Między wandalizmem a sztuką uliczną istnieje cienka granica. Wielu ma wątpliwości, czy malowidła na murach czy naklejki w różnych miejscach publicznych, to wciąż twórczość artystyczna, czy już akt wandalizmu. Street art to każdy rodzaj sztuki prezentowany w publicznym miejscu, to zjawisko bardzo ciekawe, choć trudne do zdefiniowania.
- Sztuka uliczna tworzona w przestrzeni miejskiej, ściany, mury, wiadukty, ale też i przystanki czy chodniki – wyjaśnia Aleksandra Matulewicz, plastyczka CKiWM „Światowid”. - Obecnie jest bardzo popularna, chociażby dokonania Banksy'ego spowodowały, że jej ranga rośnie.[fotor]
Kilkanaście lat temu Banksy był jednym z wielu grafficiarzy - wandali, który mażą po murach. Teraz jest najsłynniejszym na świecie artystą graffiti, gwiazdą sztuki ulicy. W wydarzeniu zaprezentuje się wielu artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy zajmujących się profesjonalnie takimi dziedzinami sztuki, jak: street art, graffiti, abstract graffiti. Swój udział zapowiedział włoski artysta o pseudonimie Kaso.
- Grafficiarze zostawiali swoje „ozdoby” także na ścianie naszego budynku, mimo że była tam nowa elewacja – mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik prasowy centrum kultury „Światowid”. – Skoro więc ci uliczni artyści uważają swoje prace za dzieła, „Światowid” daje im szansę pokazania swojej twórczości
- Prosimy o przesłanie swojego portfolio w formie projektów bądź dokumentacji działań artystycznych – mówi Aleksandra Matulewicz. – Na zgłoszenia czekamy do 26 kwietnia i zaznaczamy, że liczba uczestników jest ograniczona.
Prace należy wysyłać pocztą na adres:
Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid"
Plac Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg.
Istnieje również możliwość przesłania pracy drogą elektroniczną:
sekretariat@swiatowid.elblag.pl ,
aleksandra.matulewicz@swiatowid.elblag.pl .
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter