Siódemka jaką poznacie

24
19.09.2016
Mija rok od rozpoczęcia budowy trasy S7 z Elbląga do Gdańska. Na jakim etapie są prace? Przekonaliśmy się o tym na własne oczy, odwiedzając plac budowy w kilku miejscach. Wykonawcy zapewniają, że budowa idzie zgodnie z planem i termin oddania drogi do użytku – październik 2018 roku – nie jest zagrożony. Co ciekawe, pojawił się pomysł na zbudowanie trzeciego pasa siódemki... Zobacz film z budowy mostów na Wiśle i fotoreportaż.
To jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Polsce. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby. Tylko na około 20-kilometrowy odcinek między Nowym Dworem Gdańskim a obwodnicą Gdańska potrzeba m.in. 5,5 miliona ton piasku i 500 tysięcy metrów sześciennych mieszanki betonowej. W ziemię wykonawca tego odcinka – firma Metrostav – wbije a aż 200 tysięcy pali przemieszczeniowych, by wzmocnić grunt pod ekspresową drogę.
   - To największy zakres palowy wykonywany w tej chwili w Polsce. Palowanie to połowa kosztów inwestycji  – mówi Mariusz Janczewski, kierownik budowy w firmie Metrostav. - Postęp prac jest zgodny z założeniami, w niektórych miejscach jest szybszy niż planowaliśmy. Na przykład we wzmocnieniach gruntu osiągnęliśmy 30 procent zaawansowania. Na naszym odcinku jest 19 obiektów mostowych. Największy w Kiezmarku, który będzie miał 12 przęseł i 940 metrów długości. W tej chwili trwają prace związane z fundamentowaniem obiektu, pracujemy też na Wiśle, gdzie wbijane są pale pod dwie podpory.
   - W sumie nic nas nie zaskoczyło podczas prac. Miało być ciężko i jest ciężko – przyznaje Kamil Czyżewski, dyrektor kontraktu w firmie Budimex, która realizuje odcinek trasy S7 od Nowego Dworu Gdańskiego do Elbląga. - Na całej trasie każdy metr kwadratowy grunt musi być wzmocniony, taka jest specyfika Żuław. Potrzebujemy do tego 6 milionów metrów bieżących drenów prefabrykowanych, musimy przewieźć podczas budowy 11 milionów ton różnego rodzaju materiałów. Nasz odcinek tylko w 25 procentach przebiega po śladzie starej siódemki, dlatego kierowcy nie mają szansy z okien samochodów zobaczyć wszystkiego, co robimy. A sporo się dzieje, mamy obecnie 32 procent zaawansowania prac, o 5-10 procent więcej niż to określiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.  
Siódemka jaką poznacie
(fot. Michał Skroboszewski)

   Już na wiosnę przyszłego roku ma być gotowa konstrukcja mostu przez Nogat koło Jazowej. - W tym miejscu trwają obecnie prace w gruncie rzeki i betonowanie podpór. Most będzie miał niespełna 600 metrów i 13 przęseł. Konstrukcja powoli jest wsuwana na poszczególne podpory, w tydzień przesuwamy się o 30 metrów w stronę rzeki – mówi Kamila Strachel z firmy Budimex. -
   - Na naszym odcinku wykonujemy jezdnię dwujezdniową, ale w projekcie jest zaplanowane miejsce także na trzeci pas w każdym kierunku. Dlatego wystąpiliśmy do inwestora z propozycją, że na odcinku z Elbląga do Nowego Dwory Gdańskiego możemy wykonać również trzecią jezdnię, czekamy na odpowiedź – dodaje Kamil Czyżewski.
   Pierwsi kierowcy mają pojechać ekspresową trasą S7 w październiku 2018 roku.
   - Odcinek Elbląg – Nowy Dwór Gdański nie będzie oddawany do użytku fragmentami tylko raczej w całości. Wynika to ze specyfiki tej części inwestycji, bo realizujemy ją w większości po nowym śladzie – wyjaśnia Jakub Długoszek, dyrektor rejonu Budimex.
   W październiku tego roku kierowców czeka za to nowy objazd, bo drogowcy wyłączą z ruchu kolejny odcinek starej „siódemki” w rejonie Nowego Dworu Gdańskiego.
   
RG

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jest ciężko na równym jak stół terenie? W Szwajcari czy Hiszpaniii przez góry się przewiercają wychodzi taniej za km autostrady niż w Polsce
(2016.09.19)
.. .powiedział fachowiec, którego jedynym codziennym wysiłkiem jest hejt plus wyskok po browar do sklepu
9drogowiec+ (2016.09.19)
To co się dzieje miało być robione jakieś 20 lat temu, ale lepiej późno niż później
(2016.09.19)

info

47  
  4
Pale pzenieszczeniowe nie są wbijane a wiercone.
(2016.09.19)
" W sumie nic nas nie zaskoczyło podczas prac. Miało być ciężko i jest ciężko " po takiej wypowiedzi, wiem, że będzie na czas zrobione.
pampi-ZAWADA (2016.09.19)

info

37  
  2
fajne zdjęcie. Mam nadzieję że portEl odgrzebie je za 20 lat, jak będziemy śmigać już samolotami;-)
(2016.09.19)

info

12  
  1
Ja bym raczej porównywał do Holandii a nie do Szwajcarii
HvK (2016.09.19)
Bynajmniej będzie można spokojnie jechac a nie patrzyc czy jeden z drugim de... wyprzedza na ciągłej ciąg samochodów;)
KosmatySzerszeń (2016.09.19)

info

16  
  4
Taniej, bo nie muszą palować i mają żwir pod ręką.
(2016.09.19)
No no. Zdjęcia ładne. Robią wrażenie.
Uuujjh (2016.09.19)

info

9  
  1