Bez fałszywej litości, bez barier i ograniczeń

7
24.10.2019
Bez fałszywej litości, bez barier i ograniczeń
Międzynarodowy Dzień Białej Laski to także okazja dla elbląskiego koła PZN do tego, aby uhonorować tych, którzy działają na rzecz osób niedowidzących i niewidomych (fot. Michał Skroboszewski)
Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto, które przypada 15 października. - W tym dniu ludzie niewidomi przypominają zdrowemu społeczeństwu, że istnieją i chcą żyć tak, jak wszyscy inni obywatele kraju i świata: bez ograniczeń, bez fałszywej litości. To święto jest okazją do tego, aby przypomnieć, że jesteśmy i mamy prawo do godnego życia oraz wszechstronnego wsparcia w naszych poczynaniach ze strony władz i zdrowego społeczeństwa – mówiła Janina Maksymowicz, prezes elbląskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, podczas uroczystych obchodów tego dnia. Zobacz więcej zdjęć. 

- Biała laska to sprzęt rehabilitacyjny, zwykły kij, od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie do poruszania się. Jednakże laska to również narzędzie, dzięki któremu można się usamodzielnić, wyjść z domu, podjąć pracę, realizować swoje pasje, marzenia i zainteresowania, po prostu żyć – powiedziała Janina Maksymowicz podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, które odbyły się w czwartek (24 października), w kawiarni przy ul. Dębowej.

Jak mówiła to szczególny dzień dla osób niewidomych i niedowidzących, skupionych wokół Polskiego Związku Niewidomych. Okazja do tego, aby pokazać, że takie osoby są, pracują, bawią i uczą się, po prostu żyją wśród nas, a także do tego, żeby opowiedzieć o działalności koła PZN w Elblągu.

- Na przykład od dwóch lat wspieramy osoby niewidome oraz ich rodziny w regionie podelbląskim, razem 80 beneficjentów. W ramach tego projektu mamy indywidualne doradztwo psychologiczne, prawne, ekonomiczne, a także warsztaty różnego rodzaju, np. wizażu czy arteterapii. W najbliższym czasie będziemy odbędą się warsztaty rękodzieła, obsługi sprzętu elektronicznego – opowiadała Janina Maksymowicz.

Oprócz tego osoby skupione w elbląskim kole PZN organizują wyjścia na basen, zajęcia nordic walking czy warsztaty krawieckie, wyjazdy - m.in. do teatru muzycznego w Gdyni czy teatru operowego do Bydgoszczy.

- Dla nas, dla zarządu najważniejsze jest to: jeśli chociaż jedna osoba wyjdzie z domu i zacznie do nas przychodzić albo brać udział w zajęciach, to już jest sukces – powiedziała Janina Maksymowicz.

Osiem lat temu elbląskie koło PZN rozpoczęło akcję usuwania barier architektonicznych w Elblągu i powiecie elbląskim. Wtedy też osoby niewidome i niedowidzące zwróciły się do samorządów, firm i instytucji o włączenie się w nią, jej efektem jest m.in. oznakowanie żółtą farbą krawędzi schodów, krawężników czy słupków na dworcu PKS.

- Cenimy sobie współpracę z Zarządem Komunikacji Miejskiej. Ilekroć pojawia się nowy autobus czy tramwaj pyta nas, jak i gdzie oznakować pojazd, aby był dostępny dla osób niedowidzących i niewidomych – opowiadała Janina Maksymowicz. - Naszym marzeniem są udźwiękowione informacje na przystankach, udźwiękowione zewnętrznie tramwaje i autobusy, ale na to jeszcze musimy poczekać.

mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

bez fałszywej litości, niech ktos mi powie o co chodzi z ta falszywa litoscia, ze niby wymusza sie litosc ?
(2019.10.24)

info

1  
  2
fałszywość - to ja widzę na fotkach że tam do świętowania to nie ma zbyt wielu niewidomych a zdecydowana większość to widomi
(2019.10.25)

info

3  
  1
A Portel jeszcze nie reklamuje różowego piątku w szkołach ???
dziwne (2019.10.25)

info

5  
  3
Niezatapialny Piotr.
góralniskopienny (2019.10.25)

info

0  
  0
podobno papież Benedykt był incognito w Warszawie. Znajomy ksiądz opowiadał. Byli w dwa samochody na włoskich rejestracjach,
bartol (2019.10.25)
@bartol - dziennikarski wymysl, abdykowal to juz nie jest papiezem, nazywaj rzeczy po imieniu,
(2019.10.25)
Myślałem że Dzień Blondynki
(2019.10.25)

info

0  
  0