32. Salon Elbląski w Centrum Sztuki Galeria EL

8
05.07.2023
32. Salon Elbląski w Centrum Sztuki Galeria EL
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza wszystkich miłośników sztuki na wystawę 32. Salonu Elbląskiego. Tegoroczna edycja Salonu to prezentacja prac 51 artystów i artystek, reprezentujących zarówno doświadczonych twórców, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki w swojej artystycznej karierze.

Organizowany od ponad 50 lat Salon Elbląski niezmiennie przyciąga widzów rozmaitością technik, tematów i postaw artystycznych. Wystawy te stały się też niewątpliwie najpoważniejszą artystyczną propozycją elbląskiego środowiska plastycznego.

Salon Elbląski, jako wystawa mająca charakter przeglądu twórczości artystów środowiska elbląskiego, z założenia jest wystawą bardzo różnorodną. Na tegorocznym Salonie zaprezentują się – zarówno absolwenci uczelni artystycznych jak i artyści-amatorzy; twórcy o odmiennym doświadczeniu, których niekiedy dzielą pokolenia; reprezentujący różne dziedziny, posługujący się odmiennymi mediami. Tym sposobem, wśród zgromadzonych na tegorocznej wystawie prac, obok malarstwa, rzeźby i grafiki natrafiamy na fotografię, rysunek, kolaż czy video.

 

Bohaterami 32. Salonu Elbląskiego są:
   Anna Albrecht
   Jacek Albrecht
   Ewa Bednarska-Siwilewicz
   Aleksandra Biedrzycka
   Julia Błaszczyk
   Romuald Bohdanowicz
   Beata Branicka
   Zbigniew Chrostek
   Waldemar Cichoń
   Izabela Czerniak
   Jerzy Domino
   Agata Dworzak-Subocz
   Joanna Fonferek-Grajek
   Anna Gawron
   Krzysztof Grajczak
   Jan Piotr Gulski
   Roma Jaruszewska
   Pamela Jaworska
   Karol Jaworski
   Anna Karatkiewicz
   Magdalena Kawałkowska
   Bogdan Kiliński
   Zbigniew Kinder
   Anna Magdalena Kowalczuk
   Janusz Kozak
   Benedykt Kroplewski
   Alicja Król
   Jan Andrzej Krzemiński
   Adrianna Leszczyńska
   Ryszard Litwiniuk
   Natalia Magalska
   Agata Marcinkowska-Fedeczko
   Mirosław Maszlanko
   Lucyna Niepokorowicz
   Mariusz Edward Owczarek
   Anna Panek
   Agnieszka Piekarska
   Krystyna Pietrzak
   Estera Pilichowska
   Halina Różewicz-Książkiewicz
   Wiktoria Strzałkowska
   Kacper Szalecki
   Zbigniew Tomasz Szmurło
   Zygmunt Stanisław Tadrowski
   Marek Wawryn
   Paulina Wiewióra
   Margarita Wójcik
   Monika Wyłoga
   Alicja Zaradkiewicz
   Sławomir Zawistowski
   Dominik Żyłowski

 

W trakcie obecnego Salonu Elbląskiego zostaną przyznane dwie nagrody dla artystek i artystów. Pierwsza z nich ufundowana została przez Partnera wystawy, firmę Liralighting i zostanie wręczona w trakcie wernisażu. Drugą nagrodę ufundował prezydent Elbląga. Jest to Nagroda Publiczności, której Laureat/Laureatka zostanie wybrana w drodze plebiscytu. Wręczenie nagrody odbędzie się w czasie finisażu 32. Salonu Elbląskiego.

Tegoroczna odsłona Salonu Elbląskiego przypada w czasie 550. rocznicy urodzin wybitnego uczonego, astronoma, lekarza, ekonomisty, prawnika, kartografa – Mikołaja Kopernika. Chcąc uczcić ten jubileusz przygotowaliśmy wystawę towarzyszącą pod nazwą “Konstelacje”. Na ekspozycję tę składać się będą obrazy, grafiki, obiekty czy plakaty pochodzące z kolekcji dzieł sztuki Galerii EL oraz z archiwum instytucji, których wspólnymi motywami jest kosmos, niebo czy astronomia.

 

– Wernisaż wystawy: 6 lipca, godz. 18

– Wystawa potrwa do 20 sierpnia 2023

– Kuratorzy: Joanna Mierzejewska, Maciej Olewniczak


   Wystawa jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Agata Marcinkowska, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Te same nazwiska od lat.
poinformowany (2023.06.27)
@poinformowany - a ktoś zabrania zgłaszać się nowym?
ktopyta (2023.06.29)
A będzie ten nagi dziad w szpilkach, który krępował się sznurem na oczach kilkuetnich dzieci, czy tylko zdrowi psychicznie artyści?
(2023.06.29)
a będzie ten "zdrowy psychicznie" komentator?
(2023.07.02)
bez Denisiuka to już nie ta sama galeria byłam widziałam brak gospodarza od razu rzuca się w oczy Pamiętam poprzednie Salony pełen profesjonalizm cieszyłam sis wówczas, że Elbląg sztuką slynie
(2023.07.08)

info

0  
  1
a nie mówiłam o nonszalancji, kto powiesił nagrodzony obraz o górach tak, że wygląda jak oderwany kawałek lodowca czy kurator wystawy zna się na sztuce, a dyrektor? za Denisiuka byłoby to niemożliwe!!!!!
(2023.07.08)

info

0  
  0
Ogólnie - słabo. Kilka prac ciekawych, reszta zaś zarówno warsztatowo, jak i artystycznie miałka. Moje zastrzeżenia budzi również sposób ekspozycji - niektóre rzeczy po prostu proszą się o inne miejsce, żeby je było lepiej widać.
widzę i opisuję (2023.07.08)

info

0  
  0
Za to w ilości krytyków na jednego artystę statystycznie jesteśmy w czołówce światowej.
przechodzień (2023.07.11)

info

1  
  0