ABW przeszukała mieszkanie elblążanina

58
04.02.2026
ABW przeszukała mieszkanie elblążanina
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację teksty (źródło: ABW)
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukała mieszkania Roberta Kolińskiego, lewicowego działacza z Elbląga i kandydata na radnego w ostatnich wyborach samorządowych. Funkcjonariusze zabrali mu telefon, komputer, dyski i notatki. Prokuratura Rejonowa poinformowała naszą redakcję, że przeszukanie ma związek ze śledztwem w sprawie wpisów na jednej z platform internetowych, m.in. „pochwalających wszczęcie i prowadzenie wojny napastniczej Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy”. – Nie jestem podejrzany, więc jest duże prawdopodobieństwo, że nie chodzi nawet o moje wpisy. Prokuratura odmówiła mi jakichkolwiek informacji – twierdzi Koliński.

Do akcji ABW w mieszkaniu 48-letniego Roberta Kolińskiego doszło 8 stycznia.

- Zarekwirowano mi komputer, telefon, kilka twardych dysków, pendrive'y, karty pamięci, karty telefoniczne, ususzone liście marihuany (sztuk 3, słownie: trzy!), służące mi od lat jako zakładki w książkach;), a nawet mój notatnik z listą zakupów, wierszami i pomysłami na kolejne memy internetowe; pewnie dlatego, że w notatkach i zapiskach przewijało się złowrogie nazwisko – Putin – pisze Robert Koliński w swoich mediach społecznościowych.

Poinformował, że złożył do sądu zażalenie na działania prokuratury i ABW w tej sprawie. Pisze również o prześladowaniu „Bogu ducha winnych lewaków i antyfaszystów nad Wisłą”.

Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Prokuratury Rejonowej w Elblągu, która – jak się okazuje – od 1 grudnia 2025 roku prowadzi śledztwo, w którym dotychczas nikomu nie postawiono zarzutów. A przeszukanie mieszkania pana Roberta jest jednym z elementów tego śledztwa.

- 8 stycznia 2026 r. funkcjonariusze ABW Delegatury w Olsztynie dokonali przeszukania jednego z mieszkań w Elblągu. Postępowanie zostało zainicjowane materiałami zgromadzonymi przez ww. funkcjonariuszy, którzy w ramach obowiązków służbowych ujawnili prowadzenie w sieci internetowej, ogólnodostępnego profilu na portalu społecznościowym „X„ i umieszczanie tam wpisów, których treść może wyczerpywać znamiona czynów zabronionych. Dotyczą one: pochwalania wszczęcia i prowadzenia wojny napastniczej przez Federację Rosyjską wobec Ukrainy, nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa polityków oraz osób publicznych, nawoływania do popełnienia przestępstwa polegającego na zastosowaniu środka masowej zagłady w postaci broni atomowej – pisze w odpowiedzi do naszej redakcji Ewa Ziębka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Prowadzenie śledztwa prokuratura powierzyła ABW w Olsztynie. - Trwa gromadzenie materiału dowodowego, śledztwo prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów – informuje prokurator Ziębka.

- Nie jestem podejrzany, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że to nawet nie chodzi o moje wpisy, ale być może o sam fakt kontaktu z kimś, kto takie wpisy popełnił. Skoro nie jest podejrzany, to dlaczego wpadli do mnie i zabrali mi komputer, telefon, dyski, notatki etc.? Cenzura prewencyjna, uciszanie niewygodnych komentatorów? Nie mam bladego pojęcia – napisał w mailu do naszej redakcji Robert Koliński, którego wiele wpisów na platformach społecznościowych ma charakter antyukraiński i prorosyjski.

"Te #NATO-prostytutki i zdrajcy powinni dostać jeszcze wyroki za zdradę, jaką jest praca dla wrogów RP; dot. zarówno najemnych zbrodniarzy walczących dla banderowskiej junty, jak również parlamentarnych łajdaków wszystkich opcji, którzy za tym skur.. (...) podniosą rękę" – to jeden z wpisów pana Roberta na platformie "X" w ostatnich tygodniach.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Kola, zanim cię zwiną oddaj mi 40 zł :)
(2026.02.04)
Hathaway, w końcu! :)
JerryWhite (2026.02.04)

info

35  
  2
Ty to potrafisz jednak "zainstnieć"; -) jak nie drzwiami a oknem ale jestem w mediach :) Brawo! takie doświadczenie w CV warte zachodu :) co prawda teraz za byle wpis można zostać popieszczony przez służby co już graniczny z absurdem :-D jakieś hejty wymyslili, a co było w szkołach w latach 90? tam to była agresja wśród dzieci ale jakoś przezyliśmy :) może coś w nas nadal siedzi i dajemy upust? w sieci zła..... hu hu huuuu
(2026.02.04)

info

18  
  22
towarzysz kolano? można się było spodziewać
Jacyna (2026.02.04)

info

46  
  4
Brawo ABW!
aborygen_stont (2026.02.04)
To ten sam który stał pod Elblaskim sądem w obronie "Wolnych sądów" oraz "Demokracji" - „Rewolucja zjada własne dzieci” (to metafora odnosząca się głównie do Rewolucji Francuskiej, oznaczająca sytuację, w której twórcy i przywódcy przewrotu stają się ofiarami stworzonego przez siebie systemu terroru. )
(2026.02.04)

info

60  
  5
No teraz do Rosji
(2026.02.04)
noo nareszcie ktoś za niego zabrał.....
(2026.02.04)

info

64  
  8
W więzieniach to sami niewinni siedzą.
(2026.02.04)

info

38  
  3
Jazda z panem mąciwodą
Yhy (2026.02.04)