Koniec bitwy o słowa

102
22.03.2019
Koniec bitwy o słowa
Sąd Okręgowy w Elblągu podtrzymał wyrok uniewinniający Roberta Kolińskiego od zarzutu zniesławienia działacza ONR (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)
Sąd Okręgowy w Elblągu zakończył trwającą 2 lata bitwę o słowa między Robertem Kolińskim, działaczem partii Razem a Jackiem Gierwatowskim, działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. Odrzucił odwołanie ONR i podtrzymał wyrok uniewininiający Kolińskiego od zarzutów zniesławienia.
Poszło o to, że Robert Koliński w lutym 2017 r. zamieścił w mediach społecznościowych (na Facebooku) i lokalnych portalach szereg wpisów dotyczących ONR. Napisał też do prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej, protestując przeciwko temu, by ONR współorganizował w Elblągu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni” - napisał Robert Koliński w jednym z komentarzy na portEl.pl
   Te i inne wpisy tego rodzaju nie spodobały się 47-letniemu Jackowi Gierwatowskiemu, współzałożycielowi Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i członkowi ONR, który był głównym organizatorem marszu. Skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.
   Wyrok przed sądem pierwszej instancji zapadł rok później. Sędzia Maciej Rutkiewicz uniewinnił Roberta Kolińskiego od stawianych mu zarzutów, a kosztami procesu (około 800 zł) obciążył oskarżyciela prywatnego.
   - Pańska organizacja niestety sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy – mówił do oskarżyciela po ogłoszeniu wyroku sędzia Maciej Rutkiewicz, odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń. (...) Nie mówię, że jesteście faszystami czy nazistami, tak jak mówił oskarżony w debacie publicznej, korzystając z wolności słowa. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne.
   Wyrok nie był prawomocny i strony mogły się odwołać. Oskarżyciel prywatny tak też uczynił. Sąd Okręgowy w Elblągu pochylił się nad jego argumentacją, ale ostatecznie wczoraj (21 marca) zdecydował o podtrzymaniu poprzedniego wyroku, kończąc tym samy wojnę o słowa.
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tak jak pisałem dwa lata temu po co to temu z ONR było?! Lepiej się czuje po tym wyroku?
Kat_Na_Idiotów (2019.03.22)

info

25  
  30
No pasaran!
kazikk (2019.03.22)

info

10  
  23
w tym kraju nie da sie udowodnic zlodziejowi co sie go za reke zlapalo a gosci sadzi sie o wypisy na internecie
(2019.03.22)

info

13  
  13
Kiedyś popierałem ONR, łykałem ich papkę, że nie są żadnymi faszystami itd. Ale przejrzyjmy w końcu na oczy - to jest jakaś Ruska, Niemiecka, albo Izraelska agentura. Skoro nie są faszystami, to po co używają nazwy byłej, zdelegalizowanej organizacji faszystowskiej? Nie mogli się nazwać inaczej, musieli wybrać akurat tę konkretną nazwę? Drugą sprawą jest hitlerowskie pozdrowienie. Po prostu nie kupuję tłumaczenia, że to salut rzymski i chcą przywrócić pierwotne znaczenie tego gestu zagarniętego przez Niemców. Teraz ten gest kojarzy się jednoznacznie tylko i wyłącznie z hitlerowcami, po co go uparcie używać? Zresztą, nawet jeśli jest to salut rzymski, to tacy z nich wielcy patrioci, a nie mogą sobie wymyślić własnego gestu, salutu polskiego? Muszą koniecznie używać gestu rzymskiego sprzed setek lat? Jak już mówiłem, podejrzewam agenturę. Najprawdopodobniej izraelską, bo to obecnie jedyny kraj szkalujący Polskę i istnienie ONR jest im bardzo na rękę.
(2019.03.22)

info

37  
  29
Faszystów na przemiał,chore osobniki,za Kotlińskim nie przepadam ale o tym ma racje.
(2019.03.22)
Jakkolwiek nie pałam miłością do ONR i podobnych tworów, to kolińskiemu przydałby się co najmniej kubeł zimnej wody za te wszystkie kucypały, które wypisuje w internetach. Niestety, przy obecnych sądach jest to niemożliwe. A teraz na pewno jeszcze bardziej obrośnie w piórka, myśli że wszystko mu wolno, "celebryta".
(2019.03.22)
" Jakie hasła głosicie, jak się nosicie " - noo, to ja już na ulicę za dnia nie wyjdę. Noszę się byle jak, że o hasłach nie wspomnę.
(2019.03.22)

info

15  
  5
Już samo to, jak się ubrał i jak zachowuje się w sądzie wystarczy, żeby wyrobić sobie o tym osobniku opinię.
(2019.03.22)

info

27  
  7
a może Koliński i ten drugi wzieli by się do prawdziwej roboty jak faceci, a nie chlapią ozorami i latają po sądach, może by tak za własne pieniądze grzebali się w gównie. !!!! To szczyt wszystkiego, jak dzieci!!!
(2019.03.22)
Jest demokracja, jest wolność słowa, niezależny sąd moim zdaniem przyjął logiczną interpretację i zapadł prawidłowy wyrok.
(2019.03.22)

info

15  
  25