Woda wciąż wysoka, ale opada

9
15.01.2012
Woda wciąż wysoka, ale opada
fot. Witold Sadowski
Sytuacja w Elblągu powoli się stabilizuje. Wiatr słabnie, a prognozy pogody są optymistyczne. – Obecnie nie ma zagrożenia, zajęliśmy się wypompowywaniem wody z piwnic i z posesji – powiedział nam kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy elbląskiej Straży Pożarnej. Zobacz zdjęcia.
Nadal jednak obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom wody w rzece Elbląg wynosi 620 cm, co oznacza, że przekroczony jest o 10 cm stan alarmowy.
   – Sytuację monitorujemy na bieżąco. Specjalistyczny sprzęt cały czas pozostaje na miejscu. Zakończyło się kolejne wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zarówno wojewoda, jak i prezydent Elbląga podziękowali służbom za sprawną akcję. Komendant Wojewódzki PSP wycofa dziś Odwodową Kompanię Straży Pożarnej – mówi szef Departamentu Zarządzania Kryzysowego UM Krzysztof Święcicki.
   [fotoc]
   Woda na bieżąco jest odpompowywana z zalanych ulic i podtopionych budynków. Na ulicy Panieńskiej wkrótce ma być przywrócony ruch.
   W akcji biorą udział strażacy, strażacy-ochotnicy, Straż Miejska, miejskie służby komunalne oraz policjanci, którzy oprócz patrolowania pomagają również w przewożeniu specjalistycznego sprzętu.
   Stabilizuje się pogoda na terenie Żuław Elbląskich i Zalewu Wiślanego.
   Jak informuje Edyta Wrotek, rzecznik prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, na wyjazdowym posiedzeniu Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które poprowadził wojewoda Marian Podziewski (dziś o godz. 11), stwierdzono, że noc z 14 na 15 stycznia upłynęła spokojnie (bez narastania zagrożenia); sytuacja powodziowa stabilizuje się, z tendencją do opadania wód; w dalszym ciągu należy prowadzić monitoring stanu wód oraz stanu infrastruktury przeciwpowodziowej; administracje, służby i straże pozostaną nadal w gotowości do reagowania na zdarzenia powodziowe, odwołano kompanie odwodowe Komendanta Wojewódzkiego PSP.
   
   Gmina Tolkmicko
   Odwołano alarm powodziowy. Cały czas stan wody w porcie Tolkmicko ulega znacznemu obniżeniu. Siła wiatru bardzo słaba. Prowadzony jest stały monitoring stanu wód
   
   Gmina Elbląg
   W chwili obecnej prowadzony jest bieżący monitoring Wyspy Nowakowskiej, okolic jeziora Druzno oraz miejscowości Raczki Elbląskie i Tropy Elbląskie. Stany wód nie zmieniły się. W Zespole Szkół w Nowakowie kuchnia przygotowuje ciepłe posiłki dla osób biorących udział w akcji.
   
   Gmina Markusy
   Wysokie stany wód:
   – na rzece Balewce w Krzewsku stan 6,10
   – na jeziorze Druzno w Jurandowie stan 5,94
   – na Tynie w Jeziorze stan 6,10
   – na Dzierzgonce stan 5,90.
   Prowadzony jest stały monitoring stanów wody.
   
   Gmina Gronowo Elbląskie
   W dalszym ciągu wysokie stany wód, które jednak wykazują tendencję spadkową. Prowadzony jest stały monitoring stanów wody,
   
   
oprac. PD

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Droga 513 od Rubna: znak zakazu. Ani śladu informacji ze strony Służb choćby na Portelu, nie wspomnę o możliwości takiej informacji na wylocie z Elbląga, ul Mazurska. Od strony Kamionka Wielkiego nie ma za to żadnego znaku i jedzie się od Jagodna na pół koła w wodzie nie wiedząc, gdzie kończy się droga, a zaczyna rów.
(2012.01.15)

info

0  
  0
- jacyś tam profesorowie od ekologi twierdzą że przekopanie mierzei wiślanej np w skowronkach wpłynie ujemnie na środowisko zalewu wiślanego - a jak tyle wody z bałtyku wpycha wiatr do zalewu z zalewu do rz elbląg aż po drużno to co ci panowie na to ??? jak to porównać ???
PR GĄBKA (2012.01.15)

info

0  
  0
Odsyłam do mojego artykułu z dnia 28.12.2011r na PortElu pt. " Czy grozi nam powódż ". Wiele osób napisało że chyba jestem niespełna rozumu. No i stało się. Nie chodzi mi o udowadnianie że miałem rację na podstawie sytucji pogodowej i doświadczeń z lat poprzednich. Należy mieć na względzie, że to się może powtorzyć jeszce tej zimy jak Zalew nie zamrażnie. A na przyszłość, nalezy pilnie wybudować dwie tamy ( wrota), na Kanale i Nogacie i będzie po kłopocie.
Sławek - Jurek (2012.01.15)

info

0  
  0
Za zaistniałe straty, olsztyn obciążyć za ich dbanie o Żuławy.
(2012.01.15)

info

0  
  0
A jeśli przekop Mierzeji wkońcu będzie ?To. .. droga na Morze Bałtyckie otwarta. Ale czy wtedy wielkie masywy wody nie wleją się do min. Elblaga, Nowakowa itp. /Wszak nic wtedy wód Bałtyku nie zatrzyma. Może ktoś by wyjaśnił i tą kwestię ?
Dumający nad rolzlanm mlekiem (2012.01.15)

info

0  
  0
Witam. Myślę, że z tym i innymi bardzo ważnymi problemami naszego Miasta upora się przyszła Pani Prezydent, którą mam nadzieję wybierzemy. A osoby, które zgłaszają tak merytoryczne uwagi i rozwiązania będą chciały współpracować dla wspólnego dobra. Wyrazy uznania dla wszystkich służb ratowniczych
Dalia (2012.01.15)

info

0  
  0
przyjechali, kawe pochlupali, a jurto od nowa cofka!
(2012.01.15)

info

0  
  0
Wały przeciekały tam gdzie już dawno powinny być zrobione Wszyscy zajeli się Nowakowem a o Nowotkch (nogacie)zapomieli. Gdy wał przeciekał ludzie musieli prosić się o worki i straż, aby pszyjechała. to jest śmieszne, obiecują złote góry tylko wtedy, gdy powódż.
(2012.01.15)

info

0  
  0
Krew jaśnista mnie zalewa, kiedy czytam o tym wszystkim. Po przedostatnich zatopieniach ostrzegałem co się wydarzy w przyszłości. Władowano kupę publicznej forsy, która zatonęła w żuławskim błocie i jakoś nikt nie poniósł za to żadnej odpowiedzialności. Nawiązywałem wówczas do Mennonitów, którzy przy niższym poziomie techniki w tamtym okresie byli w stanie uporać się z problemem. Nie powiem, że moje spostrzeżenia pozostały bez echa bo w 2008 r inwestor: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku podobno wykonał opracowanie projektowo-kosztorysowe z uzyskaniem wszystkich pozwoleń wymaganych przez „Prawo Budowlane” : na „Remont byłych wrót przeciwpowodziowych na Kanale Jagiellońskim w Kępie Rybackiej”. Czy projekt został sporządzony tego nie wiem ale na stronie http://www.hydroeco.com.pl/projekty.php w planach takowy widnieje. Sugerowałem także po poprzednim wylaniu wód i podtopieniu części Elbląga o wybudowaniu podobnych wrót przeciwpowodziowych na rzece Elbląg przed m. Nowakowo (pod warunkiem, że usypany zostanie przy korycie rzeki wał przeciwpowodziowy od strony Zalewu Wiślanego). Czy to nie jest zbyt proste ? Ludzie weźcie się w końcu do roboty i zacznijcie w końcu myśleć.
maryjanek0075 (2012.01.15)

info

0  
  0