Jak zaznacza EPEC w swoim piśmie do odbiorców, „dalszy wysoki wzrost cen węgla oraz pozostałych kosztów, m.in. energii elektrycznej (wzrost o 70 procent w stosunku do obowiązującej taryfy) wpływa przede wszystkim na wzrost kosztów wytwarzania ciepła w Ciepłowni Dojazdowa, ale też na ogólne koszty działania EPEC”.
Miejska spółka proponuje URE nową taryfę wyższą od obecnej o 10,77 proc. - Prawdopodobny wzrost cen nastąpi we wrześniu 2022 roku – jest to zależne od decyzji prezesa URE – dodaje spólka w piśmie podpisanym przez Grażynę Bogus, dyrektora ds. finansowych EPEC.
Spółka tłumaczy, że sytuacja na rynku energetycznym jest obecnie bardzo trudna i że decyzja o konieczności podwyżek jest spowodowana czynnikami niezależnymi od spółki. - Przykładowo całkowity koszt węgla wzrósł dwukrotnie (tj. o 188 proc.) w stosunku do zaplanowanego i zatwierdzonego w XX Taryfie (obowiązującej do końca kwietnia tego roku).
- Robimy wszystko, by wzrost kosztów był jak najmniej odczuwalny dla odbiorców, ale musimy się liczyć z kolejnymi zmianami cen. Dotyczy to także naszego głównego dostawcy ciepła – Energi Kogeneracja. Tu także możemy się spodziewać wzrostu opłat – dodaje przedstawicielka EPEC.
Zapytaliśmy Energę Kogeneracja, o jakie zmiany cen do URE będzie wnioskować ta spółka. Czekamy na odpowiedź.