Nie żyje Barbara Fitas

12
11.12.2025
Nie żyje Barbara Fitas
- Po długiej i nieuleczalnej chorobie w wieku 73 lat odeszła od nas Barbara Fitas, wieloletnia nauczycielka języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu – poinformowała Dyrekcja I LO

W krótkich wspomnieniach o zmarłej, Pani Ela napisała:

Basia Fitas była moja koleżanką z klasy w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu i później na wydziale anglistyki UAM w Poznaniu. Była powszechnie lubiana, życzliwa i koleżeńska, niezawodna, o wysokiej kulturze osobistej. Jak mi kiedyś powiedziała, uczyła się nie z konieczności, lecz z ciekawości poznawania tego co nowe i pragnienia poszerzania swojej wiedzy. Tym, co wyróżniało ja jako nastolatkę była jej dojrzałość, wysoce wykształcona etyczność oraz poczucie sprawiedliwości. Dużo wymagała od siebie, a i innym wysoko stawiała poprzeczkę.

Tak też było później, kiedy wróciła do I LO jako nauczycielka angielskiego. Jak napisał Pan Marek, uczeń Pani Barbary Fitas:

Pani Basia starała się przekazywać nam wiedzę na najwyższym poziomie, motywując nas do mówienia z wykorzystaniem nowo poznawanej gramatyki i zwrotów, jednocześnie angażując całą klasę. Trudno było liczyć na taryfę ulgową, a z drugiej strony, była ulubionym nauczycielem dla wielu z nas.

U schyłku życia pani Barbary, mogliśmy widzieć ją w chorobie, przykutą do łóżka - cichą, cierpliwą, pogodną, ale wciąż ciekawą świata.

Będzie nam Ciebie brakowało, Basiu. Spoczywaj w pokoju. Z Panem Bogiem.

 

Pogrzeb obędzie się w sobotę, 13 grudnia 2025.

O godzinie 11:30 w starej kaplicy cmentarza Dębica zostanie wystawiona urna z prochami i odmówiony różaniec za zmarłą, a o godzinie 12:00 odbędzie się pogrzeb.

Zainteresowanych uczestnictwem we mszy świętej w intencji Pani Barbary Fitas zapraszamy w piątek, 12 grudnia na godzinę 16:30 do kaplicy w Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” przy ulicy Toruńskiej 17.

inf. I LO

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Do widzenia Pani Profesor -:(
(2025.12.11)

info

16  
  0
Pamiętam tą sukienkę, była czerwona !
(2025.12.11)

info

10  
  0
Dzięki Pani Profesor narodziła się miłość do języka angielskiego !
(2025.12.11)
Niech jej ziemia lekką będzie. Żegnamy panią, Pani Basiu.
(2025.12.11)

info

10  
  0
Uczyła nas piosenki: "If you find someone new who means more than me to you, darling I'll never stand in your way... " Ładnie śpiewała... Szkoda wielka...
(2025.12.11)
Chodziłam na zajęcia z języka angielskiego w EOK w latach licealnych. Bardzo miło wspominam. Śmiesznie się działo, gdy na szkolnych lekcjach niemieckiego myliłam angielski z niemieckim... Nawet jak byłam chora, z gorączką, do szkoły nie poszłam, ale na angielskim po południu byłam. Pani Basia była bardzo przyjazną bezpretensjonalną nauczycielką.
Medium (2025.12.11)

info

10  
  2
Basia byla moja bliska kolezanka ze starej SP12,kklasa 1b Nasza wychowawczynia byla pani Miroslawa Radomska Krolczyk Basia siedzi w 1 rzedzie na lewo od naszej wychowczyni 3 na kewo Basiu RIP
Maya (2025.12.11)
Nasz uczyła "Let it be" jak się kończyły lata 80-te. Byliśmy ciekawi nowego. Zajęcia z panią profesor to była przygoda z nadchodzącym nowym lepszym światem, Ona przygotowywała nas do niego. Wyjątkowe zajęcia.
Majek L (2025.12.12)
wychowała tyle pokoleń młodzieży, ciekawe ile z tej młodzieży będzie towarzyszyć jej w ostatniej drodze? niestety wszystko co ważne, wartości, zasada, empatia i pamięć również umiera !
(2025.12.12)

info

7  
  2
Solidny nauczyciel, łatwo u niej nie było, ale Pani Fitas z nami łatwo też nie miała. U niej mierny to jak u innych dobry. Męczyłbym się, ale pewnie angielski dziś znałbym perfect. Niech spoczywa w pokoju.
(2025.12.12)

info

8  
  0