23-latek ukarany za bezpodstawne wezwanie policji

5
25.02.2016
23-latek ukarany za bezpodstawne wezwanie policji
fot. (arch. portEl.pl)
Braniewscy policjanci interweniowali wobec 23-latka, który zadzwonił na ogólnopolski telefon zaufania informując, że chce popełnić samobójstwo. W działania mające na celu jak najszybsze dotarcie do mężczyzny zaangażowani byli funkcjonariusze z Warszawy oraz Braniewa. Zgłoszenie okazało się żartem, a mężczyzna został ukarany mandatem za bezpodstawne wezwanie służb.
Wczoraj około godz. 19 dyżurny braniewskiej jednostki policji został powiadomiony przez funkcjonariuszy z Warszawy o niepokojącym zgłoszeniu. Z relacji policjanta wynikało, że na telefon jednej z tamtejszych fundacji dodzwonił się nieznany mężczyzna informując, że chce popełnić samobójstwo. Funkcjonariusze ustalili, że mieszka on w Braniewie, nie podał jednak żadnych swoich danych. Po otrzymaniu informacji policjanci przystąpili do działań mających na celu jak najszybsze odnalezienie mężczyzny. Chwilę później funkcjonariuszom udało się nawiązać kontakt z właścicielem numeru, z którego dzwoniono do fundacji. Okazało się, że po drugiej stronie słuchawki jest 14-letni chłopiec. Policjanci ustalili jego miejsce zamieszkania, a pod wskazany adres natychmiast wysłano patrol. Po wejściu do środka mundurowi zastali 14-latka oraz jego starszego kolegę, który zaskoczony był obecnością funkcjonariuszy. W rozmowie z policjantami 23-latek przyznał się do tego, że zadzwonił na telefon zaufania i przekazywał nieprawdziwe informacje swojemu rozmówcy. Mężczyzna dodał, że nie chciał zrobić sobie krzywdy. Zadzwonił, bo namawiał go do tego młodszy znajomy, a teraz żałuje tego, co zrobił. Policjanci poinformowali nieodpowiedzialnego 23-latka o konsekwencjach, które wynikają z tego typu ,,żartów'' i ukarali go mandatem za popełnione wykroczenie.
   
   Policjanci po raz kolejny przypominają, że nr 112, 999, 998, 997 to numery alarmowe i należy z nich korzystać z rozwaga. Areszt, ograniczenie wolności, grzywna do 1500 zł to kary jakie kodeks wykroczeń przewiduje za bezzasadne wzywanie służb.
   Interweniując wczoraj w Braniewie oraz Warszawie funkcjonariusze zaangażowani byli w przeprowadzanie bezzasadnych czynności. Poświęcali czas, który powinien zostać przeznaczony na szeroko rozumianą ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego. A przecież mogliby wtedy udzielać pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebują.
   
st. sierż.Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

14-letni dzieciak namówił 23 latka, żeby zrobił tak głupi żart? Więc to nie było bezzasadne wezwanie służb mundurowych - ten 23-latek naprawdę cierpi na zaburzenia psychiczne i powinien trafić na obserwację. Skoro dzieciak dał radę go namówić na wykroczenie, to do czego byłby zdolny namówić go jego rówieśnik, albo ktoś starszy od niego? Aż strach pomyśleć!
(2016.02.25)

info

1  
  1
Moja swego czasu żona zgłosiła na policje że "mąż zabrał drukarkę do pracy", drukarka nabyta w trakcie trwania wspólnoty majątkowej. .. .. warta 180zł. Przy okazji zupełnie innej sprawy odczytałem takie zgłoszenie. .. .. Nikt nikogo nie ukarał. .. .. a tu taki numer. .. .. dziwne. .. .. Czy policja w Elblągu jest niedouczona?
zantyr (2016.02.25)

info

0  
  0
Co to za bzdury? Czy ten "inteligentny inaczej" 23 latek wezwal bezpodstawnie policje?? Tak jak jest napisane w artykule? Z tekstu wynika, ze nie poniewaz dyzurny braniewskiej policji otrzymal telefon z Warszawy, ze pewien dzwoniacy DO FUNDACJI powiedzial, ze chce popelnic samobojstwo. Czyli jednak nie zadzwonil pod telefon alarmowy. Ja bym go pouczyl i uniewinnil- mimo, ze jest glupi, ale wykroczenia nie popelnil, przynajmniej tak wynika z tekstu.
bolek123 (2016.02.26)

info

0  
  0
A właśnie, że popełnił wykroczenie, bo chciał się zabić, a się rozmyślił. Więc służby przyjechały na darmo. Chyba, że coś źle zrozumiałem.
(2016.02.26)

info

0  
  0
Policja ułomnie broni się przed takimi zdarzeniami i zrz, a ten pod"off"icer co przyjmował zgłoszenie od czego jest ? Od tego żeby podjąć odpowiednią decyzje i wyczuć temat czy od wycierania szaletów berłem po kupie ?
(2016.02.26)

info

0  
  0