Dawno temu w Elblągu... robotnicy wysłali paczki kolegom walczącym na froncie

11
01.12.2012
Dawno temu w Elblągu... robotnicy wysłali paczki kolegom walczącym na froncie
Szpital Miejski
Z okazji tygodnia paczek bożonarodzeniowych robotnicy z odlewni stali i żelaza z firmy F. Schichaua zorganizowali zbiórkę pieniędzy, żeby kupić za nie paczki bożonarodzeniowe dla swoich walczących na froncie kolegów. Zebrano 709 marek. Zorganizowano 150 paczek, w których zapakowano: materiał do owijania stóp, chusteczki, cygara, papierosy, czekoladę, kiełbasę, rum i inne drobiazgi, po czym wysłano pocztą na front (ENN, wtorek, 01.12.1914 r.).
W hołdzie Hindenburgowi
   Z okazji mianowania Hindenburga [ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy (Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy). Syn oficera pruskiego. Stopień feldmarszałka otrzymał 1 listopada 1914. Wtedy też objął naczelne dowództwo frontu wschodniego – Wikipedia] na feldmarszałka z inicjatywy klubu sportowego w hołdzie wielkiemu dowódcy zorganizowano w Hanowerze, gdzie jak wiadomo mieszkał sławny wojskowy, zanim udał się na front wschodni, pochód, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób. Pochód, któremu towarzyszyła muzyka i śpiew, zmierzał do willi znanego wojskowego. W tym miejscu szef redakcji złożył małżonce feldmarszałka serdeczne gratulacje. Przemowa, która została przyjęta bardzo entuzjastycznie, zakończyła się toastem za pomyślność feldmarszałka i jego żony, która w krótkich słowach podziękowała za uczczenie odznaczenia męża. Ta imponująca manifestacja zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Deutschland, Deutschland ueber alles” („Niemcy, Niemcy ponad wszystko”). Do feldmarszałka von Hindenburga wysłano następującą wiadomość: „Pełna wdzięczności ludność hanowerska złożyła dziś wiwatując tłumnie na ręce Pańskiej szanownej małżonki serdeczne gratulacje oraz wyraziła ogromny podziw dla Pańskiej osoby i osiągnięć. Obywatele i obywatelki Hanoweru pragną złożyć serdeczne gratulacje Ich feldmarszałkowi i łączą się w niezłomnym zaufaniu w sprawie dalszego wspaniałego przewodzenia przez Jego Ekscelencję naszej dzielnej armii wschodniej (ENN, wtorek, 01.12.1914 r.).
   
   Ordery wojenne należy oddać krewnym zmarłych

   Cesarz w rozporządzeniu z 12 listopada ustanowił, że wszystkie zdobyte w walce z wrogiem ordery oraz odznaki honorowe mają zostać oddane na pamiątkę rodzinie zmarłego, nawet w przypadku gdy odznaczenia te zostały przyznane, ale nie zostały doręczone poległemu w walce żołnierzowi (ENN, wtorek, 01.12.1914 r.).
   
   Wozy drabiniaste z choinkami

   Wczoraj przez nasze miasto przejechały dwa wozy drabiniaste z choinkami. Wozy obrały następnie kierunek z Leege Bruecke na Żuławy. Handlarzami są ludzie z Tolkmicka (niem. Tolkemit), a drzewka nabywają właśnie od właścicieli z tamtych terenów. Handlarze sprowadzają drzewka głównie z terenów Wysoczyzny, gdzie jak wiadomo jest dużo lasów jodłowych (ENN, czwartek, 03.12.1914 r.).
   
   Wieczorek w lazarecie mieszczącym się w kasynie

   Wczoraj po południu parafialna szkoła podstawowa Marienschule zorganizowała dla naszych rannych żołnierzy wieczorek. Program był dopasowany do panującej obecnie w naszej ojczyźnie atmosfery. W programie były pieśni chóralne, zadeklamowano wiersze o patriotycznym charakterze. Wystawiono także sztukę pt. „Niemieckie kobiety i dziewczęta w czasie walki wyzwoleńczej” („Deutsche Frauen Und Maedchen zur Zeit der Befreiungskriege”) (ENN, czwartek, 03.12.1914 r.).
   
   Rodzinny wieczór poświęcony wojnie
   W niedzielę, 6 grudnia o godz. 19 w kościele Trzech Króli odbędzie się po raz drugi rodzinny wieczór poświęcony wojnie. Podczas spotkania wykład pt. „Wojna i nasi bohaterowie” wygłosi pastor Krause. Wikary Lawin będzie mówił na temat „Wojny i naszych dzieci”. Wieczór uświetnią pieśni śpiewane przez dziecięcy chór szkoły niedzielnej. Wstęp wolny (ENN, piątek, 04.12.1914 r.).
   
   Mokre nogi naszych żołnierzy

   Pewna elblążanka otrzymała niedawno list z frontu od swojego zięcia, podoficera rezerwy służącego w artylerii piechoty. W liście tym można m. in. przeczytać: „Dziś w nocy z 24 na 25 listopada spadł pierwszy śnieg. Niewiele, ale na dworze jest biało. Zarówno otwarty teren jak i las pokryła warstwa śniegu. Minął już okres mrozu i suszy, a my mamy teraz bez końca przemoczone nogi. Oczywiście próbujemy wszelkimi dostępnymi środkami z tym walczyć: stosujemy siano, słomę, zelówki zrobione ze starych znalezionych w tutejszych domach kapeluszy filcowych, resztek ręczników czy całych garniturów itp. Gdy przebywa się jednak na dworze długie godziny w zimowe noce, zdaje się to na nic. Trzeba wtedy maszerować lub nawet biegać, żeby stopy nie zmarzły. […]. We wsi kończy się drewno, brakuje węgla, a w okolicy jest dużo lasów dębowych (ENN, piątek, 04.12.1914 r.).
   
   Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z grudnia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
   
tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Dzisiaj dla mojej rodziny możecie zrobić zrzutkę. Dzieci się ucieszą i żona coś lepszego dostanie a ja dalej będę szukał pracy.
bezrobotny (2012.12.01)

info

0  
  0
Czyli nasze ( czytelnikow) ostatnie prosby nie zostaly spelnione nie zostana opublikowane artykuly z lat 1939-1945 bedziemy ponad 20 lat na nie. .. .. skoro jestesmy na roku 1914.. ..
bem (2012.12.01)

info

0  
  0
Cały jeden czytelnik to nie powód. Jak się spieszy to biblioteka jest.
(2012.12.01)

info

0  
  0
A kto teraz wysyła paczki żołnierzom na froncie ??
(2012.12.01)

info

0  
  0
Szanowny autorze tłumaczenia (notatki) czy nie popełniłeś błędu pisząc Cesarz w rozporządzeniu z 12 listopada ustanowił, że wszystkie zdobyte przez wroga ordery oraz odznaki honorowe mają zostać oddane na pamiątkę rodzinie zmarłego" bo z tego wynika że te ordery to musi zwrócić przeciwnik, a kto do tego go zmusi? Prawidłowy zapis moim zdaniem (nie znam pierwotnego artykułu) powinien brzmieć Cesarz w rozporządzeniu z 12 listopada ustanowił, że wszystkie zdobyte w walce z wrogiem ordery oraz odznaki honorowe mają zostać oddane na pamiątkę rodzinie zmarłego.
karwysz (2012.12.01)

info

0  
  0
Dzięki za uwagę. Poprawione.
(2012.12.01)

info

0  
  0
Nic nie stoi na przeszkodzie, by publikować artykuły z lat I WŚ jak i z okresu międzywojennego oraz z lat 1939-1945.Te ostatnie są nam bliższe czasowo. I pewnie wielu interesuje jaka atmosfera była w Elblągu w czasie ostatnie wojny. Może są jakieś wspomnienia lub opowiadania osób które były zesłane do Elbląga na przymusowe roboty. Sądzę, że takie osoby jeszcze żyją. Może by ogłosić konkurs na wspomnienia z tego okresu. Choć może jest już za późno. Kto wie. Opowiadał mi Tata, że będąc na kursie w Elblągu w pierwszych latach 50 ubiegłego wieku, był z nim jeden kursant który w czasie wojny był w Elblągu na robotach przymusowych. Pewnie było ich więcej.
(2012.12.02)

info

0  
  0
[1] - Materiał do owijania stóp… Chodzi tu oczywiście o onuce, które zastępowały skarpety. [2] - Wozy drabiniaste z choinkami, które obrały kierunek z Leege Bruecke na Żuławy. Leege Brücke to Most Niski – Wreszcie otwarty dla ruchu pieszego. [3] - Parafialna szkoła podstawowa Marienschule – chodzi tutaj o szkołę przy dawnej Wall-Straße (dzisiaj Szańcowa). Była to druga szkoła katolicka (oprócz szkoły katolickiej przy d. Reifferbahn – dzisiaj Wyższe Seminarium Duchowne przy ul. Blacharskiej) w ówczesnym Elblągu. Na początku była przepełnianą szkołą parafialną św. Mikołaja i chodziły do niej dziewczęta z Wyspy Spichrzów i Przedmieścia Królewieckiego. Szkoła została poświęcona 12.10.1891 r. i miała 8 sal lekcyjnych. Jej nazwa „ Marien-Schule” została wprowadzona w 1914 r. – a więc w czasie o którym mówi aktualna notatka z ENN. Ciekawostką tej szkoły był fakt, że jako pierwsza w przedwojennym Elblągu była od 1.12.1932 r. kierowana przez kobietę a była nią Hedwig Werner. Dzisiaj jest to Szkoła Podstawowa Nr 8 przy ul. Szańcowej 2. [3a] - Niemieckie kobiety i dziewczęta w czasie walki wyzwoleńczej… Chodzi tutaj o wojnę przeciwko Napoleonowi z lat 1807-1813. [4] - Pastor Krause… Był to Ernst Georg Hermann Krause – pastor nowomiejskiego kościoła Trzech Króli w Elblągu w latach 1912-1916.Natomiast wspomniany w notatce z ENN wikary Lawin – to Gerhard Lawin kaznodzieja pomocniczy w tym kościele do r. 1916.
erg. (2012.12.02)

info

0  
  0
Pozwolę sobie zwrócić uwagę tym razem "erg'owi" że dzisiejsze Wyższe Seminarium Duchowne znajduje się przy ulicy która miano Blacharska utraciło w 1993 i obecnie ta ulica nosi nazwę Bożego Ciała
karwysz (2012.12.02)

info

0  
  0
Pozwolę sobie zwrócić [ponownie uwagę, tym razem "erg'owi" że od 1993 roku ulica, przy której znajduje się WSF nosi miano Bożego Ciała
karwysz (2012.12.02)

info

0  
  0