Świat orkiestrowej bajki

12
09.03.2025
Świat orkiestrowej bajki
fot. Anna Dembińska
"Bez muzyki na świecie nie byłoby wesoło" - takimi słowami przywitała słuchaczy Aleksandra Ostrowska podczas niedzielnego koncertu familijnego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w Ratuszu Staromiejskim. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Zobacz zdjęcia.

Świat instrumentów i najpiękniejszych dźwięków był motywem przewodnim koncertu familijnego pt. „Witajcie w orkiestrowej bajce”. Podczas wydarzenia można było bliżej poznać muzyków Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, którzy na co dzień wypełniają wypełniają muzyką Elbląg i okolice.

Muzycy naszej orkiestry, jak sami podkreślają, stanowią jedną wielką rodzinę, a wszystko zaczęło się od marzeń.

I tak np. Mariusz, który jako dziecko miał mnóstwo zabawek, najczęściej wybierał pozytywkę i wsłuchiwał się w melodię marząc, że kiedyś sam będzie taką muzykę tworzył. Z kolei Paula od małego była artystką. Na początku próbowała swoich sił grając na flecie prostym, jednak inny instrument został ulubionym.

Z kolei Aneta miała jasny plan na życie. Najpierw miała zostać księżniczką, potem najsłynniejszą na świecie bizneswoman, lecz gdy w zerówce podczas wycieczki do filharmonii i po raz pierwszy usłyszała muzykę klasyczną na żywo, wiedziała już że to niedługo ona będzie oklaskiwana na scenie.

Kto wie, może ktoś z młodych słuchaczy niedzielnego koncertu w Ratuszu Staromiejskim ma podobne marzenia i w przyszłości będą oklaskiwani na scenie?

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

facet w damskich spodniach; -D rurki hah
(2025.03.09)
... śmietnisko to zostawili na starówce, a dzisiaj goście są zszokowani jaka patologiczna młodzież tu mieszka, wyjeździe z stąd na zawsze.
(2025.03.09)

info

0  
  0
Bardzo merytoryczny komentarz, taki fachowy, na poziomie i wiele mówiący o walorach artystycznych koncertu; -).. żałosne... a wszyscy FACECI z tej orkiestry są rewelacyjni.
(2025.03.09)
facet w damskich spodniach, rurkach, pewnie w skapetkach stópkach; D
(2025.03.09)

info

0  
  4
Pozwolę sobie parę słów rzucić na Państwa monitory i z góry uprzedzam, że na koncercie nie byłem a i do Orkiestry zarzutów też nie mam. Będzie o muzyce i twórczości. Dla mnie nuty Jana B. , Amadeusza M. czy też Ludwiga B. , są jak rysunek techniczny stolika kawowego. Jeśli nie słyszałem pierwotnego wykonania w chwili powstania dzieła, to wszelkie następne wykonania są tylko rzemieślniczą precyzją czytania nut. W związku z tym dla mnie twórcami byli wyżej wymienieni PROJEKTANCI a muzycy odtwórcy dzisiejsi są jedynie sprawnymi rzemieślnikami. Dlatego też szukając muzycznego wzruszenia szukam wśród TWÓRCÓW, którzy zapisali swoje dzieła na nośnikach dźwiękowych, w wersjach studyjnych jak i koncertowych lub, których sam mogłem osobiście wysłuchać. Lubię w/w ale cenię takich jak: Martin G. , Robert s. , B. B.King, Lech J. , Thom Y. , Mery S. , Anja O. , i dużo, dużo, bardzo dużo innych. Skądinąd rysunek techniczny też się czyta, aby zbudować stolik.
Kosmita (2025.03.09)
i koniecznie poszarpane spodnie, wyrwane na udach, nogawkach, dziury w spodniach, moze od razu wyrwą całe nogawki i zostawią pochyw od kieszeniu wewnętrznyhc buahaha moda! hahah slams moda :D oczywiście rurki i stopki buhahah
(2025.03.09)
Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem że w Elblągu śmierdzi. Kiedy to się skończy?
Elbląg śmierdzi i zabija (2025.03.10)

info

0  
  0
Apropos muzyki. Takie na czasie
Ha ha ha (2025.03.10)

info

0  
  0
A Ty Jeden z Drugim tchórzliwy NIEPODPISYWAKU jakie wdzianko nosisz?! A Wasz wygląd zewnętrzny to chociaż trochę człowieka przypomina?! Co ma polityka do koncertu muzycznego dla rodzin z dziećmi?!
Kosmita (2025.03.10)

info

0  
  0
@Kosmita - Całe piękno muzyki polega na tym, że czerpie się materiał źródłowy (nuty) od wymienionych mistrzów i wykonuje go na swój własny niepowtarzalny sposób. Oczywiście zazwyczaj w zgodzie z pewnymi pryncypiami, ale nakłada się na to własną wizję, interpretację i emocjonalność. Dlatego powstaje tyle nagrań tych samych utworów, a każde jest inne bo niesie ze sobą wkład twórczy wykonawcy. Rzemieślnikiem to jest MIDI które zagra dokładnie te nuty, które są zapisane, ale nie da się tego słuchać, ponieważ jest pozbawione właśnie tego co w muzyce jest najlepsze i najpiękniejsze. Tak samo jest np. w aktorstwie. Syntezator Iwona odczyta wiersz czy tekst sztuki, ale ubrany w interpretację artysty nabiera sensu. Stolik z rysunku technicznego może być prosty, ale jeśli robi go artysta to zawsze dorzuci coś od siebie, żeby nadać mu element piękna zgodnie z własnym kunsztem. Nie jest to takie proste jak by się mogło wydawać i żeby do tego dojść trzeba spędzić mnóstwo czasu i niejednokrotnie uzewnętrznić się emocjonalnie przed kilkusetosobową publicznością.
Ziemianin (2025.03.10)