniu zasięgów fundamentów, bo to jest najbardziej trwały element pozostały po zniszczeniu zamku. – mówił Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum.
   Prace przy użyciu georadaru rozpoczęły się przy budynku dawnego Podzamcza, gdzie prawdopodobnie znajdowała się baszta. Sama praca wygląda dość niepozornie – profesor Fabian Welc z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ciągnął przypominający kosiarkę georadar, który skanował ziemię przy Podzamczu.
   - Dopiero kiedy wykonam szeregi równoległych profili, następnie przy pomocy specjalnego oprogramowania dane zostaną przetworzone otrzymamy plan, podobnie jak w tomografii. Będziemy schodzić co centymetr w dół i wtedy zobaczymy, czy jest to faktycznie mur, ponieważ będziemy widzieli strukturę ciągłą, tzw. linament. I te linamenty będą układać nam się w to, co jest pod ziemią. Tutaj spodziewamy się wieży i jej zarys powinniśmy zobaczyć – prof. Fabian Welc wyjaśniał zasady swojej pracy. - Sam pomiar jest szybki, dużo czasu zajmuje obróbka danych. Efekty, jakie otrzymujemy za pomocą tej metody nie są porównywalne z żadną inną. To jest jedyna metoda, która pozwala nam budować obrazy 3D struktur wgłębnych.

Kolejnym etapem mogą być badania weryfikacyjne (wiercenia lub badania archeologiczne), które potwierdzą to, co wykrył georadar. W przypadku pracy z tym urządzeniem niezbędne jest ogromne doświadczenia interpretatora danych.

- Czasami struktury wgłębne mają dość skomplikowany wygląd. Doświadczenie interpretatora jest niezwykle istotne. Pamiętacie państwo „złoty pociąg”. Osoby, które pracują z georadarem, kiedy tylko zobaczyły obrazy, od razu wiedziały, że tam nic nie ma. To nie jest kwestia samego sprzętu, bardzo istotne jest też doświadczenie – mówił prof. Fabian Welc.

A potem powinien powstać program rewitalizacji tego terenu. Jaki? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze poczekać. Ale, aż się prosi o stworzenie atrakcji turystycznej, i chociażby oznakowanie zarysu jednej z najważniejszych warowni państwa krzyżackiego.

- Na podstawie detalu ceglanego specjaliści sugerują, że elbląski zamek był tym wzorem wg którego budowano wszystkie późniejsze zamki państwa krzyżackiego włącznie z Zamkiem Wysokim w Malborku. Tymczasem nie wiemy jak wyglądał, kilkadziesiąt lat temu jeszcze trwały dyskusje, gdzie on tak naprawdę był. Jest jeszcze szansa, żeby go chociaż w części odkryć, zbadać, zobaczyć jak on wyglądał. I na tej podstawie będzie można snuć dalsze wnioski – mówił dr Mirosław Marcinkowski, kierownik Działu Archeologii i Historii Miasta i Regionu w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu. - Nie wiemy jaki ten zamek konwentualny był duży. Mówi się o 40 – 70 metrach długości jednego skrzydła. Chcielibyśmy go lepiej poznać, zobaczyć jak wyglądał, w jaki sposób powstał. Będziemy mogli także zbadać, jaki był wpływ budowy zamku elbląskiego na budowę pozostałych zamków w państwie krzyżackim.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Od kilku lat się zastanawiam jak wyglądał zamek w Elblągu, i czy będzie odbudowywany
(2020.06.07)
przestan, odbuduja zamek a potem nam tu krzyzakow sprowadza
(2020.06.07)
Fajnie by było jak by się dało odbudować
(2020.06.07)
a ja pamiętam jedną z ważniejszych obietnic PiSu z 2017 roku. "Będziemy odbudowywać zamki na terenie Polski". Teraz jest okazja jakiej do tej pory nie mieli elbląscy parlamentarzyści: Panowie, Wilk i Krasulski, Obaj będą mogli się mogli w końcu wykazać bo niestety do tej pory nie zrobili NIC dla Elbląga Obietnica ta została złożona przez samego Jarosława Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że obaj Panowie nie będą działać wbrew woli swojego Prezesa i energicznie zajmą się sprawą odbudowy zamku w Elblągu.
dyzio (2020.06.07)
@dyzio - Bujaj się z stąd - minuty nie wytrzymasz bez politycznych wrzutek trolu.
(2020.06.07)
Ale to nie żadna polityczna wrzutka. Wpisz, proszę w Google frazę "Jarosław Kaczyński - odbudowa zamków w Polsce "Lub frazę - "PiS odbudowa zamków w Polsce"Wyskoczy ci kilka setek artykułów na ten temat. Więc to ty jesteś politycznym trollem i ty bujaj się !
dyzio (2020.06.07)
W sumie nie wiem czy to taki zły pomysł, od 30 lat władze lokalne się nie popisały.
(2020.06.07)
zamek będzie odbudowany i ustandardowiony jednocześnie, ma to być zamek na 10 osób, ktorego będzie zazdrościł nawet Pasłęk
bedzie dd (2020.06.07)

info

5  
  5
@dyzio - Ale pisz cala prawde. Owszem obiecal czy mial pomysl ale to bylo o zmakach Kaximierza Wielkiego. 😉
ytdtc (2020.06.07)
@dyzio - niech nam zbuduja zamek z bursztynu po przekopie, turysci beda sie pchac drzwiami i oknami
(2020.06.07)