Domki czekają na pszczoły

39
16.05.2019
Domki czekają na pszczoły
Budki dla pszczół stanęły dziś m.in. przy ul. Polnej (fot. Michał Skroboszewski)
Lipy, brzozy, kasztanowce, ale także róże, bukszpan, krzewuszki czy berberysy kuszą pszczoły, by te chciały osiedlić się w naszym mieście. Słodkie kuszenie to jedno, a dach nad głową? Dziś (16 maja) na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Polnej stanęła budka dla pszczół murarek. To część kampanii edukacyjnej, w ramach której najmłodsi odwiedzą też pasiekę, posmakują miodu, obejrzą filmy o pszczołach. Zobacz fotoreportaż.
Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej uchwalona została Zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku mająca na celu uregulowanie prawne zasad prowadzenia pszczelarstwa miejskiego na terenie Gminy Miasto Elbląg. Z zachowaniem zasad dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie oraz ostrożności i warunków, by zwierzęta gospodarskie, jakimi są pszczoły miodne nie stanowiły uciążliwości dla otoczenia, a przyjęty system gospodarowania zapewnił właściwe warunki bytowania i rozwoju rodzin pszczelarskich. Dopuszcza on zakładanie pasiek na dachach budynków.
   Departament Ochrony Åšrodowiska UrzÄ™du Miejskiego oraz elblÄ…scy pszczelarze prowadzÄ… również akcjÄ™ edukacyjnÄ… dla najmÅ‚odszych, która obejmuje miÄ™dzy innymi wyjazdy do Karczowiska, budki dla owadów i pszczół dla placówek oÅ›wiatowych. W ubiegÅ‚ym roku taki domek dla pszczół otrzymaÅ‚o Przedszkole nr 26, w tym dołączajÄ… kolejne placówki. Wraz z budkami otrzymajÄ… tablice edukacyjne dotyczÄ…ce pszczół.
   - Ta budka to jest hotel dla pszczół samotnic z gatunku murarka ogrodowa, która jest idealnym zapylaczem w uprawach rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych - wyjaÅ›niaÅ‚ dziÅ› przy ul. Polnej Andrzej Kosacki, sekretarz KoÅ‚a Terenowego ElblÄ…g Polskiego ZwiÄ…zku Pszczelarskiego. - Chodzi nie tylko o to, aby ta pszczoÅ‚a tutaj zaistniaÅ‚a, tylko o to, aby uÅ›wiadomić dzieciom, że te istoty sÄ… niezbÄ™dne dla naszego życia. Tu już sÄ… pszczoÅ‚y - wskazywaÅ‚ - bo pakiet budek obejmuje zÅ‚ożone przez murarkÄ™ ogrodowÄ… jajeczka.
   Dzisiaj w ElblÄ…gu stanęły trzy takie budki dla pszczół: na terenie Przedszkola WIKI, II LO i SOSW nr 2 przy ul. Polnej.[fotor] - Mamy prężnie dziaÅ‚ajÄ…cych nauczycieli, którzy sÄ… pasjonatami edukacji przyrodniczej - mówiÅ‚a Krystyna Miezio, dyrektor SOSW nr 2 w ElblÄ…gu. - Miasto zaproponowaÅ‚o przystÄ…pienie do projektu wiÄ™c czemu nie. Mamy już budki lÄ™gowe oraz budki dla jeży. Można powiedzieć, że jesteÅ›my takÄ… wyspÄ… ekologicznÄ… w mieÅ›cie - zakoÅ„czyÅ‚a z uÅ›miechem.
   Dyrektor oÅ›rodka widzi korzyÅ›ci, jakie z projektów ekologicznych pÅ‚ynÄ… do dzieci.
    -  MyÅ›lÄ™, że tak wyedukowane dzieci czy mÅ‚odzież mogÄ… przenieść doÅ›wiadczenia ekologiczne na grunt swoich rodzin - stwierdziÅ‚a Krystyna Miezio. - Plusem na pewno sÄ… urozmaicone zajÄ™cia szkolne, które mogÄ… odbywać siÄ™ na Å›wieżym powietrzu, w naszym przepiÄ™knym ogrodzie - dodaÅ‚a.
   
Sebastian Wiśniewski

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wróblewski w desperacji postanowił zainwestować w pszczoły murarki, to jest dobry pomysł, w końcu ktoś inteligentny zacznie budować w tym mieście
Warto (2019.05.16)

info

1  
  20
Bez pszczółek nie byłoby nas..
trzmiel (2019.05.16)
@trzmiel - bez bzykania tez
Brawo. Coraz mniej jest pożytecznych owadów.
(2019.05.16)

info

21  
  0
Ciekawe jak umiejscowienie domków ma się do 150m od obiektów publicznych. Nie pasieka jednak pszczoła to pszczoła.
Może w końcu ktoś zajmie się problemem nadmiernego używania środków ochrony roślin a nie wywożone są pszczoły do miasta, bo grozi im zagłada. Nikt jakoś nie wspomina o ludziach, którym również grozi zagłada przez trucizny, które są przez rolników rozpylane na polach. Jadąc przez miejscowości wiejske, gdzie znajduje się dużo pól uprawnych to aż zatyka przewody oddechowe a po kilku minutach zaatakowane są całe drogi oddechowe i wiele jeszcze poważniejszych objaw po dłuższym przebywaniu. Jak ci ludzie na wsi to wytrzymują? Może dlatego na wsi ludzie żyją zdecydowanie krócej i mają o wiele więcej dziwnych chorób. Panstwo nie chroni nas przed tymi negatywnymi praktykami rolników, niestety !
buzon (2019.05.16)
Gratuluję komentarza, wiedziałam,że przyjdzie jeszcze czas kiedy doczekam się jakiejś rzetelnej i wartościowej wypowiedzi na tym portalu ????
Blabla (2019.05.16)
Na wsi żyją dłużej, bo mają swoje zdrowe jedzenie. A ci co krócej to przez to, że karetka długo jedzie do starych na wioski.
Zen (2019.05.16)
Poza tym gdyby nie środki ochrony roślin to w Polsce panowałby głód, bo ziemi uprawnej coraz mniej, a ludzi na świecie coraz więcej. W Polsce rocznie wytwarza się ok 30 mln ton zbóż rocznie a przy produkcji ekologicznej byłoby to ok 10 mln czyli zabrakłoby dla nas. A tak jest dla nas i jeszcze na eksport. Poza tym żeby produkować bez SOR w rolnictwie musiałby zatrudnić ze 40% społeczeństwa, bo kto oplewi ręcznie hektar zboża, a średnie gospodarstwo w Polsce ma ok 12 ha kto oplewi ręcznie 12 ha zboża. A jak jest gospodarstwo 20, 50, 100, albo 200 ha? Poza tym ludzi na świecie już jest prawie 8 mld i żywności potrzeba coraz więcej
Zen (2019.05.16)
Pszczoła murarka nie ma żądła ani instynktu atakowania
Gość 123 (2019.05.16)