Latem przebudują skrzyżowanie przy targowisku

35
20.05.2025
Latem przebudują skrzyżowanie przy targowisku
fot. arch. UM w Elblągu
Ponad 3,8 mln zł będzie kosztowała przebudowa skrzyżowania Al. Piłsudskiego i ul. Płk. Dąbka. - Chcemy, aby większość prac odbyła się w okresie wakacyjnym, tak aby utrudnienia w ruchu i tymczasowe wyłączenie komunikacji tramwajowej było jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców - informuje elbląski ratusz.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę skrzyżowania złożyła gdyńska Firma Budowlano-Drogowa MTM SA. Wyceniła ją na ponad 3,8 mln zł brutto.

- Chcemy, aby większość prac odbyła się w okresie wakacyjnym, tak aby utrudnienia w ruchu i tymczasowe wyłączenie komunikacji tramwajowej było jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Na czas realizacji inwestycji wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu, a także komunikacja zastępcza. O wszelkich zmianach będziemy informować mieszkańców z wyprzedzeniem po ustaleniu harmonogramu prac z wykonawcą i organizatorem komunikacji miejskiej - zapewniają urzędnicy elbląskiego ratusza.

Ratusz podkreśla, że przebudowa skrzyżowania jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo kierowców, a także dla prawidłowego funkcjonowania komunikacji tramwajowej.

- Przebudowa umożliwi zmianę w organizacji ruchu, która znacząco poprawi komfort kierowców – jadąc ulicą Płk. Dąbka będą mogli jechać na wprost z dwóch pasów. Inwestycja jest jednym z elementów dużego projektu, którego celem jest przebudowa istniejących odcinków trakcji tramwajowej oraz zakup 10 niskowejściowych, nowoczesnych wagonów taboru tramwajowego - czytamy w informacji przesłanej nam przez ratusz.

Prace obejmą między innymi:

  • przebudowę torowiska tramwajowego wraz z konstrukcją i nawierzchnią drogową w obszarze skrzyżowania, w ścisłym nawiązaniu do istniejących torów oraz układu drogowego,
  • przebudowę elementów odwodnienia układu drogowo-torowego,
  • regulację sieci trakcyjnej i zabezpieczenie kabli trakcyjnych,
  • przebudowę peronów przystanków wraz z korektą usytuowania krawędzi peronowej, wyposażeniem ich w osłony przeciwbryzgowe, wiaty przystankowe z oświetleniem, zegarami i panelami fotowoltaicznymi,
  • przebudowę sygnalizacji świetlnej z optymalizacją systemu detekcji wraz z kanalizacją teletechniczną,
  • odtworzenie nawierzchni drogowej wraz z chodnikami i drogą dla rowerów,
  • wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych i drogi dla rowerów,
  • niezbędną przebudowę infrastruktury technicznej w zakresie wynikającym z kolizją z infrastrukturą torowo-drogową,
  • wykonanie oznakowania poziomego i pionowego zgodnie z docelowym projektem organizacji ruchu drogowego,
  • urządzenie zieleni drogowej.
oprac. daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pełno pacjentów omija ten uskok przejeżdżając przez skrzyżowanie. Ostatnio gdy pojechałem prosto, omało z boku we mnie nie wjechał osobnik omijający. Co wtedy? Kogo jest wina przy tej kolizji
(2025.05.20)
Problem był w tym miejscu od samego początku. Dlaczego dopiero teraz miasto coś robi, kiedy dawno minął okres gwarancji. Kiedy naprawicie chodniki w całym mieście można nogi połamać
(2025.05.20)

info

35  
  9
Rondo, rondo, rondo takie jak przy moście unii ze światłami jak nadjeżdża tramwaj. Amen.
(2025.05.20)
Żadne rondo. Dla ulicy Piłsudskiego tunel pod ulicą Dąbka i tyle.
(2025.05.20)

info

21  
  11
Ile lat temu był robiony ostatni ''remont'' tego przejazdu.. ?... kto to robił i kto mu za tą robotę zapłacił ? Tak to zrobili że nic nie zrobili / pieniądze POszły a przejazd PO remoncie jeszcze gorszy jak przed remontem....
(2025.05.20)
I to jest dobra informacja dla elblążan. Obecny rząd nie finansuje remontów kościołów i są środki na infrastrukturę
Tak było (2025.05.20)
Za kilka lat powtórka i kolejne pare baniek na kolejna przebudowę, publiczny pieniądz nie znosi próżni
(2025.05.20)

info

12  
  12
Jego bo zmienił "pas ruchu" a ty pozostałeś na swoim
(2025.05.20)
A kto odebrał remont torów przy Ogrodach i skrzyżowaniu Bema z Mickiewicza? Przecież to jest bardziej pozapadane niż było przed.
poiuy (2025.05.20)

info

25  
  3
mtm - mamy trzy maszyny
(2025.05.20)

info

6  
  6