Tyle ma kosztować miejska elektrociepłownia

55
17.02.2021
Tyle ma kosztować miejska elektrociepłownia
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
Około 70 milionów złotych ma kosztować budowa nowej miejskiej elektrociepłowni przy ul. Dojazdowej. Dzisiaj w Warszawie prezes EPEC podpisał umowę z Krajową Agencją Poszanowania Energii na przygotowanie dokumentacji dla tej inwestycji.

Do podpisania umowy między EPEC a rządową agencją KAPE doszło w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- Umowa obejmuje m.in. opracowanie studium wykonalności projektu, przygotowanie dokumentacji celem uzyskania decyzji środowiskowej, wykonanie audytu i skompletowanie niezbędnych dokumentów i złożenie wniosku o dofinansowanie. To pierwszy krok w realizacji naszej strategii na lata 2021-2025 – powiedział Andrzej Kuliński, prezes EPEC. - Celem współpracy z KAPE jest doprowadzenie do budowy źródła ciepła z magazynem ciepła przy ul. Dojazdowej i farmą fotowoltaiczną o mocy 1MWp, która ma powstać na Terkawce (to może być około 7 tys. m kw. powierzchni - przyp. red.). To dla nas wielka szansa jak i wyzwanie. Duża i wymagająca inwestycja, w czasach gdy rosną wymagania klientów do jakości usług i cen. Warto też dodać, że czeka nas też inwestycja kolejnych kilkudziesięciu milionów złotych w następne etapy modernizacji sieci w mieście.

Wartość tego etapu umowy między EPEC a KAPE wynosi 277 tys. zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie ponad 190 tys. zł.

Obecny na spotkaniu wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak zdradził, że szacowany koszt budowy nowej miejskiej elektrociepłowni (o mocy do 40 megawatów) to około 70 milionów złotych.

- Idziemy w tym kierunku, by zapewnić mieszkańcom nie tylko bezpieczeństwo związane z ciepłem, ale także z produkcją energii elektrycznej. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy jako miasto samowystarczalni w zakresie produkcji energii elektrycznej – stwierdził wiceprezydent Nowak. - Chcę też odpowiedzieć mieszkańcom i dziennikarzom, którzy często pytają, czy ciepło będzie tańsze. Dzisiaj nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, ile będzie kosztować ciepło za 5 lat, sytuacja na świecie i w kraju jest zmienna. Na pewno mogę powiedzieć, że po zakończeniu inwestycji produkcja ciepła będzie tańsza od tej, prowadzonej na obecnych urządzeniach. To możemy udowodnić.

Tyle ma kosztować miejska elektrociepłownia
Umowę między EPEC a KABE podpisano dzisiaj w Warszawie (fot. NFOŚiGW)

- Odchodzimy w kraju od systemu, który produkuje tylko ciepło z węgla. Chcemy, by wsparcie i możliwości transformacji sektora dotarły do każdego zakątka Polski, do każdego przedsiębiorstwa energetycznego. Według naszych danych do 2030 roku potrzeby tego sektora związane z transformacją i dostosowaniem do wymogów ochrony środowiska opiewają na 100 miliardów złotych. Umiejętność zagospodarowania dostępnych środków i wykorzystanie ich jest szczególnie ważne – stwierdził Piotr Sprzączak, dyrektor w Departamencie Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Z zapowiedzi prezesa EPEC wynika, że studium wykonalności dla nowej inwestycji EPEC powinno być gotowe w połowie roku, a dokumentacja projektowa do końca roku. W 2022 roku miejska spółka chce złożyć wnioski o dofinansowanie inwestycji. Farma fotowoltaiczna na Terkawce ma być gotowa do 2023 roku, a nowa elektrociepłownia do 2025 roku. - Prowadzimy rozmowy z miastem na temat przekazania terenu pod farmę. Mamy też zapewnienia PGNiG, że będzie możliwość skorzystania z paliwa gazowego na nasze potrzeby, jaki i zapewnienia z Energi, że będziemy mogli wyprowadzić wyprodukowaną energię elektryczną do sieci. Procedujemy obecnie ustalenia z obiema spółkami – dodał Andrzej Kuliński.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
bajki!!!!!
widz (2021.02.17)

info

25  
  7
Znowu kredyt, na oczyszczalnię kredyt, kto to będzie spłacać, wiadomo- obecnie rządzący będą już na emeryturach "zasłużonych ".
(2021.02.17)

info

30  
  10
I zaraz to odczujemy w rachunkach. ..
Nie ma jak monopol (2021.02.17)

info

28  
  10
Elektrociepłownia powinna znajdować się dużo dalej za miastem! Walimy klocki, we własne gniazdo!
Dalej od smogu! (2021.02.17)

info

29  
  9
A ja mam prośbę, proszę przestać juz. .. .. olić
(2021.02.17)

info

27  
  4
aby do emerytury, aby do emerytury, sprzedac co się da, narozgrzebywać ile się da i aby do emerytury
Nikodem Dyzna z Elblaga (2021.02.17)

info

26  
  8
Rozdziobią nas kruki, wrony i Sępy ale piękny sen za chwilę minie i przerodzi się w koszmar. .. ..
(2021.02.17)

info

13  
  5
Na Terkawce to miał być nowy stadion dla Olimpii, sam kiedyś slyszalem
ZdzichuMarynarz (2021.02.17)

info

11  
  12
Farma fotowoltaniczna na terkawce - XDDDD. A jak śnieg przysypie to będzie jak ostatnio w Niemczech - energii będzie brakowało. Nie no mistrzostwo, nowa elektrociepłownia około 60-70 mln zł. 10 mln w tą czy w tą, co za różnica. A umowy z KAPE nie pokażemy dlaczego? Może jeszcze bo RODO? No śmiech zmieszany z płaczem i żalem, jedno wielkie iks de XD.
zdewan1 (2021.02.17)
A latem będzie stać. Pierwszeństwo ma ciepło z biomasy. a czy gaz będzie dostępny?? Ciekawe
ciepłownik (2021.02.17)

info

8  
  2