Zacumowali swój dom w Elblągu

44
15.08.2019
Zacumowali swój dom w Elblągu
fot. Michał Skroboszewski
Zawsze marzyła o domu z widokiem na wodę. Po latach spełniła to marzenie. I choć wewnątrz jej nowy dom nie różni się od pozostałych, ma jedną wielką zaletę: można się nim przemieszczać i patrzeć na świat z innej perspektywy. O tym, dlaczego jako rodowita poznanianka postanowiła na stałe zacumować w Elblągu, opowiada Róża Tomikowska. Zobacz zdjęcia.
Woda fascynowała ją, odkąd pamięta. Od lat żeglowała wraz z mężem po jeziorach, morzach i oceanach. Kilka lat temu po raz pierwszy wynajęła houseboata i zafascynowała się takim stylem spędzania czasu. - Nie tak dawno podróżowaliśmy całą rodziną kamperem po Stanach, podziwiając tamtejsze parki krajobrazowe – mówi Róża Tomikowska. - I wtedy właśnie uzmysłowiliśmy sobie, że z jednej strony jesteśmy zafascynowani takimi miejscami, z drugiej tak mało znamy równie ciekawe miejsca w Polsce. Wpadłam na pomysł, by ten sam typ turystyki promować w Polsce - na wodzie.
   Tak powstał projekt stworzenia houseboatów, z przeznaczeniem na cele turystyczne, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. I choć pani Róża pochodzi z odległego Poznania, właśnie w Elblągu chce promować ten sposób podróżowania i zwiedzania okolic, które, jak sama mówi, są niezwykłe. – Pierwszy raz do Elbląga trafiliśmy kilka lat temu, by obejrzeć formy przestrzenne (unikalny w skali europejskiej zamysł wprowadzenia sztuki w tkankę miejską) - mówi. – Sztuka jest dla nas ważna. Gdziekolwiek jesteśmy, czy prywatnie czy służbowo, zawsze staramy się znaleźć czas i taką drogę, by dodać wizytę w pobliskich muzeach sztuki nowoczesnej czy w parkach rzeźby. Elbląg i okolice mają naszym zdaniem ogromny potencjał kulturalny i turystyczny, między innymi ze względu na formy przestrzenne, Galerię EL, starówkę tuż przy wodzie. Stwierdziliśmy, że trzeba eksplorować takie miejsca w Polsce i dzielić się tą fascynacją.
Zacumowali swój dom w Elblągu
fot. Michał Skroboszewski

   Tak powstał pomysł promowania Elbląga i okolic z perspektywy wody. Państwo Tomikowscy na stałe zacumowali swoje houseboaty w Elblągu, sami odkrywają na nich nasze piękne okolice. Od niedawna wynajmują domy na wodzie i prowadzą blog turystyczny (zobacz blog), gdzie zapraszają do dzielenia się zdjęciami ciekawych miejsc z okolicy. - Houseboaty są udostępniane w formie pakietowej – mówi Róża Tomikowska. - Można nimi popływać, dodatkowo zamówić warsztaty kulinarne, serowarskie czy fotografii z drona tak, by urlop był bardziej atrakcyjny. Chcemy się tym dzielić i pokazać tym, którzy dotychczas nie spędzali czasu na wodzie, jakie to jest proste łatwe i niezwykle przyjemne.
   - Cała rodzina towarzyszy nam w wakacyjnym eksplorowaniu okolic pływającym domem. Ten sposób podróżowania i spędzania wolnego czasu staje się w Polsce coraz bardziej popularny – opowiada pani Róża. – Dla nas ważne jest, żeby bardziej odczuwać niż posiadać. Takie wspomnienia zostają w człowieku na długie lata. Mam nadzieję, że będzie coraz większy nacisk na to, by patrzeć na Elbląg od strony wody. Bardzo blisko jest Malbork, do którego można dopłynąć w pół dnia i zacumować w miejscu z widokiem na zamek. Elbląg to dobrze położona baza wypadowa i dlatego tutaj jesteśmy. Można przepłynąć w stronę zalewu, a także do Gdańska. Fascynująca jest Pętla Żuławska. Mamy tutaj i przyrodę i rzadkie ptaki, na które tak bardzo zwracamy uwagę, ale także miejsca turystycznie tętniące życiem i pełne atrakcji.
   Trzy houseboaty to dopiero początek. Jeśli pomysł się sprawdzi, będzie ich nad naszą rzeką jeszcze więcej. - Taki typ spędzania wolnego czasu w Polsce dopiero raczkuje – mówi pani Róża. - Jest to bardzo popularne w Niemczech, gdzie zarejestrowano kilka tysięcy jednostek. Wierzymy, że i w Polsce niespieszny czas na houseboacie będzie coraz bardziej doceniany.
   
dk

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A gdzie ta pani pracuje i skąd ma. Pieniądze?
(2019.08.15)
z 500+
(2019.08.15)
ciekawy urlop, trzeba będzie spróbować takiego wypoczynku.
(2019.08.15)

info

30  
  6
A co ciebie to obchodzi zawistny "polaczku, katoliczku, patriotko"
(2019.08.15)
Super! Gratulacje
Infinityou (2019.08.15)

info

50  
  4
A co z nieczystościami?
(2019.08.15)

info

17  
  25
A co Cię to obchodzi, patrz na siebie i swoje pieniądze, a nie już wtykasz nos w nie swoje sprawy:)
(2019.08.15)
A ty pracujesz cz produkcja potomstwa?dobry pomysł na życie nisza turystyczną w naszym regionie tylko pochwalać inicjatywę!!!
slawoziom (2019.08.15)
Patrz na siebie, mnie to nie interesuje skąd ma pieniądze, ale bardzo fajnie, że promuje tutaj turystykę wodną, bo Elbląg powinien być jej centrum zwłaszcza po przekopie Mierzei Wiślanej.
(2019.08.15)
Gościu A co Cię interesuje gdzie Ona pracuje? Zajmij się sąsiadami i widokiem z okna.
Michał56785544 (2019.08.15)