86. rocznica sowieckiej napaści

23
16.09.2025
86. rocznica sowieckiej napaści
fot. Mikołaj Sobczak (arch. portEl.pl)
Władze Elbląga zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z 86. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Obchody rocznicowe odbędą się w najbliższą środę (17 września). Poniżej szczegółowy program uroczystości.

Miejsce: Kościół pw. Wszystkich Świętych, Cmentarz przy ul. Agrykola - przy Krzyżu Katyńskim

Program:

- msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych,

- przejście na cmentarz pod Krzyż Katyński,
   - odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,
   - odegranie Hymnu Sybiraków,
   - przemówienia okolicznościowe,
   - apel pamięci i salwa honorowa,
   - składanie kwiatów.

Jacek Żukowski, zespół prasowy biura prezydenta

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wielu polityków dzisiejszej lewicy PO za czasów PRL uznawało ZSRR za dozgonnych przyjaciół, i piętnowali publicznie tych którzy tego nie popierali ( A Kwaśniewski, L Miller )
(2025.09.16)
Lubimy celebrować klęski
(2025.09.16)
Chłopcze mylisz pojęcie "Celebracja" z "Upamiętnieniem". pewnie jako malutki dzieciak mówiłeś na co mi te lekcja polskiego i umiejętność czytania txtu ze zrozumieniem ? Musimy pamiętać o klęskach by na nich uczyć się postępowania w przyszłości.
(2025.09.16)
Ktoś tam lubi politycznie spekulować. Obecni politycy wywodzący się z PRL w większości przypadków w czasach miłości do ZSRR zbytnio nie mieli takiej możliwości, aby kochać się z tym krajem. Jeżeli już ukończyli podstawówki to raczej swoje sympatie mogli głosić w ZMS czy w przypadku Kwaśniewskiego w SZSP. Ale tam raczej głośno takiej miłości nie wyznawano no chyba, że na miedzynarodowych obozach młodzieżowych mówili o tym działaczkom z Kraju Rad w takich bliższych kontaktach. Ostatnim politykiem, który tak miłościwie wypowiadał się o starszym bracie był Bolesław Bierut, a już przykładowo Władysław Gomułka to tylko w oficjalnych referatach. Poza nimi to raczej wymagał by nie drażnić niedźwiedzia i unikać jakiś zbytnich miłosnych uniesień. Potem też różnie z tym bywało, a to co czasami istnieje w naszych filmach to niekoniecznie jest prawdą, ot chociażby tak jak w bzdetnym filmie o Edwardzie Gierku.
Towarzysz Cham (2025.09.16)

info

0  
  0
Tak, tak, klęski są pouczające. Jak mawiają bohaterzy serialu "1670" : "Bóg, Honor i Ojczyzna to trzy główne przyczyny zgonów naszych rodaków", a niektórzy twierdzili, że uczestniczyli we wszystkich bitwach, w których ponieśliśmy klęskę.
1670/2025 (2025.09.16)
O ile pamiętam to był Związek Radziecki... stąd też i skrót ZSRR (związek Socjalistycznych Republik Radzieckich)
eh (2025.09.16)

info

2  
  0
a o której?
(2025.09.16)

info

1  
  1
@1670/2025 - Doskonale wręcz perfekcyjnie swoim wpisem pokazujesz poziom intelektualny przeciętnego czytelnika portel
(2025.09.16)
@1670/2025 - Dla części obecnego pokolenia z pod znaku "fura i komóra" hasłem przewodnim jest "bób, humus i włoszczyzna"
tyle (2025.09.16)
17 wrzesień 1939. A kiedy nadszedł 17 września ruszyła czerwona zaraza ze wschodu wśród ofiar nazistów niemieckiej agresji wśród lasu krzyży ofiar i głodu. Sowiecka swołocz zalała nasz kraj zadała nam podwójny cios przyniosła śmierć terror zniszczenie zmieniła Rzeczypospolitej los. I zapłonęły polską krwią śniegi Syberii sowieckie gułagi obozy śmierci Katynia Miednoje i Ostaszkowa tu zbezczeszczono stan rycerski po jednej kuli we wszystkich głowach. Umierali z honorem i ciągle było słychać ich równy krok miarowy jak szli na śmierć z podniesioną głową pod Katyńskie rowy. Dymiły krematoria i słychać było raus gdy szła kolejna grupa do gazu to znów od wschodu krzyczano wpierod ten był szczęśliwy co umierał od razu. Krwawiła Polska a łzy i krew płynęły jak nasza dumna Wisła och jakże ciężkie były te kajdany gdy nasza wolność nagle prysła. Minęły lata mamy wolny kraj obeschły łzy na twarzach i tylko pamięć w sercach naszych trwa i krzyże zmurszałe na leśnych cmentarzach. Za śmierć naszych synów za ból i łzy za sowieckie gułagi i poniżenie daj nam dziś szczęście kraju nasz nie tylko marzenia i dobrobytu cienie. Henryk Siwakowski
(2025.09.16)

info

5  
  3