„Zdarza się bardzo rzadko tak liczna publiczność”

9
29.05.2023
„Zdarza się bardzo rzadko tak liczna publiczność”
Krzysztof Urbaniak zagrał na organach z 1903 roku (fot. Anna Dembińska)
Za nami drugi koncert Elbląskiego Festiwalu Organowego. W wypełnionym do ostatniego miejsca kościele św. Wojciecha miłośnicy tej muzyki wysłuchali nie tylko dzieł najwybitniejszych kompozytorów, ale także improwizacji przygotowanych specjalnie na tę okazję przez bohatera niedzielnego wieczoru - Krzysztofa Urbaniaka. Zobacz zdjęcia.

Krzysztof Urbaniak jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego. Ma stopień doktora habilitowanego, jest profesorem. Katedry Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi swoją klasę organów. Jest laureatem wielu konkursów i nagród, nie tylko koncertuje, ale też jest autorem wielu książek na temat organów i ich konserwatorem oraz rzeczoznawcą. Od lat kieruje festiwalem organowym w Pasłęku. Podczas koncertu w kościele pw. Św. Wojciecha w Elblągu kilkukrotnie podkreślał, jakim muzycznym skarbem dysponuje nasze miasto.

- W tym wspaniałym kościele przetrwały odrestaurowane i do dzisiaj brzmią najstarsze organy Elbląga (z 1903 r. – red.). Dla wykonawcy koncertu jest ogromną radością przyjazna konfrontacja za pośrednictwem muzyki z tak licznym gronem słuchaczy – mówił Krzysztof Urbaniak. – Zdarza się bardzo rzadko w największych miastach naszego kraju, aby recitale organowe miały tak entuzjastycznie i licznie przybywającą do kościoła publiczność. Szczególną radość powoduje u mnie fakt, że po wielu latach przerwy Elbląg odzyskuje swój festiwal organowy i że będą na nim brzmiały nie tylko organy, które powstały dla tego kościoła, ale zostały zbudowane przez firmę tutaj działającą – Eduarda Witteka, który w swoje instrumenty wyposażał cały region od Gdańska po Królewiec.

„Zdarza się bardzo rzadko tak liczna publiczność”
Kościół pw. św. Wojciecha wypełnił się do ostatniego miejsca (fot. Anna Dembińska)

Podczas niedzielnego koncertu zabrzmiała wyłącznie muzyka organowa. Licznie zgromadzeni elblążanie (około 400 osób) wysłuchało nie tylko dzieł najsłynniejszych kompozytorów takich jak Felix Mendelssohn-Bartholdy, Jan Sebastian Bach i Franz Liszt, ale także improwizacji Krzysztofa Urbaniaka, którymi przeplatał poszczególne wykonania.

 

Organizatorem I Elbląskiego Festiwalu Organowego jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z parafią pw. św. Wojciecha w Elblągu. Projekt jest współfinansowany przez Fundację PZU.

Festiwal Patronatem Honorowym objęli: Witold Wróblewski, prezydent Elbląga i Jacek Jezierski, biskup elbląski. Partnerzy projektu to: Fundacja PZU, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Agencja Reklamowa Elposter.pl Jolanta Olszewska.

Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Brawo i gratulacje.
(2023.05.29)

info

21  
  0
Oo żesz Ty w mordę, znowu nie byłem w niedzielę w kościele, a tam taki piękny koncert organowy, moje ulubione, to nie tylko miód na serce, ale i uszy, no szkoda - kara musi byč, może I dobrzr bo bym się wzruszył.
Org. (2023.05.29)

info

3  
  4
Repertuar trudny i wymagający, ale - dzięki wirtuozerii organisty - ukazujący możliwości tego niewielkiego instrumentu. Dziękuję.
RodemzElbląga (2023.05.29)

info

12  
  0
Bo w Elblągu na kulturę zapotrzebowanie jest ale nie na taką jaką serwuje galeria el.
(2023.05.29)
"jest ale nie na taką jaką serwuje galeria el. " - zapotrzebowanie jest, ale na disko-polo i tanie piwo. a pomyśleć przy wystawionej sztuce typowego Polaka boli.
(2023.05.29)
Sposób na zachęcenie do chodzenia do kościoła... ale spokojnie, Polacy i tak tam wrócą, sami wrócą żarliwie, starczy postraszyć w tv trochę. i ksindze dalej będą mogli sobie kupony dobrobytu odcinać.
(2023.05.29)

info

0  
  8
Owszem, bo galeria El serwuje nam kicz i szpetotę. A Elblążanie potrzebują prawdziwej, klasycznej sztuki a nie postmodernistcznych bohomazów. Oby każdy następny rok przynosił większą ilość koncertów na Festiwalu. Wspaniałe wydarzenie!
VoxHumana8' (2023.05.29)
Ten Pan nie jest kierownikiem katedry.
(2023.05.29)

info

1  
  1
Biedaczek który na koncert nie dotarł, a z jakiegoś powodu fakt, że impreza udana go boli, smęci o tanim piwie i discopolo. I jeszcze wydaje mu się że włączył się w dyskusję.
(2023.05.30)

info

4  
  0