Mało propozycji radnych do budżetu

26
07.12.2021
Mało propozycji radnych do budżetu
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)
Budowa dwóch przejść dla pieszych oraz boiska przy Szkole Podstawowej nr 23, podwyżki dla pracowników instytucji miejskich oraz odbudowa Mostku Elewów - takie propozycje do przyszłorocznego budżetu miasta złożyli miejscy radni. Dziś (7 grudnia) odbyła się debata budżetowa.

Pod koniec grudnia, na ostatniej sesji Rady Miejskiej w tym roku, radni zagłosują nad projektem budżetu Elbląga na rok 2022. Jednym z elementów przygotowania budżetu jest debata budżetowa z udziałem radnych i mieszkańców, podczas której można zgłaszać swoje propozycje do budżetu. I taka debata w trybie online odbyła się dziś - 7 grudnia.

Na początku prezydent miasta Witold Wróblewski oraz skarbnik Rozalia Grynis przedstawili założenia przyszłorocznego budżetu. O tym szerzej pisaliśmy tutaj i tutaj. Pewną ciekawostką jest fakt, że projekt budżetu może się jeszcze zmienić przed głosowaniem na sesji. - Znając życie i prawo budżetowe wiemy, że te dane, które były aktualne na 15 listopada [kiedy radni otrzymali projekt budżetu - przyp. SM] już dziś, chociażby z tytułu zmian dokonanych przez ministerstwo, nie wszystkie są do końca aktualne. Myślę, że jeszcze przed sesją budżetową, jak co roku napłynie pewna ilość danych, które będziemy musieli uwzględnić przy uchwalaniu budżetu - zwrócił uwagę Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Potem przyszedł czas na zgłaszanie swoich propozycji zmian przez radnych.

- Prosiłabym o wykonanie przejścia dla pieszych wraz z remontem chodnika na ulicy Mazurskiej za skrzyżowaniem od ul. Kwiatkowskiego w kierunku zakładów pracy usytuowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Szacunkowy koszt to ok. 150 tys. zł. Drugi wniosek dotyczy skrzyżowania ul. Wiejskiej z ul. Podgórną. Zadanie to polegałoby na wykonaniu wyniesionej powierzchni skrzyżowania wraz z przejściami dla pieszych. Szacunkowy koszt to również ok. 150 tys. zł. Proponuję zmniejszenie działu „Różne rozliczenia. Rezerwa ogólna“ o kwotę 300 tys. zł i przeznaczenie tej kwoty na dział „Transport i łączność“ - mówiła radna Halina Sałata (PiS).

- Chciałam prosić pana prezydenta, aby pochylił się nad płacami pracowników. Już teraz ich płaca oscyluje w granicach płacy najniższej, a tak chyba nie powinno być, aby pracownicy otrzymywali podwyżki związane ze wzrostem płacy minimalnej. Chodzi mi o płace w urzędzie, żłobków, przedszkoli, jednostek miejskich. I druga sprawa: proszę o ujęcie w budżecie miasta wykonanie boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 - to z kolei propozycja radnej Jolanty Lisewskiej (PiS).

Źródła finansowania swojej propozycji radna nie przedstawiła.

- W imieniu radnych klubu KWW Witolda Wróblewskiego składam wniosek o zaplanowanie odbudowy Mostku Elewów w Bażantarni. Kwota 500 tys. zł to byłby pierwszy grant: może wystarczy, może trzeba będzie pozyskać środki. Odbudowa mostku byłaby taką kropką nad i, jeżeli chodzi o Bażantarnię - mówił radny Krzysztof Konert (komitet „prezydencki).

Skąd wziąć pieniądze na ten cel - radny nie powiedział. W debacie wziął udział też mieszkaniec miasta, który przedstawił wątpliwości co do celowości wydatków na basen odkryty. - Proponuję wydać [pieniądze - przyp. SM] raczej na inwestycje niezbędne lub przynoszące dochody - mówił Jacek Zbrzeźny, mieszkaniec Elbląga, który wziął udział w debacie budżetowej.

- Pochylimy się nad propozycjami. Na te tematy będziemy dyskutować m. in. na komisjach Rady Miejskiej - zapowiedział Witold Wróblewski.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
JĆ wróbla
(2021.12.07)

info

16  
  4
Pomniki qr !!!! Więcej pomników nasrac w tym mieście !!! Bo przecież kasiute trzeba rozdysponować pomiędzy znajomków co mają firmy i na pomnikach wałki robić. Za chodniki się zabrać i ścieżki rowerowe bando decydentów. Brak słów na to co się dzieje z infrastrukturą chodników i ciągów pieszo rowerowych !!!
(2021.12.07)

info

13  
  3
Przecież podwyżki sobie robić to priorytet urzędasów w UM. Dramat !!!!
(2021.12.07)

info

11  
  4
bo bezradnych radnych interesuje tylko comiesięczna dietka. Jakby tu wydoić własne miasto. TYle.
siesta777 (2021.12.07)

info

22  
  2
ponownie pytamy traksa - czy znalazłeś już sponosra strategicznego dla staru elbląg?
aleksyabdiejev (2021.12.07)

info

8  
  2
Brak diety umieją ale dać pomysł to tapaki nic nie potrafią ale brać tak. Nie ma pomysłu nie ma diety, to proste nie ma wykonanego zadania nie płacic diet
Irek12@ (2021.12.07)

info

9  
  2
Wnoszę o postawienie Misia przed Urzędem Miejskim.
NadszyszkownikKilkujadek (2021.12.07)
A pan radny Tołwiński cicho sza, czy nie chce zdradzać swoich planów budżetowych aż do wyborów na prezydenta?
kjm (2021.12.07)

info

14  
  2
@NadszyszkownikKilkujadek - ale koniecznie takiego na miarę naszych czasów, nie zważając na możliwości i po dwa pomniki nad jarem i zawadzie i niech mają chociaż jeden na nowych osiedlach przy bielanach - popieram
(2021.12.07)
Wzieli sobie grubą kasę bezczelnie to i juz ta marna robota się skonczyla, chyba hedyna taka słaba rada, no cóż kazdy ma swoją przyzwoitość i honor
(2021.12.07)

info

8  
  3