Elektrownia instaluje filtry

4
18.12.2007
Jak informuje dyrekcja elektrowni elbląskiej, w przyszłym roku zostanie wreszcie zlikwidowana zmora pyłu, którym kominy elektrowni szczodrze obdarzają okolice, informował Głos Elbląga z 18 grudnia 1957 r.
Oto bowiem pod koniec grudnia br. zakończony zostanie montaż i uruchomiony będzie pierwszy elektrofiltr w naszej elektrowni. Montaż drugiego filtra jest w pełnym toku. W ciągu zaś roku 1958 elektrofiltry zainstalowane zostaną na wszystkich kotłach. Tumany pyłu, będące utrapieniem mieszkańców okolicy elektrowni zostaną wówczas tylko przykrym wspomnieniem.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Bzdura. Pamiętam jak jeszcze w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych elektrownia zasypywała pyłem całe miasto. Szczególnie nocami czuli się bezkarni. Efekty najlepiej było widać na śniegu.
peter (2007.12.19)

info

0  
  0
Elektrofiltry były tylko nie podłączyli do "sztrumu"; -)
mocnebez filtra (2007.12.19)

info

0  
  0
W tamtych czasach było to duże osiągnięcie. Elektrofiltry wyłapywały połowę popiołu. Czyli skuteczność rzędu 50%. Reszta leciała w powietrze. Elektrofiltry te były kilkakrotnie modernizowane i w końcu zastąpione nowymi. Najpierw jeden kocioł pod koniec lat 80-tych, póżniej jeden do dwóch następnych kotłów w latach 90-tych. Teraz dymu nie widać, bo mają skuteczność rzędu 99%.
optymista (2007.12.19)

info

0  
  0
eh. .. Peter, w latach 70 byłeś młokosem i majtki trzymałeś w zębach bo oczy zasypywał ci lotny popiół. Jak podaje komunistyczna prasa, że zamontowano elektrofiltry to zamontowano i basta. Faktycznie sztrumu nie podano ponieważ elektrociepłownia miała z jej produkcją problemy, gdyż naładowane cząsteczki elektronów uciekały kominem by wylądować Peterowi w oczach. .. hehehe. W komunikatach podawano 10 stopień zasilana, co kojarzyło się z brakiem sztrumu, czyli brakiem elektronów w sieci. Widzisz Peter komuna nie kłamała. Spytaj sie starszych od ciebie osób z czym kojarzy się 10 stopień zasilania. .. .hehehe. Pozdro.
karjak (2008.01.03)

info

0  
  0