Nie wyrzucaj, podziel siÄ™
Z danych Banku Żywności wynika, że ponad połowa z nas kupuje na święta zbyt wiele jedzenia. W efekcie część potraw trafia do śmietnika.
- W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest około 153 kg żywności - możemy przeczytać na stronie Banku Żywności.
Można tego uniknąć przekazując żywność potrzebującym. Przypomnijmy, że jedzenie, którego już nie potrzebujemy, możemy zostawić w jadłodzielniach elbląskiego Banku Żywności. Jedna znajduje się przy ul. Związku Jaszczurczego 17 (tzw. hotelowiec), druga przy ul. Stefczyka 7.
- JadÅ‚odzielnie sÄ… czynne całą dobÄ™. Można zostawić w nich wszystko, czego mamy za dużo. Jedzenie powinno być odpowiednio opakowane i opisane (co to jest i data przygotowania w przypadku potraw domowych -red.). Można też przynosić warzywa i owoce. Do jadÅ‚odzielni zaglÄ…da codziennie sporo osób potrzebujÄ…cych pomocy, wiÄ™c na pewno nic siÄ™ nie zmarnuje – mówi Teresa BocheÅ„ska, prezes Banku Å»ywnoÅ›ci w ElblÄ…gu.
22 grudnia została też uruchomiona pierwsza jadłodzielnia w Pasłęku. Lodówka społeczna znajduje się na placu Grunwaldzkim, przy budynku Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasłęku.