Trzy sekundy do śmierci…

37
20.11.2019
Trzy sekundy do śmierci…
W Elblągu jest tylko jeden sekundomierz przy sygnalizacji świetlnej, ale jedynie dla tramwajów (fot. Anna Dembińska)
Od pewnego czasu władza organizuje tzw. Budżet Obywatelski, ponieważ - mimo że została wybrana przez mieszczan - nie wie, jak im dogodzić. Gdyby miały w nim miejsce jakieś zmiany, to proponuję koniecznie wprowadzić to, co najważniejsze dla bezpieczeństwa elblążan, czyli dodatkową sygnalizację świetlną na skrzyżowanych, tzw. sekundomierze.

W tym roku Budżet Obywatelski bezapelacyjne wygraÅ‚a muszla koncertowa w Bażantarni, co mnie cieszy, bo też na niÄ… gÅ‚osowaÅ‚em. Od dzieciÅ„stwa byÅ‚a w moim życiu, elblążanina z urodzenia, kiedy to na gapÄ™ jechaÅ‚o siÄ™ tramwajem do przystanku koÅ„cowego tuż przy muszli. Potem w miarÄ™ dojrzewania bywaÅ‚o siÄ™ tam w niedzielÄ™ na potaÅ„cówkach, gdzie na betonowych krÄ™gach zdobytych dla nas przez ArmiÄ™ CzerwonÄ…, można byÅ‚o podrywać ówczesne panienki. Na górze, po schodkach, staÅ‚ kiosk ze wszystkim, zwÅ‚aszcza z napojami uznawanymi obecnie za szkodliwe…, a że brakowaÅ‚o trochÄ™ do 18-tki, pani J. (RODO) dawaÅ‚a nam od tyÅ‚u. Wtedy królowaÅ‚o piwo ElblÄ…g Zdrój, z zamkniÄ™ciem na gumkÄ™.

Kilka dni temu na portElu pojawiły się informacje, że mogą nastąpić jakieś przetasowania w Budżecie. Zakładam, że muszla pozostaje nienaruszalna, bo muszle w życiu człowieka spełniają najważniejsze role. Ta koncertowa uwalnia sferę duchowości, zaś klozetowa jest niezbędna w jego fizjologii.

Gdyby przetasowania jakieÅ› miaÅ‚y miejsce, to proponujÄ™ koniecznie wprowadzić do Budżetu to, co najważniejsze dla bezpieczeÅ„stwa elblążan, czyli dodatkowÄ… sygnalizacjÄ™ Å›wietlnÄ… na skrzyżowanych, tzw. sekundomierze, które pokazujÄ…, za ile sekund bÄ™dzie zmiana Å›wiatÅ‚a „zielonego” na „żółte”.

W ElblÄ…gu jak i w prawie caÅ‚ej Polsce Å›wiatÅ‚a „żółte” Å›wiecÄ… maksymalnie 3 sekundy. Te 3 sekundy to swoista formuÅ‚a 1 na skrzyżowaniu, stres i pytanie, czy zdążyÅ‚em przejechać na „żółtym”. NIE MA SZANS! Przy prawidÅ‚owej prÄ™dkoÅ›ci 50 km /h, wg oficjalnego wzoru S = v2 / 2a (gdzie v to prÄ™dkość, a - opróżnienie zwiÄ…zane z hamowaniem), droga hamowania na jezdni suchej (s) wynosi 30 m! Jeżeli na tej drodze stanie czÅ‚owiek lub inny pojazd, to mamy problem. Ile jest wypadków i nieszczęść na przejÅ›ciach dla pieszych, szkód materialnych - nie trzeba nikogo myÅ›lÄ…cego przekonywać.

Ponieważ nigdy nie ma szans opuszczenia skrzyżowania na „żółtym” opuszczamy skrzyżowanie na „czerwonym”, na co czyhajÄ… już dzielni funkcjonariusze w samochodach albo przy monitoringu, co kosztuje 300 zÅ‚ i 6 punktów.

Tylko sekundomierze uratują nas od problemów i konsekwencji karnych i cywilnych. Funkcjonują one w kilku miastach. Ostatnio zainstalowano je w Kutnie, od lat zainstalowanie są na większych skrzyżowaniach w Kaliningradzie!

Dlaczeg w Elblągu, w ramach uzasadnionego priorytetu nie podjąć takich działań? Żeby zmobilizować prezydenta miasta, przypomnę, że projekt o takim rozwiązaniu został w październiku 2016 r. storpedowany w Sejmie przez PiS

 

Ps. Felieton dedykuję Pani Marii Kasprzyckiej, dzielnej redaktorce PortElu, która co piątek przybliża Czytelnikom swój punkt widzenia na Elbląg.

Elbingerer

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No drogi Panie jak to jechało się na gapę tramwajem. Nie rozumiem tej postawy. Kiedy mnie brakowało pieniędzy na bilet to w obie strony do Bażantarni szedłem piechotą. I wtedy i teraz traktuję jazdę bez biletu jako kradzież, a gapowicza jak złodzieja. Drogi autorze czyżby w swej nienawiści do poprzedniego ustroju wyznaje Pan taką samą zasadę jak, już nieobecna wśród żywych, bardzo dobra i znana aktorka, która mówiła, że w czasach PRL jeździła bez biletu, bo uważała to za formę walki z komunistycznym państwem.
Oj oj oj (2019.11.20)
Fajnie brzmi to:"pani J. dawała nam od tyłu".
mm263 (2019.11.20)
Co to za tekst... Co to za artykuł... Boże. Skup się Pan na jednej sprawie zamiast pleść o D.p.ie Marynie. Sekundnik nic nie zmieni- zawsze znajdzie się kierowca który będzie chciał przeskoczyć na "jedynce", tym samym załapując się na pomarańczowe światło, a może i czerwone. Nie sądzę by zmieniło to sytuację. I co to za tytuł??? W ogóle nieadekwatny do tematu. No, ale wyświetlenia, komentarze i kasa musi się zgadzać. Wszak stówka za felieton piechotą nie chodzi. Co za gniot.
Niezorientowany (2019.11.20)
świetny felieton
Gosza (2019.11.20)

info

24  
  11
Marzenia ,doczekacie sie sekundowego odliczani jak zmieni się prezydent . W tym mieście wszystko nie tak ,miasto cofa się. Przyklad tzw nowe tramwaje krotkie bez klimatyzacji. Czyli dziadostwo.
Mandaty o dwa zera w górę i bractwo się uspokoi.
(2019.11.20)

info

22  
  15
No dobra, ale jak ktos cos chce to chyba moze zlozyc projekt do BO?
(2019.11.20)

info

12  
  3
@mm263 - jechala na wstecznym
Polska to trzeci świat. W pierwszym i drugim światła są są ze sobą powiązane w logiczny sposób - zielona fala, no i te "sekundomierze" - najprościej zobaczyć jak to jest zrobione np. w Moskwie. Ale elblongi wybrały zacofanie, nicnierobienie, płacz że nie ma pieniędzy. A zaraz towarzysz koliński znafffca od wszystkiego zacznie się wymądrzać
hamulcowy (2019.11.20)
@Oj oj oj - maly kuzniar w dziennikarstwo sie bawi