Oskarowo przy stoliku

15
26.07.2020
Oskarowo przy stoliku
Fot. Anna Dembińska
Kolejna niedziela, kolejny występ w muszli koncertowej w Bażantarni w ramach XXIII Letniego Salonu Muzycznego. Tym razem Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Teatr im. Aleksandra Sewruka zaproponowali elblążanom komedię Oskar dla Emily w przekładzie Jacka Kaduczaka. Zobacz zdjęcia.

- Chcesz zobaczyć moją kreację na dzisiejszy wieczór? - pyta swojego męża aktorka Emily na początku komedii. - Ostatni krzyk mody, widzisz ją po raz pierwszy.

- I mam nadzieję, że po raz ostatni. Wybierasz się do cyrku? - odpowiada uszczypliwie jej mąż, Henry. W tych dwoje niezrealizowanych zawodowo aktorów wcielili się dziś Maria Makowska-Franceson i Jerzy Przewłocki. Trzecim bohaterem "Oskara dla Emily" jest młodszy od obojga Jeff, który dowozi parze jedzenie i którego odegrał Mikołaj Ostrowski. Dodajmy, że akcja komedii rozgrywa się w tanim mieszkaniu na przedmieściach Los Angeles, w nocy rozdania Oscarów. Ta sztuka to „historia o wspólnym starzeniu się dwojga ludzi połączonych tą samą pasją. To dynamiczna i dowcipna opowieść o szacunku i miłości, ale bez sentymentalizmu”, jak opisują ją organizatorzy wydarzenia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że dzisiejsza propozycja w konwencji "sceny przy stoliku" spotkała się z zainteresowaniem elblążan, bo wydzielony dla widzów teren przy scenie, a także przestrzeń wokół niego, wypełniły się widzami.

- Wracamy na spektakle i występy, bo podobały się nam poprzednie – przyznaje jedna z uczestniczek wydarzenia. - My często jesteśmy w teatrze.

- Nie widziałam jeszcze tej komedii, ale my do "Sewruka" chodzimy chętnie i często, jak jest jakakolwiek nowość – przyznaje kolejna mieszkanka naszego miasta. - Jesteśmy tu u siebie w domu – dodaje.

W muszli koncertowej wszystkich zgromadzonych witali Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Dyrektor podkreślił, że na przestrzeni całego XXIII Letniego Salonu Muzycznego starał się tak dobierać repertuar, by umożliwić widzom spotkanie ze wszystkimi aktorami naszego elbląskiego teatru i zespołem zaangażowanym w organizację spektakli. Poświęcił też parę słów samej "scenie przy stoliku".

- Jest ona dosyć popularna w Polsce, to forma prezentacji utworów dramatycznych, do których państwo pewnie nie sięgniecie, bo są drukowane w wydawnictwach branżowych i nie są powszechnie dostępne, a nie mamy też możliwości, byśmy wszystkie te fantastyczne utwory zaprezentowali na scenie – tłumaczył dyrektor. Zaznaczył, że to właśnie ta forma daje szansę na pokazanie ich publiczności. - Czym się różni scena przy stoliku od sceny bez stolika? Po pierwsze stolikiem – zaznaczył i dodał, że w przypadku tej formy, choć aktorzy mają już utwór opanowany interpretacyjnie, to jeszcze nie pamięciowo, więc wspierają się tekstem. Nie ma tu jeszcze zainscenizowanego spektaklu, np. dekoracji. - Ręczę jednak państwu, że tego typu przedsięwzięcia nie tylko pokazują tę literaturę, na którą nie zwrócicie uwagi, albo nie tyle nie zwrócicie, co nie będziecie mieli do niej dostępu, ale w państwa wyobraźni powstanie również pewien świat, który zostanie tutaj "wyczarowany" – przekonywał.

XXIII Letni Salon Muzyczny, nieco na przekór nazwie, w tym roku wykracza poza muzyczne ramy. W przyszłym tygodniu, 2 sierpnia, na jego uczestników czekają jednak występy zebrane pod tytułem "4 pory niepokoju", a więc muzyka Jacka Kaczmarskiego. Wykonawcami będą Magalena Fennig, Sławomir Banaś, Mikołaj Ostrowski i Marcin Tomasik.

 

Oscar dla Emily /Ein Oskar für Emily/, autorzy: Alexander Alexy, Bohnet Folker, autor przekładu: Jacek Kaduczak

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADIT w Warszawie

 

TB

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Super ❣️:)
CH (2020.07.26)

info

8  
  0
imprezy dla wybrańców
(2020.07.26)
W miastach w Polsce o podobnej liczbie mieszkancow co Elbląg są imprezy TVP w amfiteatrach. A w Elblągu rząd, i PSL więc mamy amfiteatr zarosniety. Rosna juz drzewa na grzyby niedługo U M ratusz pójdzie. Chca by powstał amfiteatr kameralny. SPADAJCIE TO DELIKATNIE. Radni i PREZYDENT do zwolnienia.
(2020.07.26)
Nadal publiczność nie ma gdzie siedzieć. Włodarze czy wy naprawdę jesteście takie b, ,ny. Glusi na prosby MIESZKAŃCÓW.
(2020.07.26)

info

5  
  5
PIS wracaj do władzy. Wszędzie !!!! Będą transmisje w TVP z Elblaga, przez całą dobę!!!
977 (2020.07.26)
Jak to dla wybrańców ? Wszyscy mogą byc. ..
(2020.07.26)
Zamaskowany kwiat Elbląga, ledwo oddycha
ddark (2020.07.26)

info

3  
  8
@977 - Dziękuję za wsparcie komisji katastrofy smoleńskiej jesteście kochani jeszcze raz dziękuję
(2020.07.26)
To jak chcesz ich zwolnic to przyjdz na wybory
(2020.07.27)
skoro dla wszystkich to czemu te taśmy? co by się ludzie nie potratowali?
(2020.07.27)