Elbląska rezolucja

5
25.10.2006
Ludność Elbląga manifestuje jedność z partią i gotowość realizowania historycznych uchwał VIII Plenum, informował Dziennik Bałtycki z 25 października 1956 r.
23 bm. o godz. 16.30 na Placu Czerwonym w Elblągu stanęło murem 40 tysięcy ludzi. W tym literackim na pozór określeniu nie ma żadnej przesady. Jednolitość wewnętrznej postawy, twarda wola kształtowania nowej rzeczywistości w oparciu o uchwały VIII Plenum odnośnie pełnej i wszechstronnej demokratyzacji życia gospodarczego i politycznego - kraju stopiły bowiem istotnie w mocną, nierozerwalną całość nastroje i uczucia wszystkich uczestników wielkiego wiecu ludności miasta. Nad głowami tłumów - biało-czerwone transparenty: "Żądamy w wojsku polskim dowództwa polskiego", "Właściwi ludzie na właściwych stanowiskach". Narastała gorąca i żarliwa dyskusja. Zabierający w niej głos nie posiadali oratorskiego szlifu. Nie dobierali i nie selekcjonowali słów ani myśli. Nic dziwnego, 12 lat milczeli. Skoro jednak zaczęli już raz mówić, wyrzucali z serca to wszystko, co ich bolało i dławiło. Domagali się natychmiastowych zmian w stosunkach międzynarodowych i wewnętrznych w imię suwerenności i wolności. Ze szczerym spontanicznym entuzjazmem manifestowali na cześć Wojska Polskiego, nowego Biura Politycznego KC i tow. Wiesława. Ze łzami w oczach śpiewali "Jeszcze Polska nie zginęła" i "Rotę". Manifestacja spełniła swe zadanie w całej pełni - także i w sprawie jasnego sprecyzowania sytuacji na odcinku problemów wewnętrzno-Miejskich. Ludność zażądała więc usunięcia z zajmowanych stanowisk osób skompromitowanych i nie odpowiednich jak "rodzina Koniuszańców" czy przewodniczący Prez. MRN Wiśniewski, który też na ręce zebranych złożył swoją rezygnację. Żądano również m.in. zaniechania produkcji przestarzałych turbin TC-25 i oparcia działalności "Zamechu" na eksploatacji licencji szwajcarskich i czechosłowackich. Domagano się wprowadzenia nauki religii do szkół podstawowych. W uchwalonej rezolucji zawarto następujące żądania: - Traktowania m. Elbląga przez władze wojewódzkie w Gdańsku jako równorzędnego partnera bez dotychczasowych praktyk znieczulicy na nasze potrzeby. - Realizacji uchwały nr 535 z sierpnia 1954 r. w sprawie zaspokojenia najbardziej palących potrzeb kulturalnych i komunalnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej miasta. - Przedyskutowania w zakładach pracy możliwości stworzenia samorządów robotniczych. - Przyspieszenia w elbląskiej organizacji partyjnej wyborów do władz partyjnych i zdjęcia ze stanowisk skompromitowanych towarzyszy. - Ukarania winnych koncentracji wojsk wokół Warszawy, celem dokonania puczu wojskowego. - Pełnego opublikowania materiałów z przebiegu obrad VII i VIII Plenum KC. - Rewizji wszystkich dotychczas zawartych umów handlowych. - Przyspieszenia repatriacji Polaków z terenu Związku Radzieckiego. - Wprowadzenia zasady jawności życia politycznego i gospodarczego we wszystkich ogniwach. - Ukarania winnych prowokacyjnej sprawy elbląskiej. - Wyciągnięcia wniosków w stosunku do tow. Radkiewicza i Bermana, odpowiedzialnych za aparat bezpieczeństwa w okresie stalinizmu. - Zaprzestania zagłuszania audycji radia zagranicznego. - Zmiany nazwy ulicy Stalina w Elblągu na ul. Wolności, a ul. Rokossowskiego na 21 października. - Przeprowadzenia reorganizacji Prezydium MRN w Elblągu i usunięcia z jego władz skompromitowanych ojców miasta, jak tow. Jana Wiśniewskiego, odpowiedzialnego za całą gospodarkę miejską. - Postawienia na stanowiskach kierowników wydziałów Prezydium MRN ludzi posiadających ku temu odpowiednie kwalifikacje zawodowe i polityczne. - Powołania do życia Komunistycznego Związku Młodzieży - bojowej organizacji patriotycznej i postępowej młodzieży polskiej. - Rozpisania ogólnonarodowej pożyczki, która pozwoli na częściowe usunięcie trudności gospodarczych kraju. Chcemy zapewnić, że nasze dzisiejsze stanowisko nie jest podyktowane entuzjazmem chwili - głosi rezolucja - że w fabrykach, instytucjach i zakładach m. Elbląga, że w PGR-ach, spółdzielniach produkcyjnych i gospodarstwach indywidualnych powiatu elbląskiego - dzień po dniu aż do pełnego zwycięstwa będziemy realizować trudne i odpowiedzialne zadania, które przed narodem polskim postawiła nasza partia.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

I komu to przeszkadzalo? - ze lzami w oczach westchnal tow.Henryk :D
(2006.10.25)

info

0  
  0
hahahahaha, niezłe...:))))
Mordimmer (2006.10.25)

info

0  
  0
"Ukarania winnych prowokacyjnej sprawy elbląskiej." Ktos wie cos wiecej na ten temat? Np o co chodzilo?
EB Power (2006.10.26)

info

0  
  0
Pamiętam. Chodziłem wtedy do siódemki - portrety Rokosowskiego i Bieruta były obryzgane atramentem.
berenika (2006.10.30)

info

0  
  0
Pewnie o rok 1949 i sprawę prześladowań/torturowania/ elbląskich inżynierow i robotników za rzekomy sabotaż na hali 20 w Zamechu
(2006.11.14)

info

0  
  0