Pokonaj 365 schodów, czyli wieża katedry poleca się do zwiedzania

21
30.04.2024
Pokonaj 365 schodów, czyli wieża katedry poleca się do zwiedzania
Wnętrze wieży katedry (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portel.pl)
Pogoda coraz bardziej dopisuje, a sezon turystyczny zbliża się wielkimi krokami, dlatego nadszedł czas na udostępnienie mieszkańcom Elbląga i turystom tarasu widokowego wieży Katedry pw. Świętego Mikołaja w Elblągu. Wejście na wieżę możliwe będzie od 1 maja do 15 października. Obsługę zwiedzających zapewni Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Wieża udostępniana jest od wtorku do piątku w godzinach: 10-17, w sobotę w godzinach: 10-14 i w niedzielę od godziny 14-17. Ostatnie wejście możliwe jest na pół godziny przed zamknięciem. Warto pamiętać, że w poniedziałki wieża jest nieczynna. Wstęp na taras jest odpłatny – za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a za ulgowy - 10 zł.

Historia katedry pod wezwaniem św. Mikołaja sięga pierwszej połowy XIII wieku. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie rozbudowywany czy odbudowywany. Po pożarze z 1777 roku ponad 100-metrowa wieża została rozebrana, a w 1907 roku zbudowano nową. Wysokość wieży wynosi 97 m, dzięki czemu katedra jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce, a najwyższą po prawej stronie Wisły. Tą samą wysokością poszczycić się może najwyższy kościół we Wrocławiu – archikatedra św. Jana Chrzciciela, a z budynków świeckich – wybudowany w 2000 roku PZU Tower w Warszawie.

Taras widokowy na wieży katedralnej jest zlokalizowany na wysokości 67,08 m, co daje możliwość spojrzenia z lotu ptaka nie tylko na Elbląg, ale także na okolice miasta. Dotarcie do tarasu wymaga pokonania 365 schodów, dlatego wybierając się na wieżę warto zaopatrzyć się w wodę i wygodne obuwie.

Agnieszka Sławińska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ledwo Missan i POwcy się dorwali do władzy i już niszczą Elbląg. Wejście kosztowało 10 zł, a teraz 20
(2024.04.30)
No faktycznie teraz to już jest zniszczone całe miasto...
(2024.04.30)
O cenie biletu decyduje dyrektor muzeum, a nie prezydent miasta.
(2024.04.30)
Wstęp na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku kosztuje : 14 zł bilet normalny, 7 zł ulgowy.
(2024.04.30)
Chcieliście dogonić trójmiasto, a my przegoniliśmy trójmiasto!
(2024.04.30)
To mit, że przed pożarem z kwietnia 1777r wieża miała ponad 100m wysokości. W rzeczywistości była niższa od obecnej, czyli z tej z 1907r, zrekonstruowanej ostatecznie do 1965r..
Realista. (2024.04.30)
Jest wiele ciekawszych miejsc, nawet nad rzeką - raz tam byłem i jako niezadowolony nikomu włażenia tam nie polecam.
(2024.04.30)

info

3  
  10
A nie wypadało by co łaska ? Za wejście....
(2024.04.30)

info

9  
  8
@Realista. - To nie jest mit. Nie siej kłamstw.
Gość89 (2024.04.30)
Czemu radna banasiewucz nie wnioskuje i nie protestuje ze nie ma wejścia wjazdu dka osob niepełnosprawnych ?najlepiej pół na pół miasto i kuria... dawaj Ela
Inc (2024.04.30)

info

4  
  8