Dawno temu w Elblągu... na placu Fryderyka Wilhelma rosły hiacynty

4
28.04.2018
Dawno temu w Elblągu... na placu Fryderyka Wilhelma rosły hiacynty
Plac Fryderyka Wilhelma, dzisiejszy plac Słowiański
Na rondzie na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz) bardzo pięknie prezentują się hiacynty. Starannie obsadzone grządki robią bardzo przyjemne wrażenie. Zawdzięczamy to naszemu Związkowi ds. Upiększania Miasta (AZ, środa, 27.04.1892 r.).
Dzieje się w naszym mieście
   Pewna wielokrotnie karana kobieta wślizgnęła się wczoraj przed południem na podwórze kupca R. przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße), skąd ukradła kilka pustych butelek. Została jednak złapana na gorącym uczynku i przekazana w ręce policji. Ubiegłej nocy na tej samej ulicy wyrwano i ukradziono pewnemu piekarzowi drzwi. Wczoraj wieczorem wybito kilka szyb kamieniami w domu przy ulicy Szkolnej (niem. Schulstraße) i Bożego Ciała. Przypuszcza się, że w obu przypadkach chodziło o zemstę (AZ, piątek, 22.04.1892 r.).
   
   Niecodzienne znalezisko
   Nieoczekiwanego odkrycia dokonano podczas robót przy budowie odcinka kolejowego Elbląg - Myślice (wieś położona w województwie pomorskim w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń – Wikipedia). Znaleziono tam mianowicie w piasku w wielu miejscach bursztyny. Niektóre były wielkości dłoni, inne orzecha włoskiego. Większość z nich była koloru jasnego. Znalezione bursztyny są dowodem na to, że na większości obszaru prowincji Prus Wschodnich i Zachodnich znajdowało się kiedyś morze. [...] (AZ, sobota, 23.04.1892 r.).
   
   Powstanie nowa szkoła

   Dziś rano wbito pierwszą łopatę pod budowę Dokształcającej Szkoły Rzemieślniczej na terenie, który został zakupiony do tego celu przez wdowę nazwiskiem Danielowski, mianowicie na Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Mühlendamm) (AZ, wtorek, 26.04.1892 r.).
   
   Nie będzie piwa, będzie nabiał

   Winnica (niem. Weingrundhorst) należąca do tej pory do browaru Angielski Zdrój (niem. Englisch Brunnen) przejdzie definitywnie w ręce właściciela mleczarni pana Schroetera, który nabył ją za 40 tys. marek. Stare piwnice będą teraz służyć za magazyny sera i masła czyli celom mleczarni (AZ, czwartek, 28.04.1892 r.).
   
   Coraz więcej telefonów w domach

   Coraz więcej właścicieli ziemskich i przemysłowców zamieszkałych w pobliżu Elbląga podłącza się do miejskiej linii telefonicznej. I tak na przykład właściciel cegielni Volkmann z Dębicy (niem. Dambitzen) też założył taką linię u siebie (AZ, czwartek, 28.04.1892 r.).
   
   Udawał jednorękiego

   Pewien młody zamiejscowy czeladnik ślusarski, który od dłuższego czasu tułał się i żebrał, został wczoraj na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstraße) przyłapany na tym, jak pukał do drzwi mieszkańców udając jednorękiego inwalidę. Mężczyzna wpadł w ręce zamieszkałego tutaj żandarma, który zdemaskował oszusta, wyciągnął jego zdrową rękę i go aresztował. Człowiek ten miał także przy sobie fałszywe dokumenty (AZ, czwartek, 28.04.1892 r.).
   
   Klub wioślarski Vorwärts otwiera sezon

   Klub wioślarski Vorwärts organizuje w niedzielę, 1 maja przed południem o godz. 10.30 w swoim lokalu Legan otwarcie sezonu wioślarskiego. Po nim nastąpi poranne picie piwa oraz koncert kapeli klubowej, nie zabraknie komicznych kawałków (AZ, piątek, 29.04.1892 r.).
   
   Ostatnie występy drezdeńskich aktorów

   Dziś w naszym teatrze wystawiona zostanie znakomita komedia pt. "Tilli". Wystąpią w niej: panna Masson jako Tilli, pan Emil Reubke jako dr Mueller, panna Clara Seldburg jako Ella. Jutro nasi goście pożegnają nas niesamowitym przedstawieniem pt. "Fedora", w którym zobaczymy gościnnie Rosę Hildebrandt [...] znaną w Elblągu z wcześniejszych występów. Jako Loris wystąpi pan Reubke. Z pewnością oba przedstawienia przyciągną pełną publikę. 1 maja drezdeńscy goście rozpoczną cykl występów w Królewieckim Teatrze Miejskim (AZ, sobota, 30.04.1892 r.).
   
tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Był klimat, a teraz styropian i wyburzanie. Czy ktoś jeszcze pamięta ulicę Dąbka z wczesnych lat 70tych ? Czy w tym mieście ktoś kto o tym zwijaniu starego Elbląga decyduje, słyszał o rewitalizacji ? Zbudujemy sobie para - Elbląg jak tą para - starówkę ? Jak ze wszystkim tutaj, tylko rozkładanie rąk i mówienie o braku pieniędzy.
(2018.04.28)
Właśnie zdjęcie śliczne a czemu nie można odbudować tego ratusza. A czemu to miejsce zamiast zdobić jest zapinane. Kiedyś były kwiaty a teraz zastawione samochodami.
(2018.04.28)

info

6  
  0
?Coraz więcej telefonów w domach Coraz więcej właścicieli ziemskich i przemysłowców zamieszkałych w pobliżu Elbląga podłącza się do miejskiej linii telefonicznej. ? Tylko popatrzcie jakie było zacofanie na progu, jak mawiał wybitny mąż stanu "złotej wolności" . Telefon na ul. Hetmanskiej, a więc w ścisłym centrum dostaliśmy, po ok. 15 letnim oczekiwaniu dopiero w 1989 r. A więc prawie 100 lat po tym art. I to jest chichot historii.
Realista1 (2018.04.28)

info

5  
  0
Pamiętam to dziadostwo. Coś ci się niestety z estetyka pomieszalo, albo masz już wypite, a to żal, bo rodzina pewnie cierpi z powodu twojego nałogu? Podaj adres, warto założyć niebieska kartę.
PanPolicjant (2018.04.28)