Wiecha już jest, prace idą dalej

28
13.06.2019
Wiecha już jest, prace idą dalej
Wiecha już jest, prace idą dalej (fot. Michał Skroboszewski)
Trwa rozbudowa Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Jej wykonawcą jest firma, która ... wybudowała budynek Światowida w latach 60. XX w. - Wszystko idzie zgodnie z planem, mimo trudności, na jakie napotkaliśmy pod ziemią - mówi prezes zarządu PRZEMBUD Gdańsk S.A. Konrad Murzyński. - Zawiesiliśmy wiechę, co oznacza koniec etapu konstrukcyjnego. Teraz czas na remonty. Zobacz zdjęcia. Koniec całej inwestycji zaplanowano na 30 września 2020 r.
Projekt „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu" czekał na realizację kilka lat. Wielokrotnie dyrektor Antoni Czyżyk podkreślał, że placówka, którą kieruje ma coraz więcej zadań, pomysłów na kolejne przedsięwzięcia i w związku z tym potrzebuje miejsca. Odbiorca "usług" Światowida potrzebuje natomiast komfortu. Temu ma służyć powiększenie budynku - już zabytkowego - przy placu Kazimierza Jagiellończyka 1.
   Ostatecznie koszt całkowity projektu to 23 mln 724 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa 9 mln 495 tys. zł i wkład własny Światowida - 2 mln 39 tys. zł.
   Docelowo obiekt ma zostać rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych. Powstaną w nim profesjonalne pomieszczenia edukacyjne i szkoleniowe, co ma sprawić, że Światowid wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom uczestników kultury z regionu, kraju oraz partnerów zagranicznych, a standard oferowanych przez instytucję usług będzie porównywalny do standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
   Wykonawcą inwestycji będzie firma PRZEMBUD Gdańsk S.A. Ciekawostką jest fakt, że jej oddział w 1962 r. oddał do użytku budynek elbląskiego Światowida.
   - W sierpniu 2018 r. podpisaliśmy umowę i ruszyliśmy z robotami budowlanymi - przypomina Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. - Byliśmy ambitni, ale okazało się, że to, co pod ziemią nie jest zgodne z tym, co na mapach. Na szczęście, te kłopoty już za nami, udało się nadrobić to, co się skomplikowało. Wszystkie prace ziemne, instalacje zostały już wykonane, podposadzkowe instalacje sanitarne są już właściwie zrobione, centralne wentylacyjno-klimatyzacyjne są zainstalowane na dachu. W tej chwili konstrukcje pod zadaszenie bryły B, czyli od ul. Teatralnej jest zrobione. Na 24 czerwca zaplanowane jest zdjęcie dźwigów z placu budowy. Pniemy się w górę i czas na prace wykończeniowe.
   O tym wie najlepiej Łukasz Łuczyński, koordynator kontraktu: - Zwiesiliśmy wiechę nad obiektem B4, czyli zakończyliśmy stan surowy. Obiekt C3 chcemy zakończyć w ciągu miesiąca (również w stanie surowym - red.). Każdy z tych obiektów ma ok. 1 000 m kw. Jeden to rozwinięcie sali gimnastycznej, drugi kina. Teraz ostro chcemy rozpocząć roboty remontowe, na początek w sali gimnastycznej i pomieszczeniach przyległych. Rozbiórki są już zaawansowane.
   Remont idzie też od góry, na "pierwszy" ogień poszła restauracja "Muza" i sąsiednie pomieszczenia. Gdy roboty przeniosą się na niższe kondygnacje, biura zostaną przeniesione do góry. By nie przerywać pracy CSE Światowid.
   - Na czas prac budowlanych nie zatrzymaliśmy merytorycznych działań kulturalnych - dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor CSE Światowid. - I poszło nam nawet lepiej, bo zwiększyła się liczba odwiedzających o prawie 10 tys. Remont Centrum to nie jedyna inwestycja - w dużej sali kina Światowid wymieniane będą panele akustyczne. Na koniec roku nasi widzowie zauważą zapewne różnicę.
   - Roboty budowlane są inwazyjne więc przeszkadzamy w pracy Centrum, dlatego dziękujemy pracownikom za zrozumienie - mówi Konrad Murzyński, prezes zarządu PRZEMBUD. - Wiecha zawieszona dziś (13 czerwca) na obiekcie od strony ul. Teatralnej oznacza koniec etapu konstrukcyjnego. Teraz czas na prace remontowe.
   To, co już wykonał Światowid przyda się teatrowi, gdy ten rozpocznie swoją inwestycję budowlaną.
   - Życzymy, by teatr pomyślnie rozstrzygnął swój przetarg - kończy dyrektor Antoni Czyżyk.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
niestety to kolejna nieudana inwestycja, zaakceptowany projekt jest brzydki, bardzo brzydka jest bryła budynku, taki jakiś socrealizm z horroru z Leninem jako wampirem, szkoda, że tak to popsute bo Elbląg miasto Hanzeatyckie powinno budować budynki o absolutnie innej orientacji niż popłuczyny po okresie komunizmu
obiektywny głos estetyczny (2019.06.13)
Właśnie był projekt cały budynek oszklony , podświetlany czyli cacko a wyjdzie jak zwykle barachlo. Czy parking koło Światowida,lodowiska i sądu nie może być połączony zyskamy wszyscy.
(2019.06.13)

info

12  
  5
A macie kasiorę na wasze surrealistyczne pomysły?
(2019.06.13)

info

18  
  1
Zastanawia mnie etymologia nazwy firmy "PRZEMBUD". Cóż ona oznacz, skąd się wzięła?
(2019.06.13)
Chyba od gdanskiej przemyslowki,Bo taka w latach 60 dzialala w Elblagu m.in. na terenie ZAMECH.Garbusiarz cyklista
Zbyszek1 (2019.06.13)
Dla nierobów co nic nie robili szampan no i zapewne nagrody a dla robociarzy co ich pot wsiąkał w ten beton ciepła kranówa i woda mineralna
(2019.06.13)

info

15  
  5
przemysłowe budownictwo
(2019.06.13)
(Foto nr. 18) Łooo panie, a kto to panu tak spier***? Schody na wysokości okien?
sssfgb (2019.06.13)
Ale na kogo glosowales? Na opcje zeby bylo tak jak bylo, aby dotrwac? To sie nie dziw.
(2019.06.13)
Cos buduja dzwigi stoja, ale efektow, postepow null, 0!
(2019.06.13)

info

1  
  2