Radosne świętowanie na starówce

22
04.06.2019
Radosne świętowanie na starówce
Każdy mógł coś napisać albo narysować na długiej, papierowej liście, która ma być pamiątką 30. rocznicy 4 czerwca 1989 r. (fot. Anna Dembińska)
Koncert, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, okolicznościowe przypinki oraz kartki, a także długa, papierowa lista, na którą każdy mógł się wpisać tak, jak umiał i chciał – w Elblągu także obchodzono 30. rocznicę wolnych wyborów. Spotkanie pod hasłem "Tworzymy wolność bez barier" odbyło się przed Ratuszem Staromiejskim. Zobacz więcej zdjęć. 
- Zastanawialiśmy się nad hasłem przewodnim i chcieliśmy, aby dotyczyło ono jak największej grupy ludzi. Są tu osoby niepełnosprawne, starsze, a także dzieci – mówił Paweł Gołębiewski ze stowarzyszenia Lazarus, które razem z miastem współorganizowało to wydarzenie.
   Na starówce można było zatem przysiąść i posłuchać piosenek wykonywanych przez zespół Lazurki, zaśpiewać, coś napisać albo narysować na długiej, papierowej liście, która ma być przechowywana dla przyszłych pokoleń, wziąć udział w warsztatach ceramiki. Rozdawano również pamiątkowe przypinki, śpiewniki, kartki z okolicznościową pieczątką. Był to także dobry moment na to, żeby powspominać 4 czerwca 1989 r.
   - To było wielkie wydarzenie dla Polski – powiedział Paweł Gołębiewski.
   - To święto demokracji, która 30 lat temu mogła chociaż troszeczkę zatriumfować. Odbyły się wtedy częściowo wolne wybory. Większość z państwa to młodzi ludzie, którzy, na szczęście, żyją w demokracji i mogą podejmować decyzje. Ja jestem w tej grupie, która pamięta tamten czas – mówił Edward Pietrulewicz, wiceprezydent miasta, zwracając się do tych, którzy przyszli pod Ratusz Staromiejski. - Nikt z nas nie wierzył, że coś takiego może się udać, że ktoś inny – spoza PZPR [Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – red.] – może te wybory wygrać. A jednak się udało, druga tura to już była euforia.
   Jak dodał Edward Pietrulewicz do 1989 r. wybory były praktycznie plebiscytem na jedną partię, a w statystykach wykazywano, że głosowało 100 proc. społeczeństwa. Sytuację zmieniły obrady Okrągłego Stołu, podczas których uzgodniono zasady pierwszych, częściowo wolnych wyborów.
   Z perspektywy czasu wydarzenie to oceniane jest jako pierwszy krok ku wolności oraz przyczynek do upadku komunizmu w Polsce. Warto przy okazji dodać, że sześć lat temu Sejm ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.
mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pewnie sama młodzież z Kodu się bawiła.
Kilimandżaro (2019.06.04)
hasło przewodnie jest oczywiste " rosnijcie i harujcie na nas"...biedne dzieci, będą musiały utrzymywać deficytową Modrzewinę Wróblewskiego pomyłkę , mam nadzieję, że wszystkie wyjadą z tego grajfołka i ich podatki pójdą na budowanie czegoś co ma sens ku pożytkowi ich dzieci, bo tak się buduje dobrobyt pokoleń, w Elblągu nie ma szans na to, tu każdy ma gębę do żarcia tu i teraz
Futrom (2019.06.04)

info

14  
  11
@Kilimandżaro - KODowcy to mieli żałobę tego dnia.
(2019.06.04)
Dlaczego? Przecież to rocznica ich sukcesu. To wtedy komuna upadła na cztery łapy.
VN (2019.06.04)
Takie to wolne wybory że wszyscy czerwoni towarzysze z PZPRu przefarbowali się i do dzisiaj byli/są w polityce i gnębią nasz naród.
mceimcei (2019.06.04)
Bardzo ładna uroczystość. Jestem mile zaskoczona. Mądrze i radośnie!
Gość33 (2019.06.04)
Same pustki .Czyzby Elblag wymarl???
Gosc1 (2019.06.04)

info

7  
  5
Wolne wybory czy umowa miedzy uwczesna tzw opozycja i sluzbami. Wszystko poszlo w rece sluzb np w Elblągu Silwanty i tak bylo w calej Polsce. Gdzie ta wolnosc ludzie przejrzyjcie na oczy. Smutno mi a bylem wtedy pelen nadziei teraz czuje sie oszukany i wykorzystany jak tania dzi...ka.
Gosc (2019.06.04)
Ale pani jest naiwna jak młoda gaska
Edekk (2019.06.04)
@Gosc - trzeba było się wtedy raczej uczyć pilnie, żeby nie robić takich błędów ortograficznych. .. wstyd!
(2019.06.05)