Nie udało się wyłapać zdziczałych psów

81
03.01.2024
Nie udało się wyłapać zdziczałych psów
Dzikie psy wałęsają się m.in. po terenie Zakłady Utylizacji Odpadów, co widać na nagraniach z monitoringu ZUO z września 2023 r..
Fiaskiem zakończyła się kolejna próba odłowienia psów żyjących w lasach w okolicach Rubna Wielkiego. Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu nie rezygnuje z kolejnych. Jak zapowiada jego szef, Tomasz Świniarski, ma ona zostać zorganizowana jeszcze w styczniu.

W połowie grudnia 2023 r. Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM zapowiadał kolejną już próbę odłowienia psów żyjących w lasach koło Rubna Wielkiego. Zwierzęta miał nęcić weterynarz, po czym miały zostać uśpione i w ten sposób odłowione. – Niestety nie udało się tym sposobem złapać ani jednego psa. Przypomnę, że odłownia jest tam na stałe, jednak zwierzęta nie chcą do niej wchodzić. Po prostu nauczyły się już do czego ona służy – mówi Tomasz Świniarski, dyrektor departamentu.

Szef zarządzania kryzysowego dodaje, że Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski odmówił departamentowi zgody na odstrzał „dzikich” psów w Rubnie. – Otrzymaliśmy niedawno pismo w tej sprawie: nie ma zgody na odstrzał psów w Rubnie. Podejmiemy więc kolejną próbę odłowienia zwierząt, być może jeszcze w styczniu – informuje Tomasz Świniarski.

Jak ocenia departament w lasach, w okolicach Rubna żyje ok. 12 dorosłych, dzikich psów. Do tej pory udało się złapać 3 z nich. Inaczej sprawa z rodzącymi się tam szczeniakami, tych udało się odłowić więcej. W styczniową akcję odławiania mają zostać włączeni m. im. strażnicy miejscy, a także strażacy ochotnicy z OSP w Nowakowie.

- Żona ostatnio podczas spaceru spotkała grupę około 10 psów. Na szczęście nie skończyło się to źle. Ja miałem dwa spotkania z nimi. Mam dwa owczarki niemieckie, z którymi wyszedłem na spacer, około 5 rano. Psy wyszły z lasu, przy którym mam dom, i zaczęły szczekać. Nie wiem, czy szykowały się do ataku, czy jedynie chciały nas nastraszyć. Zacząłem rzucać kamieniami, moje psy zaczęły też szczekać i tamte wycofały się – powiedział nam w środę (3 stycznia) jeden z mieszkańców Rubna Wielkiego.

Mężczyzna dodaje, że niektórzy z mieszkańców Rubna na spacer chodzą z gazem czy pistoletem hukowym. – Boimy się tych psów. Cud, że dotychczas nie wydarzył się jakiś dramat i nikogo one nie pogryzły – dodaje.

Tą sprawą już się zajmowaliśmy: link do artykułu.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dlaczego nie można ich odstrzelić... czekamy aż kogoś rozszarpią (zagryzą)?
Irek Szaf (2024.01.03)
To nie dzikie psy tylko normalne ale porzucone przez dzikich właścicieli a z głodu to ich prawo być złym.
(2024.01.03)
Więc je złap i przygarnij.
(2024.01.03)
Po co ostrzegać psy? Przeczytają artykuł i będzie trudniej je złapać..... Czy ktoś o tym pomyślał?
kibic (2024.01.03)

info

35  
  9
Jesteś okrutna i napewno cię pogryzą....
(2024.01.03)
Psy to nie dzikie by ich ostrzelać ! Gdyby takich miłośników zwierząt ostrzelali jak ty to byśmy byli mniejszym państwem od Watykanu :⁠-⁠) głowa do góry, spróbuj pomóc a nie zabijaj ! One nie są niczemu winne że zostali porzucone jak dziecko...
(2024.01.03)
Dyrektor Świniarski młody chłop na wysokiej emeryturze strażackiej i dodatkowo stołek w ratuszu. Wstyd
(2024.01.03)
Nie ma co się zastanawiać kula w łeb i po temacie
(2024.01.03)

info

43  
  25
Widocznie nie masz dzieci, skoro przychodzą ci takie analogie do łepetyny. I bardzo dobrze. Wielcy obrońcy zwierząt, pomagajcie im i nie jęczcie. Jakoś nie zajmują was zwierzęta, które co dnia tysiącami idą pod nóż i potem je konsumujecie, ba konsumują je też wasi pupile. To jest logika. Mniejsi od Watykanu, ale jeszcze bogatsi. Powierzchnia kraju się zmniejsza jak liczebność narodu spada? Ciekawa teoria, jak wszystko co napisałeś, bez sensu.
(2024.01.03)
Hmm, elblaski palmer na jaka odleglosc strzela ? Słyszałem że trzeba mu pod lufę poprowadzić wtedystrzeli. Jest w Polsce specjalista które odnawia zawodowo. Ostatnio w Elblągu pomógł złapać alpine
(2024.01.03)

info

5  
  8