Między wandalizmem a sztuką

5
09.04.2009
Między wandalizmem a sztuką
Autorem pierwszego zdjęcia jest Wojtek Koykos, a poniżej znajduje się praca Kaso.
Centrum kultury „Światowid" organizuje akcję artystyczną pod hasłem „Street art w Elblągu", która odbędzie się w dniach 1-3 maja. Sztuka uliczna gra z odbiorcą, którym może być każdy przechodzień.
Między wandalizmem a sztuką uliczną istnieje cienka granica. Wielu ma wątpliwości, czy malowidła na murach czy naklejki w różnych miejscach publicznych, to wciąż twórczość artystyczna, czy już akt wandalizmu. Street art to każdy rodzaj sztuki prezentowany w publicznym miejscu, to zjawisko bardzo ciekawe, choć trudne do zdefiniowania. - Sztuka uliczna tworzona w przestrzeni miejskiej, ściany, mury, wiadukty, ale też i przystanki czy chodniki – wyjaśnia Aleksandra Matulewicz, plastyczka CKiWM „Światowid”. - Obecnie jest bardzo popularna, chociażby dokonania Banksy'ego spowodowały, że jej ranga rośnie.[fotor] Kilkanaście lat temu Banksy był jednym z wielu grafficiarzy - wandali, który mażą po murach. Teraz jest najsłynniejszym na świecie artystą graffiti, gwiazdą sztuki ulicy. W wydarzeniu zaprezentuje się wielu artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy zajmujących się profesjonalnie takimi dziedzinami sztuki, jak: street art, graffiti, abstract graffiti. Swój udział zapowiedział włoski artysta o pseudonimie Kaso. - Grafficiarze zostawiali swoje „ozdoby” także na ścianie naszego budynku, mimo że była tam nowa elewacja – mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik prasowy centrum kultury „Światowid”. – Skoro więc ci uliczni artyści uważają swoje prace za dzieła, „Światowid” daje im szansę pokazania swojej twórczości - Prosimy o przesłanie swojego portfolio w formie projektów bądź dokumentacji działań artystycznych – mówi Aleksandra Matulewicz. – Na zgłoszenia czekamy do 26 kwietnia i zaznaczamy, że liczba uczestników jest ograniczona. Prace należy wysyłać pocztą na adres: Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" Plac Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg. Istnieje również możliwość przesłania pracy drogą elektroniczną: sekretariat@swiatowid.elblag.pl , aleksandra.matulewicz@swiatowid.elblag.pl .
Oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Przydałoby się puścić writerów w miasto, żeby zamalowali ściany pokryte wszelkimi "CHWDP", "JP na 100%" tudzież żenującymi imitacjami prawdziwych graffiti.
Sven (2009.04.10)

info

0  
  0
świetna inicjatywa ! mam nadzieję że chłopaki stworzą kawał dobrej sztuki :)
kalin kalin (2009.04.10)

info

0  
  0
Ola na prezydenta !! :)
Bazia. (2009.04.10)

info

0  
  0
kolejny świetny (po chociażby maratonie artystycznym) pomysł Oli Matulewicz! gratulacje, jak fajnie, że są w Elblągu tacy ludzie!!! Ola na prezydenta. .. hmmm. .. dlaczego nie?!!!! :-)
marta_ (2009.04.11)

info

0  
  0
zobaczycie co to prawdziwy street art paru takich artychów i będzie super a jak się komuś nie podoba niech uważa bo mają w zanadrzu czołg xD będzie świetnie!
Basta (2009.04.30)

info

0  
  0