Ciemno jak... na dworcu

48
22.08.2024
Ciemno jak... na dworcu
(fot. zdjęcie Czytelniczki)
- Na terenie dworca PKS w Elblągu w godzinach wieczornych nie ma ani jednej lampy. Zgaszone są wszystkie światła. Zarówno podróżni czekający na bliskich, pakujący się do wieczornych autobusów, jak i przyjeżdżający, siedzą w kompletnych ciemnościach - pisze pani Marta, nasza Czytelniczka.

- Kierowcy autobusów, pomagający podróżnym włożyć bagaże do luków, muszą świecić latarkami w telefonie. Odbieraliśmy starszą osobę z autobusu w kompletnej ciemności. Ja rozumiem ekologia i oszczędzanie, ale to już chyba przesada. Jedyne oświetlenie w tle to lampy na Grunwaldzkiej i te z terenu podjazdu autobusów miejskich. Wszystkie latarnie na dworcu PKS są natomiast wyłączone - dodaje pani Marta.

Przeszliśmy się na dworzec PKS wieczorem, dzień po dniu. Mimo ciemności, przy peronach nie świeciła się ani jedna lampa. Pasażerowie, których na pierwszy rzut oka ciężko było w ogóle dostrzec, na autobus do Gdańska czekali w mroku.

Pani Claudia, turystka z Niemiec, którą spotkaliśmy na dworcu, siedziała tak na peronie już półtorej godziny i przyznała, że przez cały ten czas było ciemno. Zastanawiała się, czy to w Polsce normalne, czy jednak elbląski dworzec jest niemiłym wyjątkiem.

Podobne wrażenia miaÅ‚a pani Agnieszka. - Jest bardzo ciemno, jak szÅ‚am przez caÅ‚y dworzec, to siÄ™ obawiaÅ‚am, że coÅ› może mi siÄ™ stać - przyznaÅ‚a. – Lampy powinny tu jakieÅ› być. Pierwszy raz jadÄ™ z tego dworca, żaÅ‚ujÄ™, że tak wczeÅ›nie przyszÅ‚am, bo mam jeszcze ponad 40 minut czekania na autobus.

Za oświetlenie oraz jego eksploatację na dworcu, odpowiada PKS. Zwróciliśmy się więc do spółki z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

- W środku dworca światła są wyłączone, bo jest zamknięty, ale przed dworcem mają się świecić, a przy peronach są czujniki, włączają się, gdy ktoś podchodzi - mówi Paweł Grachul, wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Elblągu.

Z naszych obserwacji oraz relacji pasażerów wynika, że czujniki po prostu nie dziaÅ‚ajÄ… – dopytujemy wiceprezesa.

- ZorientujÄ™ siÄ™ w sytuacji i jeÅ›li okaże siÄ™, że rzeczywiÅ›cie jest tak ciemno, to od razu wezwiemy kogoÅ› do naprawy, bo z tego co kojarzÄ™, to tam ma być Å›wiatÅ‚o i czujniki, które siÄ™ zapalajÄ… na ruch – obiecaÅ‚ PaweÅ‚ Grachul.

Do sprawy wrócimy.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ostatni gasi światło
Pani Claudia niech się cieszy że nie została ubogacona kulturowe.
Uls (2024.08.22)

info

24  
  18
To nie tak, po prostu PKS oszczędza, wiadomo kto tam rządzi, dużo można by o tym pisać.
stanley (2024.08.22)

info

41  
  2
Jedna z parafii w Nowym Sączu znalazła sobie nietypowego wroga. Księżom nie spodobały się zajęcia jogi, które mają być prowadzone dla dzieci blisko kościoła. Ich analiza "zagrożenia" tych ćwiczeń wywołała lawinę komentarzy.
Tak samo jak sprawa zamkniętego dworca pksu zimą do godz.18,kiedy jeszcze po tej godzinie odjeżdzaja autobusy, więc ludzie muszą marznąć na mrozie.
evaaa (2024.08.22)
Tomasz Poręba to były europoseł PiS. Do niedawna był w zarządzie Polskiego Związku Badmintona. I jako członek tego gremium pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Paryża. Co tam robił? Nie wiadomo, bo w Paryżu Polacy w badmintona... nie grali.
ruskie wzorce pis (2024.08.22)
Tak niestety wygląda państwo wyznaniowe. Ważniejsze kościoły niż dobro społeczeństwa. Z samych datków dla Rydzyka wystarczyło by na 100 lat opłacania rachunków za prąd na wszystkich dworcach w Polsce
Stop ciemnocie (2024.08.22)
A kto tam dba o czekających na PKS. Oni dziś i tak autami jeżdżą, o drzewa się rozbijają, po co tam w ogóle światło zapalać.
(2024.08.22)

info

9  
  7
@ruskie wzorce pis - A byly juz od wczoraj wiceminister z lewicy bawił się na wakacjach służbową limuzyną i publiczną kasą więc jak widać po nieswoją kasę łapę wyciąga kto może
(2024.08.22)
@ruskie wzorce pis - A cóż to ma wspólnego z tym tematem