W programie edukacyjnym Autochodzik, promowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu, uczestniczy 12 placówek oświatowych – szkół i przedszkoli z terenu miasta i powiatu. Dzieci pod okiem nauczycieli korzystają z kolorowego zestawu wykonanego z gąbki, na który składają się m.in. samochody, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, „zebra”,a także ...mini stacja benzynowa. Zestawy do zdobywania wiedzy nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym zakupiły gminy oraz sponsorzy przy wkładzie WORD. Praca z Autochodzikami rozpoczęła się w kwietniu. Dziś przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności i wiedzy 5-, 6-latków. W Centrum Sportowo-Biznesowym przy al. Grunwaldzkiej odbyła się pierwsza Autoriada.
- Przyjechały do nas dzieci z 11 placówek, które biorą udział w programie – mówi Izabela Nowaczyk, kierownik Działu Szkoleń i BRD WORD w Elblągu. – Programie, który poprzez zabawę uczy przepisów ruchu drogowego. Autochodzik to nie tylko kolorowe elementy z gąbki, ale także zalecenia metodyczne, propozycje zajęć. Dzieci poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ale przede wszystkim się bawią. Ta zabawa Autochodzikami trwała dwa miesiące i dziś odbywa się sprawdzian zdobytych umiejętności .
Każda placówka przygotowała jedną konkurencję – wyjaśnia Izabela Nowaczyk. – Są to zagadki, puzzle, slalom, składanie samochodzików na czas. Bardzo ważnym punktem dzisiejszego spotkania jest nauka udzielania pierwszej pomocy – zaznacza. – Ta nauka powinna rozpoczynać się w jak najmłodszym wieku. U dzieci działa to później na zasadzie odruchu. Nie boją się pomagać drugiemu człowiekowi. Są też dziś z nami policjanci – dodaje Izabela Nowaczyk. – Po to, by dzieci miały pozytywne skojarzenia z tą formacją, by miały do niej zaufanie.
[fotoc]
Dzieciakom dzisiejsza zabawa bardzo przypadła do gustu. Z programu Autochodzik zadowoleni są także nauczyciele.
- U nas Autochodzik sprawdza się świetnie – przyznaje Anna Piór, nauczycielka w oddziale przedszkolnym, który działa przy Szkole Podstawowej w Zwierznie. - Zestaw jest fantastyczny. Mamy w tym roku trzy grupy przedszkolne: 5- i 6-latków, które znakomicie się bawią i uczą przepisów ruchu drogowego.
- Duży nacisk kładziemy także na akcję „Zawsze zapinam” – dodaje Anna Piór. – Dzieci wiedzą, że w samochodzie siadają w foteliku i zapinają pasy. Pożyczaliśmy foteliki od rodziców i testowaliśmy umiejętności dzieciaków w moim samochodzie (śmiech). Później, w klasie tę samą czynność przeprowadzały z dużą lalką. Podkreślaliśmy „klik”, czyli pas jest zapięty i jest bezpiecznie.
Głos zabrali także mali użytkownicy Autochodzika:
- To fajna zabawa!
- Uczymy się znaków drogowych
- Musimy pasy zapinać
- By było bezpiecznie przez jezdnię przechodzimy na pasach, a światło musi być zielone.
Dzieci bawiły się świetnie, nauczyciele zachwalali Autochodzik, może z czasem i w innych przedszkolach, szkołach ten program również zostanie wprowadzony.
- Zachęcamy do zakupu Autochodzików samorządy i sponsorów – mówi Izabela Nowaczyk z WORD w Elblągu.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter