Nie wyrzucaj, podziel siÄ™

18
27.12.2025
Nie wyrzucaj, podziel siÄ™
Jadłodzielnia przy ul. Stefczyka w Elblągu, fot. Anna Dawid
- Nie wyrzucajmy jedzenia ze świątecznego stołu, podzielmy się nim z najbiedniejszymi - apeluje Bank Żywności. Dwie elbląskie jadłodzielnie są otwarte całą dobę i można zostawić w nich żywność dla potrzebujących.

Z danych Banku Żywności wynika, że ponad połowa z nas kupuje na święta zbyt wiele jedzenia. W efekcie część potraw trafia do śmietnika.

- W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest około 153 kg żywności - możemy przeczytać na stronie Banku Żywności.

Można tego uniknąć przekazując żywność potrzebującym. Przypomnijmy, że jedzenie, którego już nie potrzebujemy, możemy zostawić w jadłodzielniach elbląskiego Banku Żywności. Jedna znajduje się przy ul. Związku Jaszczurczego 17 (tzw. hotelowiec), druga przy ul. Stefczyka 7.

- JadÅ‚odzielnie sÄ… czynne całą dobÄ™. Można zostawić w nich wszystko, czego mamy za dużo. Jedzenie powinno być odpowiednio opakowane i opisane (co to jest i data przygotowania w przypadku potraw domowych -red.). Można też przynosić warzywa i owoce. Do jadÅ‚odzielni zaglÄ…da codziennie sporo osób potrzebujÄ…cych pomocy, wiÄ™c na pewno nic siÄ™ nie zmarnuje – mówi Teresa BocheÅ„ska, prezes Banku Å»ywnoÅ›ci w ElblÄ…gu.

 

22 grudnia została też uruchomiona pierwsza jadłodzielnia w Pasłęku. Lodówka społeczna znajduje się na placu Grunwaldzkim, przy budynku Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasłęku.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Godna inicjatywa. Szacun, po prostu.
WolneMedia.pl (2025.12.23)

info

24  
  3
Najwiecej to sklepy wyrzucają a mieszkańcy Elbląga zawsze pomagają
bo sklepy prowadzą kosmici, a wszyscy elblążanie to anioły, tak?
grad (2025.12.23)
To nie konsumenci wyrzucajÄ… 153 kg jedzenia na sekundÄ™ tylko hipermarkety i dyskonty.
(2025.12.23)

info

23  
  4
Dyskonty, wg własnych nakazów, nie mogą oddawać. Muszą wyrzucać. Całe szczęście, że wyrzucone jedzenie potrzebujący zabierają. Tyle, że ze śmietników.
Anna L. (2025.12.23)

info

9  
  3
Nie jem śniadania, nie jem obiadu, nie jem kolacji - jem wszystko na raz do pełna + szklanka %
(2025.12.23)

info

3  
  4
Obłudnik numer jeden.
(2025.12.24)

info

4  
  3
Umrzeć z głodu to jest wielki ból ale być gorszym sortem i karmiąc odpadami to żenujące. Pomyśl ile brudnych rąk, smrodu tytoniu i nie tylko było przy tym pokarmie. Ludzie mają ludzi za padlinę...
(2025.12.26)

info

0  
  8
Jakich brudnych rąk ? Rękoma się żre ? Brudnymi się jedzenie przygotowuje ? Co to ? Średniowiecze ?? I większość jedzenia pochodzi z lodówek, gdzie się je wstawia, gdy zostają. Pozostały tekst w wypowiedzi, wymaga wizyty u psychologa. Eewidenty brak empatii itp. itd.
Umrzeć z głodu to jest wielki ból ale być gorszym sortem karmiącym odpadami to żenujące i obrzydliwe. Pomyśl ile brudnych rąk, smrodu tytoniu i robactwa było przy produkcji tego pokarmu. Ludzie mają ludzi za padlinę i zwykle na pokaz się pozbywają swojej rozrzutności.